Rodiul in gradina - Punica granatum

A

Anonymous

Guest
Ma intereseaza daca cineva are rodiu in gradina si daca exista varietati speciale care marg afara.La mine la bloc este o tufa de rodiu cam de 2m,splendida care e plina de flori taoata vara.E minunata,florile sunt mari si batute,foarte aprinse la culoare si fiind asa mare e un spectacol.Bineinteles ca vreau si eu una in gradina,dar nu stiu nimic despre ea.
 
A

Anonymous

Guest
Eu am unul. L-am cumparat asta-toamna din Brico si l-am plantat direct in gradina. Era o tufa de cca 50cm inaltime si vreo 20cm diametru. Peste iarna (drept ca nu prea si-a meritat numele) i-au cazut frunzele. Nu l-am protejat. Acum e plin de frunze. Flori deocamdata nu se vad. :( Incearca sa pui butasi din cel de la bloc. Am auzit ca se prind.
 

florisiplante

New Member
Eu am rodiu de ani de zile dar este in ghiveci. Mi-a fost teama sa-l las afara iarna.
Am vazut si eu un arbust in fata unui bloc cu ceva timp in urma. Anul acesta am trecut iar pe acolo si era inflorit.
Cred ca voi experimenta cu unul anul acesta. Intr-adevar este impozant in gradina, incomparabil cu planta care sta in ghiveci.
 

florisiplante

New Member
myosotis a spus:
Eu am unul. L-am cumparat asta-toamna din Brico si l-am plantat direct in gradina. Era o tufa de cca 50cm inaltime si vreo 20cm diametru. Peste iarna (drept ca nu prea si-a meritat numele) i-au cazut frunzele. Nu l-am protejat. Acum e plin de frunze. Flori deocamdata nu se vad. :( Incearca sa pui butasi din cel de la bloc. Am auzit ca se prind.
Frunzele cad si la mine iarna pt ca il las in repaus, intr-o incapere mai racoroasa. Primavare regenereaza, ca orice arbust.
 
A

Anonymous

Guest
Lucica, rodiul tau (daca e cel din care mi-ai dat si mie acum muuulti ani) este de apartament (Punica granatum nana). Face flori rosii si fructe mici (4-5cm diametru). Cel de care vorbesc eu mai sus este mare. Sper sa faca si fructe mari.
 

florisiplante

New Member
Da, din acela este. Dar eu ma gandesc ca stand in ghiveci nu are cum sa se dezvolte si sa faca frunctele asa mari. Tu l-ai pus in ghiveci mare si nu a crescut? Eu ii tin in ghivece mai mici sunt asa ca niste „bonsai“ mai maricei.
 
A

Anonymous

Guest
Nu vorbeam de cel de ghiveci.Asta de la bloc are flori mari,cam 6 cm,batute si foarte aprinse la culoare,iar frunzele au cam 3 cm.Nu seamana cu cel la ghiveci,e mare in toate dimensiunile.Poate maine fac o poza.
 

ikim

New Member
dar rodiu din semintele fructelor din comert are cineva, daca da cum este plantat (ghiveci/curte), o sa rodeasca?
am reusit sa prind cateva plantute si nu stiu ce sa fac cu ele?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Einsteinitza, mi-ar trebui si mie un lastar de rodiu din acela cu flori batute si rezistent afara. Cred insa ca ar fi bun la primavara/vara...nu ?



P.S: Ai primit pachetul ?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
ikim a spus:
dar rodiu din semintele fructelor din comert are cineva, daca da cum este plantat (ghiveci/curte), o sa rodeasca?
am reusit sa prind cateva plantute si nu stiu ce sa fac cu ele?
Dupa cite stiu eu nu prea ajunge sa rodeasca pentru ca sezonul cald la noi e prea scurt, daca totusi ajunge sa rodeasca se prea poate ca fructele sa nu ajunga la maturitate. Exista insa varietati care sint foarte rezistente si rodesc devreme, asa ca sanse exista.

 

ste

Member
In toamna am lasat un rodiu in gradina protejat doar cu musuroi de pamant. Are cam 3 ani si l-am obtinut din seminte. Sper tare mult sa reziste si sa am pomi fructiferi exotici in gradina...
 

sicamin

Member
Ste , la ai mei (au doi ani) le cad mereu frunzele . Ii tin in demisol unde au lumina si cam 10 grade. Asa arata bine nu sant uscate ramurile ,dar vor da frunze noi in primavara?
 

ste

Member
Sigur Sica, face parte din categoria plantelor care intra iarna in repaos si isi pierd frunzele. Verifica-l, s-ar putea sa aiba deja lastari noi, ar fi timpul...
 

ste

Member
Va anunt ca rodiul meu, prins din seminte si in varsta de vreo 4 anisori, a trecut cu bine peste iarna in gradina :wink: , sper sa vad si fructe ...
 

George

Member
Ste, am si eu un rodiu din seminte pus in gradina. A trecut cu bine peste doua ierni. Sper ca in curand sa-l vad si eu cu flori si fructe :D
 

ste

Member
Cat e de mare George? al meu n-a inflorit pana acum, ma gandesc ca daca e prins din seminte... ma bucur totusi ca a rezistat afara, odata si-odata va face si fructe
 

George

Member
Are aproximativ 1 m. Sunt convins ca va inflori. Anul trecut am vazut in mai mule curti din Ploiesti rodiu inflorit.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: Nu ca ati fi voi de vina(Ste si George) ,ati fost doar "capul rautatilor" :rofl: fiindca azi am plantat si eu in gradina rodiul.De trei zile imi da tircoale gindul asta si iata ca l-am pus in aplicare :roll: .Acum.............sper sa ii mearga la fel de bine ca in ghiveci. :)
 
Sus