Rosa di Jericho

IoanaM

Member
Mignon
Membru de baza
MesajTrimis: Lun Dec 05, 2005 6:29 pm

Am gasit pe un site o planta ciudata, care, conform prezentarii, reinvie precum Pasarea Phoenix.
Initial planta e un bulb care, daca e introdus in apa calda, "invie".
Are cineva si alte informatii despre ea?
 

IoanaM

Member
lili
Membru de baza
MesajTrimis: Lun Dec 05, 2005 7:02 pm

Este vorba de Selaginella lepidophylla. Eu am avut ocazia sa o vad in Germania. Este cu adevarat o curiozitate icon_surprised.gif Planta inainte de a intra in contact cu apa, pare un ghemotoc de frunze uscate. Planta se pune in vase putin adinci cu diametrul de 10-15 cm. La primul contact cu apa incepe trezirea la viata. Dupa cateva ore in locul ghemotocului apare o planta verde cu diametrul de 20-30 cm.
 

IoanaM

Member
Birma
MesajTrimis: Lun Mar 20, 2006 12:08 am

yrandreia a scris:
Si pe mine ma intereseaza asa ceva!
Margam, ce profil avea magazinul din care ai cumparat-o? Ca in Bucuresti, n-am vazut asa ceva la florarie sau in Metro, Selgros, etc?


Eu chiar in Selgros am vazut-o, dar ea fiind uscata (o cumperi intr-o punga din plastic, si nu are un aspect comercial) era trântita pe acolo si rupta. mi-a fost mila de ele. Am cumparat cateva si le-am dat cadou. Daca stiam ca e asa de mare cererea le luam pe toate si le faceam cadou. Mai ales ca nu erau scumpe de loc- 80.000 lei.
Eu am planta de vreo 4 ani. Si tot caut informatii, despre inmultire, si mai ales despre viata ei (daca traieste cu adevarat. E foarte ciudata) Cert e ca nu creste si se pare ca nici nu se inmulteste. E o planta "enervanta", caci o urmaresti zi de zi, si in loc sa o vezi cum evolueaza, vezi cum se deterioreaza. Trebuie sa n-o uzi tot timpul ca poate sa mucegaiasca, iar daca o lasi uscata se sfarma frunzele (ca orice planta uscata).

Prietenii mei au poreclit-o "monstrulet" si au o atitudine foarte rezervata fata de ea.

Interesant.
 

IoanaM

Member
Andrada
Moderator grup
MesajTrimis: Joi Mar 30, 2006 7:54 pm

Nu stiu ce mi-a venit astazi in minte aceasta planta si am cautat despre ea pe net.
Iata cum se numeste (pe numele ei de botez): Anastatica hierochuntica.
Iata si un link:
http://en.wikipedia.org/wiki/Anastatica
Din ce am citit se inmulteste prin seminte.
Dar in alta parte am gasit cum ca ar mai fi o planta care mai este poreclita Rosa de Jericho...dar care se numeste Odontospermum pygmaeum,
Iata:
http://www.bartleby.com/65/ro/roseJeri.html
 

sorina

Active Member
Am primit in dar aceasta planta ciudata . Nu seamana deloc cu denumirea ei . Arata pur si simplu ca un ghem de crengute de brad uscate , desia am primit planta acum 2 ani , am udat-o de curiozitate acum 6 luni si MINUNE . Ghemul de crengute de brad de culoare gri , s-a deschis ca o floare si a primit o culoare verde . De atunci nu am udat- si iarasi a revenit la forma si culoarea initiala .
Am sa va trimit poze cu ambele variante .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Este o planta originara din Afganistan dar care traieste in desert ,Palestina,Egipt si pe tarmul Marii Rosii.
Se spune ca misterioasa floare a fost cea care, luata de vint,a poposit la picioarele lui Isus si i-a daruit acestuia picaturile de apa pe buzele-i insetate pe cind se refugiase in desertul arzator.Isus a binecuvintat-o si astfel a devenit o amuleta cautata pentru puterea ei de a apara casele de influente malefice si de a aduce pacea,bogatia ,sanatate,forta si fericire............transformind energia negativa in energie pozitiva in locuintele care o gazduiesc.
 

attila

Member
Draga Gabiuta
Stii eu nu cred in povesti ca daca macar ar avea un picde ....eu deja nu as fi avut un an asa de nenorocit.
Poate nu am tinut la loc bun
:?
 

marean

Active Member
Fenomenala si foarte curioasa planta !
De cand am vazut-o pe forum acum ceva timp (nu mai retin cine intrebase de ea :oops: ) ,am tot citit si nu-mi venea sa cred ca poate trai in asemenea conditii un organism viu...natura chiar e incredibila !
Sa l e stapaniti sanatosi !
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
o intrebare:ai pus-o vreodata in apa sa se deschida?Am citit ca ai udat-o.......dar pusa pur si simplu in apa?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
eu de juma d eora nu fac altceva decit citesc pe un forum strain pareri pro si contra despre aceasta planta.In America Latina planta se vinde odata cu o foaie speciala pe care sunt inscrise incantatiile ce trebuie spuse atunci cind s escufunda in apa :) pentru a absorbi toate energiile negative.
O sa va spun eu ce se intimpla dupa ce o voi primi si o voi "incanta" cum se manifesta..............
 

marean

Active Member
Stiu,Gabiuta ca e considerata a avea puteri miraculoase de absorbire a raului,dar de incantatii nu stiam :rofl: !
 

roxy

Member
planta, Gabiuta. nu neg ca e foarte interesanta dar e si ciudata, nu stiu imi da o senzatie....
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Azi am pus-o in apa.La nici trei ore s-a deschis aproape complet.Apa nu s-a murdarit de loc/asa cum am citit ca ar trebui sa se intimple,este toata verde.......(poze miine,nu am incarcat aparatul),arata ca un bradut in miniatura :rofl: ........nu are nimic ciudat si ce sa zic? :? .E interesanta in felul ei :) .
Acum ..............dupa cele citite si rascititite,dupa comportamentul ei, as zice ca la mine casa este incarcata de energie pozitiva :rofl: .Si zau ca nu am "incantat-o" :giggle: .Probabil eu sunt :ingeras: si vrea sa-mi demonstreze asta prin atitudinea ei :tavalit:
 

marean

Active Member
Mmmm,de-abia astept pozele!
Cum e cu energiile,cu cat se deschide mai repede,cu atat e mai "de bine"? :mrgreen:
 
Sus