Schlumbergera si Zygocactus, cactusi epifiti

rodica05

Member
roxy a spus:
mica si harnicuta :D
Gabiuta a spus:
Ce culooooooooooare!Sa-ti traiasca!
gabriela jalba a spus:
Roxy,da' ce frumoasa e!! fa-i o poza mai marisoara la floare.
roxy a spus:
a inflorit si cea roz (e o splendoare......traiasca modestia :rofl: !)
un detaliu pe cea alba dar nu se vede bine :x .
gabriela jalba, lastarul de la tine are un bobocel, e asa comic, abia astept sa infloreasca :D
gabriela jalba a spus:
Ma bucur muuuult,mult de tot!!1...eu s-ar putea s-o fi pierdut...am plecat de mai mult timp de acasa,iar atunci,nu-mi placea deloc cum arata...Bine ca macar un copil de-al ei traieste!!!
gabi_gabriella a spus:
A ajuns pe varful pantei ...de acum urmeaza coborarea
carmenn a spus:
superba.............
sa-ti traiasca, sa-nfloresca tot mai mult sa te-ndrageasca...
fellicitari
gabi_gabriella a spus:
Mersi .
Eu vara o tin afara , are soare pana pe la 11-12 .Sta afara pana la prima bruma .Apoi de cum o aduc in casa , incep sa apara bobocii.
Mai are nevoie ca sa infloreasca de o perioada cu ziua mai scurta si de racoare .Cum eu o tin afara pana in octombrie, se pare ca acolo are parte de intunericul si racoarea de care are nevoie pentru a inflori .
ghia_don a spus:
Un lastar- o floare :D , si se pregateste pentru Craciun
 

rodica05

Member
De obicei, eu le spal bine radacinile imediat cum ajung acasa. Vorbesc de plantele olandeze, care sunt plantate in turba.
Turba este ca un burete: atat timp cat e ud, e relativ ok, cand se usuca insa, sugruma radacinile si le sufoca.
Operatia de curatire a radacinilor:
1. Se uda bine pamantul. Eventual se scufunda vasul pana se imbiba bine turba de apa.
2. Se ia un betisor, ca cele folosite pentru frigarui.
3. Se curata sub apa curenta (nu jet puternic), cu grija sa nu se rupa radacinile, care sunt foarte sensibile.
4. Dupa ce au ramas relativ curate, se aseaza planta pe un ziar sau servetel de hartie, intr-un loc, intunecat si uscat.
5. Se lasa planta, sa i se vindece ranile, aprox. 3-4 zile.
6. Se transplanteaza cu grija intr-un substrat la care s-a adaugat in prealabil nisip si pietris.
7. NU SE UDA DECAT DUPA 3-4 ZILE!

Spor!
Rodica
 
A

Anonymous

Guest
eu,dupa ce isi termina infloririre,ii dau repaus:neudata(foarte rar putina apa),la racoare si lumina putina. cam dupa 2-3 luni incep sa o aduc la viata cotidiana.Nu stiu daca asa scrie cartea,dar eu asa procedez sipina acum m-au rasplatit cu virf si indesat,inflorind abundent.
 

Roxana

Active Member
Simona D. a spus:
o tin la racoare acum dar ma cam bate gandul sa-i schimb pamantul ca nu l-am schimbat niciodata de cand am primit-o ( aproape 2 ani )
Si eu o am de doi ani, nu i-am schimbat pamantul si acum este inflorita. Si mie mi s-a spus sa o tin la racoare, dar din lipsa de spatiu o am in dormitor cu vreo 20 grade celsius si ii merge bine mersi.

Simona D. a spus:
I se mai ingalbeneste cate o frunza din cand in cand apoi se usuca si cade.
Cat despre ingalbenirea frunzelor nu stiu ce sa zic. O fi din cauza lipsei de lumina :?

Am si eu o intrebare: am observat ca florile ei tin cateva zile. Este normal?
 

Simona D.

Member
Craciunita mea a inceput spectacolul :) :dans:
A deschis o floare dar mai are cam 20 de boboci de diferite dimensiuni si inca altii care se pare ca apar in fiecare zi :dans: :dans: :dans:

 

Simona D.

Member
De mai bine de o luna craciunita mea nu se mai satura de inflorit :eek: :dans: Infloreste incontinuu ... si inca mai are boboci :)
 

magda

Active Member
Moderator
si ale mele au boboci toate 3 (alba, roz - ciclam si portocalie)Bine ca mi-a venit idea sa le duc la mama pt. ca eu nu am conditii pt. ele.In primavara era sa le pierd. De atunci stau pe pervazul de la bucatarie, pe nord si arata super, chiar daca acum sunt un pic pline de praf (a fost geamul deschis si vecinii au pus izolatie pe exteriorul blocului). Vor face dus dupa ce trec floricelele.
 

blueheart_d

Member
am primit si eu una in iarna dar inca nu a inflorit niciodata. acum cateva zile am vrut sa o mut si am observat ca absotut in varful fiecaror ramurele apar bobocei. ar fi bine daca o mut acum, pt ca nu o pot lasa sa ierneze in balcon.
 

blueheart_d

Member
nu indraznesc sa las nic o floare in balcon peste iarna pt ca nu e inchis cu termopan si e foarte de rece. au fost ierni cand a inghetat apa plata in flacoane :) . mai mult ca sigur maine o aduc in casa.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Si la mine a fost gheata pe geam (pe interior) de 2 cm atunci cand afara erau -25. Insa, in balcon temperatura n-a coborat niciodata sub 8 gr. Fa si tu un experiment: pune in balcon un termometru si vezi cum variaza temperatura. Acum cativa ani am mutat Schlumbergera din balcon in sufragerie in faza incipenta de formare a bobocilor. Am crezut ca-i fac bine. Abia dupa ce a inceput sa piarda din ei am dus-o inapoi in balcon, in disperare de cauza. Si i-a fost mult mai bine. Eu zic sa nu te grabesti.
 

magda

Active Member
Moderator
ai grija sa nu ramai fara boboci datorita diferentei mari de temperatura. Mama mea are 2 in balcon si arata la fel de bine ca cele din bucatarie. Balconul ei este inchis in cornier si geam. Daca este totusi inchis mai bine deschizi din cand in cand usa la balcon, decat sa o muti.
 
Sus