Rhytidocaulon

celeste

Member
Un gen de stapelii pe care mi le-am dorit extraordinar de mult !... Si care nu pot descrie cat de mult m-au bucurat cand au inflorit, mai ales ca sunt considerate foarte dificile si greu de pastrat in colectiile particulare aflate in afara mediului lor natural. Si nu numai ca au inflorit, dar sunt si pline de boboci, iar florile sunt de o delicate rara ! De aceea am considerat ca ar merita un topic special dedicat lor.

Cele 2 specii inflorite:

- Rhytidocaulon ciliatum

- Rhytidocaulon macrolobum

Ce am remarcat: perisorii din varful petalelor se misca si singuri, si inca brusc. Insa inca nu am studiat in ce conditii are loc.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Buna Celeste!
Nu-s fan Asclepiadaceae, dar spre deosebire de Fixpix, tocmai aspectul tulpinilor plantelor ma fascineaza. :roll:
In ceea ce priveste Rhytidocaulonii tai, pot spune ca si aspectul deosebit al florilor imi place.:visator:
Totusi incerc sa ma tin departe de aceasta mare familie! Am cativa membrii si ma multumesc cu ei. :wink: :nu stiu: :? :whew:
Sa le stapanesti sanatoase si infloricioase. :marfa: :D
 

celeste

Member
Fixule, comparativ cu alte stapelii corpul plantelor poate e putin straniu, dar chiar sunt frumoase. Oricum gusturile nu se discuta. Pe mine florile lor m-au incantat peste masura... Si mi le doream de prea mult timp, dar fara a-mi face iluzii ca as putea sa le am vreodata.

Multumesc Tzepisor ! Stiu cum e sa te feresti de tentatii... :mrgreen: De aceea sunt din ce in ce mai selectiva...
 
Sus