Souvenir du Dr Jamain

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Este un hybrid perpetual ,creat de François Lacharme in anul 1865 Franta .
-parfum moderat
-culoare: rosu foarte inchis spre bordo ,dupa cateva zile isi schimba culoarea spre violet
-remontant
-USDA zone 4b


 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
:tavalit: scuze fetelor ,sunt poze de anul trecut,doar ca am vazut ca nu are topic,inca nu a inflorit :oops:
Scuze inca o data ,vedeti ca mai pun ceva poze maine :rofl:
 

elianna

Well-Known Member
Al meu, plantat in toamna, a crescut bine insa nu are nici un boboc :eek: Infloreste mai tarziu?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
elianna, s-ar putea ca anul acesta sa nu-ti infloreasca, e unul din cei care remonteaza in general dupa ce se stabilizeaza bine, 2-3 ani
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu fi suparata. Este posibil sa infloreasca mai tarziu. Al meu tot asa plantat toamna a inflorit in mai-iunie, anul urmator. Dar a si fost o primavara cu mult mai calduroasa decat aceasta.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
al meu a inflorit din primul an ,stiu ca a facut vreo 3 flori ,dar in anul ala nu a remontat ,dar anul trecut deja a avut doua valuri :D
 

ghia_don

Active Member
Emilia, si al meu anul trecut a facut o singura floare, apoi a crescut demential pina in toamna, dar n-a reinflorit. Acum e plin de boboci care stau sa se deschida :) .
 

elianna

Well-Known Member
Sper sa fie singurul trandafir pe care sa-l astept pana anul viitor sa-i vad florile :D Il mai am pe Kiftsgate fara boboci dar am citit ca infloreste prin iulie, asa ca nu-mi fac griji, inca :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai Kiftsgate chiar ca nu infloreste din primul an, ca ala chiar e neremontant :giggle: Depinde cat esti de norocoasa, mai e lume care are noroc de prinde vreun mugure florifer si infloresc din primul an trandafiri neremontanti, mie nu prea mi se-ntampla. De fapt se va intampla anul asta cu niste Kazanlik luati de la Maria, care erau maaaari si nu i-am scurtat pe toti tocmai de-aia, ca sa am flori si :)

Revenind la Kiftsgate, al meu e in anul 2 si nu are boboci inca... :astept: unde ai citit tu ca infloreste in iulie?
 

elianna

Well-Known Member
Si al meu e in anul doi de-aia astept sa infloreasca :D
Exprimarea mea nu a fost foarte corecta :oops: Ar fi trebuit sa spun ca infloreste primavara sau vara ca asa scrie pe HMF. Iar daca nu are boboci acum, imi imaginez ca va avea la vara :rofl:
 

cristinaf

Well-Known Member
Am vazut si eu ieri prima floare in al doilea de la plantare... nu m-a dat pe spate, parca m-as fi asteptat la mai mult. :nu stiu:
Interesant e ca mirosul si culoarea sunt la fel cu The Prince a lui Austin, doar forma si marimea florilor difera.
 
Sus