Stropiri pomi

cornelia

Fondator
Membru staff
Cum se numeste echipamentul de stropire? Cat costa? De unde se cumpara? La ce sa fim atenti cand il alegem?
 

Cosstel

Member
mirelush a spus:
Cand stropiti pomii fructiferi ? Si cu ce ?
Anul trecut am stropit pe la mijlocul lunii februarie cind temperatura este peste 5 grd.C (cica noaptea !) cu o substanta uleioasa (din memorie) oleodiazol. Peste doua saptamini trebuie sa prindem ocazia si sa incepem stropirile :!:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: Asa devreme?Anii trecuti i-am stropit prin martie ,prima stropire "la negru" si apoi o a doua dupa infrunzire.
Solutia nu stiu cum s-a numit :( .Mi-a fost data de Dna de la magazinul de fito de la Universitate care mi-a explicat si cum trebuie sa procedez si cite stropiri sa fac.Am mers pe mina ei si a fost foarte bine. :oops:
Anul asta merg tot acolo :rofl:
Oricum sunt curioasa si eu cu ce stropiti voi.
 

ghia_don

Active Member
Tratamentul de baza se face in lunile ianuarie -februarie , in zilele cind temperatura este mai mare de 0 grade si nu bate vintul. Pomii trebuie imbaiati bine cu solutie si trebuie aleasa perioada din zi astfel incit pomii sa se usuce pina seara cind temperatura scade .
Se folosesc produse uleioase care sufoca adultii si larvele daunatorilor :Oleoekalux, Oleocarbetox, probabil mai sint si altele pe care vi le pot recomanda la magazinele fitosanitare, dar eu am folosit din acestea.

Gabiuta, in martie este destul de tirziu pentru prima stropire, doar daca iarna se lungeste si pomii nu intra in vegetatie. Solutia uleioasa se aplica in repausul vegetativ.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Exact asta mi s-a specificat de catre cea care mi-a dat solutia:pomii sa fie in repaus .De ales zi insorita,etc...etc...
Deci trebuie sa ma grabesc.
Stropirea am facut la inceputul lui martie.A doua sau a treia zi de martisor.Voi devansa data....
 

claudia_s

Member
Intreb si eu ca omul nestiutor :oops: daca stropesc zilele astea cu oleodiazol mai pot stropi peste o luna cu produse cuprice? Nu fac ceva reactie? sau la diferenta de o luna e ok?
 

ACHIMENES

Member
Tratamentele chimice recomandate la MĂR

1 Repaos vegetativ
Păduchele de San Jose, ouă de cotari, afide, acarieni, larve miniere Oleockalux 1,5%, Applaud 40SC 0,025% plus ulei horticol 0,2%, Polisufura de bariu 6%
2 Începutul dezmuguritului
Gărgăriţa florilor, făinare
Sulf muiabil 0,7%, Kumulus 0,3%, Bumper 25EC 0,03% plus insecticid, Ekalux 0,1%, Carbetox 37EC 0,5%, Sinoratox 0,2%
3 Alungirea inflorescenţelor
Focul bacterian, rapăn, ouă de iarnă dăunători
Turdacupral 0,5%, Zeamă bordeleză 0,5%, Champion 0,3% şi insecticid
4 Începutul înfloririi
Rapăn, făinare, defoliatoare, larve miniere, foc bacterian, gărgăriţa florilor
Systane 0,1%, Atemic 0,1% Rubigan 0,04%, Szstane 12EC 0,04%, Score 250 EC 0,01% şi Dithane M45 0,2% Folpan 50 WP 0,3%, Champion 0,4%, Poliram 0,3% şi Decis 2,5 0,03%, Sumialpha 0,03%, Chinnix 5SC 0,03%
5 Începutul scuturării petalelor
Rapăn, făinare, defoliatoare, larve miniere
Fungicid sistemic, Fungicid de contact şi insecticid selectiv pentru albine ( Zolone 35 EC 0,2%)
6,7,8 Din 2 în 2 săptămâni Rapăn, făinare, defoliatoare, viermele merelor
Idem tratamentul nr 5 dar cu alta combinatie de pesticide
9,10 La 2 săptămâni după tratamentul anterior Rapăn, făinare, defoliatoare, acarieni, păduchele lânos, păduchele de San Jose
Pt rapăn:Dithane M45 0,2%,Captadin 50 PU 0,25%, Vondozeb 80 WP 0,2%,Polyram 0,25%
Pt făinare: Karathane 0,1%, Afugan 0,1%, Bayleton 0,05%, Kumulus 0,3%,
Pt acarieni: Danirun 0,06%,Nissorun 0,04%, Sanmite 0,05%, Mitac 0,2%
Insecticide: Ekalux 0,1%, Karate 0,02%, Sumithion 0,1%, Victenon 0,03%, Mospilan 0,02%
11,12,13 La 10-14 zile după tratamentul anterior
Rapăn, făinare, defoliatoare, acarieni, păduchele de San Jose, viermele merelor
Tratamente complexe cu 3-4 produse dar altele decât la tratamentele anterioare pentru a nu crea forme de rezistenţă
14 După căderea frunzelor
Focul bacterian, forme de rezistenţă a bolilor şi dăunătorilor
Turdacupral 0,5%, Zeamă bordeleză 2%, Champion 0,3%
 

valentyna

Member
pt stropirea in repaus de la mag fitosanitar mi-a dat polisulfura de calciu tip mif si a zis ca merge in locul uleiului....
 

ACHIMENES

Member
Cu placere si mai spune-ti daca mai vreti sa stiti si la alti pomi fructiferi :D
Apropo a-ti facut stropirea albastra?
 

elenafles

Active Member
ACHIMENES a spus:
Cu placere si mai spune-ti daca mai vreti sa stiti si la alti pomi fructiferi :D
Apropo a-ti facut stropirea albastra?
Sunt incepatoare,nu ma pricep la pomi fructiferi. :nu stiu: Ce inseamna "stropirea albastra"? :oops:
 

claudia_s

Member
elenafles, cred ca se refera la asta: Turdacupral 0,5%, Zeamã bordelezã 2%, Champion 0,3%
Daca am dreptate atunci eu am facut aceasta stropire la sfarsitul lunii octombrie, sper ca e bine.
 
Sus