Saxifraga, planta de apartament

angela draganoiu

Active Member
frumusica foc saxi a ta.
am avut la birou una si facea niste "ate" lungi la capatul carora erau niste buchetele de frunze mici. este decorativa prin frunzele frumos colorate dar si prin acesti lastari lungi. cred ca si infloreste insa a mea nu a inflrit niciodata. dupa cum arata frunzele cred ca e ruda cu begonia. si mai cred ca se inmulteste si prin frunze ca begonia. dar sigur daca vei pune buchetelele alea in pamint ve iavea o noua plantuta.
 

Roxana

Active Member
multumesc. imi place mult.
da, infloreste.
are niste "atisoare" care tot cresc, dar nu stiam "la ce sunt bune" :rofl: ...acum am aflat.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Am avut si eu doi puiuti de saxifraga dar au murit amandoi, cred ca i-am udat prea mult. Sa te bucuri din plin de mica plantuta. Mereu va exista in sufletul meu un locusor pentru plantuta asta atat de frumusica si delicata.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu in fiecare an incerc cu aceata planta si mereu in ianuarie mereu imi moare.Sau iarna,ma rog.Dar tot insist si incerc continuu......... :mrgreen: Sunt de-a dreptul masochista :rofl:
 

magda

Active Member
Moderator
ignoratio. eu asta fac de aproape 2 ani.Este adevarat ca amarata nu prea creste, dar la conditiile oferite - iarna tratament de cactus 7 -15 gr. si udare odata pe luna, daca imi amintesc de ea, vara in plin soare si udata odata cu muscatele.Este intr-un pahar de unica folosinta. Am crezut de vreo 2 ori ca a murit, dar are 9 vieti ca pisica :rofl: O sa incerc sa o inmultesc pt. voi.Sper sa nu moara daca va fi bagata in seama.
 

Roxana

Active Member
Saxifraga mea vad ca este bine. eu o ud cand se usuca pamantul, o tin in camera mea (deci este destul de cald), la geam, unde mai are si soare direct din cand in cand si creste mereu.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mie intotdeauna mi-a cumparat-o Tina din piata de linga ea de la babute :) si fiindca tot nu i-am multumit niciodata pentru planta asta 8) na ! ca ii zic acusica :mrgreen: .
Si la Simfonie se gaseste sa stii :oops:
 

Roxana

Active Member
dupa ce au mai crescut acele "ate", in varf au inceput sa apara niste frunzulite mici. :D Trebuie sa las acea "ata" sa atarne, ca deocamdata sta intinsa pe pervaz?
 

IZA

Active Member
SAXIFRAGA

Am si eu o Saxifraga si am crezut si eu ca moare . Probabil am udat-o prea mult. Am scos-o afara si am plantat-o int-un ghiveci in care era un thuia si acolo am lasat-o .O udam o data cu thuia si si-a revenit. Am vb cu o prietena care mi-a spus ca rezista la inghet si asa este. Acum e frumoasa si sanatoasa si a inceput sa creasca frumos dupa ce a trecut iarna afara.
http://s595.photobucket.com/albums/tt37 ... CF2967.jpg
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Roxana a spus:
dupa ce au mai crescut acele "ate", in varf au inceput sa apara niste frunzulite mici. :D Trebuie sa las acea "ata" sa atarne, ca deocamdata sta intinsa pe pervaz?
nu are nimic daca 'ata' sta intinsa pe pervaz, poate e mai bine asa, nefiind expusa altor pericole datorate neobservarii ei la timp...cum am patit eu anii trecuti: doamna care facea curat nu a observat-o si mi-a prins-o cu sertarul :|
 

lelia

Well-Known Member
Abia ieri am aflat si eu ca se numeste saxifraga.Soacra mea are aceasta planta ,din care am luat si eu puiutul,de 23 de ani ,cat timp am stat eu acolo ,am tot vrut sa-i schimb ghiveciul dar am reusit abia acum 2 ani .Era intr-o cutie de conserva si a trait asa ani buni ,nu mai avea pamat deloc ,se hranea probabil cu propriile frunze uscate.Cred ca e printre cele mai rezistente ,usor de inradacinat si crescut.Rezista si la frig si la caldura si udata si neudata.Pentru ca sa incapatanat sa traiasca atatia ani fara ca nimeni s-o bage-n seama ,ma-m hotarat sa iau si eu un puiut si sa intreb cum se numeste, fiindca nu stiam :oops:
Plantuta e pusa din ianuarie si am tinut-o pe terasa tot timpul.
 
Sus