Rosa Gallica Versicolor

elipopa

Active Member
ce frumusel si ce dulce este!
pacat ca ai avut asa mari pierderi, cred ca erau toti soiuri deosebite!!!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Frumos, Victoria! Chiar daca infloreste o singura data, consider ca e un trandafir care are un loc al lui in gradina. Recunosc ca si eu am cumparat mai mult trandafiri remontanti, doar putini cu o singura inflorire, dar in toamna asta o sa mai iau cativa pentru ca sunt unii atat de frumosi incat chiar acea unica inflorire e o bucurie foarte mare. Daca nu il coman in toamna asta poate facem un schimb de butasi, la anul, cand va fi si al tau mai maricel si vei putea taia butas.
Sper sa nu fac o confuzie, dar parca tie ti-am spus ca as putea sa-ti dau un Mme Isaac Pereire, pe care l-ai comandat si tu la sarb dar nu s-a prins? :?
 

victoria

Active Member
va multumesc :D
nu faci deloc confuzie Claude si iti multumesc ca ti-ai amintit :D
Sigur ca facem schimb de butasi,cu multa placere.
Eu ,sincer,nici nu stiam ca este un trandafir cu o singura inflorire si,chiar daca stiam,vorba ta,merita sa stea in gradina :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Victoria, sa nu te puna pacatul sa tai ceva din el la primavara! Doar ce e uscat, eventual, de inghetat n-ar trebui sa fie probleme, e de zona 4b, deci...Pentru formare se poate tunde imediat dupa inflorire, pentru ca infloreste pe lemn vechi, dar asta doar peste vreo 3 ani, pana atunci n-ai ce umbla la el!
 
Sus