Solanum capsicastrum

estrella

Member
Buna,
Am si eu o plantuta necunoscuta, de fapt o iubesc mult si as vrea sa stiu ce e (sa facem cunostinta).

Din ce imi aduc aminte, acum doi ani am pus un sambure de mango intr-un ghiveci cu crini salbatici.
Intre timp a aparut aceasta frumusete, a facut si doua fructe (initial verzi, apoi portocalii, recent au cazut dar se pastreaza proaspete).
Acum este un mandru copacel, si pare sa mai faca fructe (are o bobita mica verde).
Va multumesc anticipat!
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Că tot vorbiţi de solanum, spuneţi-mi: solanum-ul are frunzele urât mirositoare? Cred că am şi eu unul. Seamănă mult cu planta estellei. Aduce a plantă de ardei. Creşte ca acesta, ramificat, "copăcel". Face flori mici şi albe asemănătoare cu ardeiul şi apoi apar fructele rotunjoare, verzi.
 

sicora fabian

Active Member
AP

Ai si alte fotografii, Estrella? Si are numai doi ani? Mie mi se pare a fi cu totul altceva decat ardei ornamental. Frunzele nu emana un miros frumos cand le strivesti?
 

sicora fabian

Active Member
AP

Fructele de solanum se vestejesc repede.
In ceea ce priveste confuzia, ai dreptate, ma gandeam la planta ta.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Planta mea sigur nu e ardei ornamental. Am avut din acesta şi ştiu cum arată. Fructele sunt nişte ardei mici frumos coloraţi (am avut genul mov, respectiv roşu), orientaţi în sus. Iată-l:

Planta mea are frunzele tare urât mirositoare, iar din florile mici a dat fructe sferice precum nişte mici mărgele verzi. Momentan nu şi-au schimbat culoarea. Acum nu pot pune poze. Nu i-am făcut încă. Abia ce a crescut puţin...
 

estrella

Member
Da, mai am poze, numai putin!
Multumesc! :rofl:
Am strivit o frunzulita usor ruginita, miroase placut, a verde crud.
Nu detectez nici un fel de miros, decat verde.
Dupa 1-2 minute de tinut in mana simt un miros usor amar (probabil de la oxidarea frunzei).
 

estrella

Member
Sicora, acum nu are flori, din cate imi amintesc parca semanau cu florile de ardei, erau mici, albe cu vre-o 5 petale si pistilul galben auriu.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Aş vrea eu, Fabian! Nici pomeneală de aşa mică şi compactă minunăţie ornamentală. E un "pomişor", parc-ar fi frate cu cel al estellei. Mie însă nu-mi place mirosul strident. Îmi aduce aminte de mirosul unei buruieni (nu mai ştiu cum se numeşte, boz parcă). Miroase puternic, cum îţi apropii nasul de ea; îl simte chiar şi o persoană cu simţ olfactiv mai redus.
 

estrella

Member
Simina se refera la solanum nigrum (zarna sau turbarea cainilor)?
Nu, am plina curtea de asa ceva, le smulgem manual sa scapam de ele.
Plus de asta, copacelul a rasarit cand stateam la bloc, ne-am mutat la casa doar de 6 luni (nici nu vreau sa va povestesc peripetiile care le-am patit cu plicurile de seminte pe care le-am insamantat in primavara :( )
 

Simina

Active Member
Asa arata fructele?



Intai sunt verzi si apoi devin portocalii.

:idea: Vezi ca la solanum nigrum, frunzele arata altfel.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Da, la planta mea. Nişte mărgele sferice verzi deocamdată, puţine la număr, căci planta e tânără. Tocmai de aceea ziceam şi eu că seamănă cu solanum capsicastrum. Cu condiţia ca acesta să fie o plantă tare urât mirositoare! (ca bozul)
 

estrella

Member
Da Simina,
Asa arata fructele doar ca nu sunt atat de rosii.
Le am si acum, cazute, le fotografiez maine.
Tot ce stiu eu este ca am pus un sambure de mango in acel ghiveci.
E clar, mango nu e, nu?
 

Simina

Active Member
Pai ajung portocalii la maturitate.

Uite cum arata planta mea cu fructele coapte partial.




In sfarsit am gasit o poza cu floarea de solanum:
 

estrella

Member
E superba plantuta ta Simina,
Cred ca aceasta este, cu toate ca a ta este foarte bogata, trebuie sa recunosc.
Deci cum o cheama? Si de ce a aparut in ghiveciul unui crin salbatic?

Exact asa era floricica!!!
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Ai un solanum capsicastrum superb, Simina!

P.S. Spune-mi, te rog, au frunzele ei un miros strident, asemănător bozului?
 
Sus