"Recensamant" camellii

Viovett

Member
Daca aveti camellii, va rog postati cu precizarea - in ghiveci, in gradina sau ambele.
As vrea sa ma lamuresc " ce grup tinta " este pt fiecare tip de plantare.
Multumesc frumos. :D
 

v.cristina

Active Member
eu am una in ghiveci si o tin afara ..are deja 4 luni de cand este la mine si sunt foarte fericita ca a rezistat atata :) :)
 

ghia_don

Active Member
Eu deja n-o mai am :cry: ...n-a vrut si pace la mine in gradina, dar nu disper... a fost doar prima :wink: .
 

irinabv

Active Member
Moderator
Eu am una cumparata anul trecut cam pe vremea asta. O tin in ghiveci. Am tinut-o in casa pana anul asta, a crescut, nu foarte mult, dar a crecut. Asta iarna a avut boboci dar s-au uscat inainte sa se deschida. Cred ca nu stiu eu prea bine cum sa ma port cu ea. Acum am scos-o pe terasa, sta in soare la amiaza. S-au mai maronit unele frunze, pana s-a obisnuit la aer liber, dar cred ca ii merge bine, pt. ca are muguri de frunze.
Cam asa arata
 

mirela06

Active Member
Eu am ,amindoua in gradina si isi revin incet, incet, dupa o iarna mai neplacuta pt. ele. Cred, oricum , ca s-au calit. Au fost atit de mici si eu atit de nestiutoare ca nu m-am gindit ca le-as putea pierde punindu-le direct afara. Si Ghia_don, nu dispera. O sa reusesti, iti promit eu :)
 
Multumesc frumos!Eu am comandat-o printr-o florarie.
Dar am vazut la Bricostore,parca si la Baumax,nu mai sunt f.sigura,la 59,9 mai putin inalte dar mai bine ramificate si cu boboci mai mari si mai multi.Acelea erau Camelia japonica si-atat,fara poze macar sa stii ce culoare iei.La mine mai vine una cu sania mosului,ca de orhidee mi-am facut rost singura!
 
Din partea unei cunoscatoare si posesoarea unei adevarate colectii de camelii,rosesc de placere si eu si camelia.Am cumparat-o pe aceasta dupa ce din nestiinta am pus una la soare.A murit!Citind despe ea aproape orice cuvintel de pe forum mi-am dat seama ca am conditiile sa le cresc.La casa,la umbra,cu o camera f.luminoasa si cu caloriferul oprit cred ca ma voi descurca dupa ce am invatat aici.Singura mare problema pe care mi-o mai pun e apa care e f.dura,dar voi cere apa de ploaie la vecini.Si mai cred ca in primavara ii voi schimba ghiveciul cu unul ceramic sau de pamant ars.Chiar care ar fi mai bun lutul sau portelanul?Lutul?!
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Cu asemenea avant imi iau si eu curaj sa achizitionez una ca tare imi mai plac,unde mai pui ca la tara casa e pe strada Cameliei.
 
Sus