Psychopsis mariposa GV

CristianG

Well-Known Member
Unde ai găsit această orhidee? La noi nu am văzut-o la comercializare. Uneori nici de pe net nu o poţi achiziţiona, iar daca o poţi cumpăra preţurile sunt foarte mari la care se mai adaugă şi taxele de transport!
 
Am cumparat-o din Germania, de pe net, in primavara. Este o planta adulta si se pregateste sa infloreasca, din nou, a treia oara. Mai are un boboc, va inflori si el, dar, pe rand. Unul a murit de la transport.
Ca planta adulta a costat 25 de euro, transportul a fost 17 euro (pana la 3 sau 5 kg, nu retin exact).
Voi cauta si site-ul, daca te intereseaza. Am comandat sambata, luni dimineata au pus coletul la posta, iar eu l-am primit vineri, prin curierat.
Am mai comandat un Catasetum, care se dezvolta frumos, sper sa infloreasca. Si doua Cattleya. Foarte bine ambalate si sanatoase.
Sper ca nu ti-am facut capul mare!
 

CristianG

Well-Known Member
Am cumparat-o din Germania, de pe net, in primavara. Este o planta adulta si se pregateste sa infloreasca, din nou, a treia oara. Mai are un boboc, va inflori si el, dar, pe rand. Unul a murit de la transport.
Ca planta adulta a costat 25 de euro, transportul a fost 17 euro (pana la 3 sau 5 kg, nu retin exact).
Voi cauta si site-ul, daca te intereseaza. Am comandat sambata, luni dimineata au pus coletul la posta, iar eu l-am primit vineri, prin curierat.
Am mai comandat un Catasetum, care se dezvolta frumos, sper sa infloreasca. Si doua Cattleya. Foarte bine ambalate si sanatoase.
Sper ca nu ti-am facut capul mare!
Nu mi-ai facut capul mare! Multumesc frumos de informatii...Te rog cauta site-ul....Eu am comandat un pleione in vara de pe E-bay si mi-a ajuns abia dupa o luna din China...Am dat pe el 50 de lei. Cand l-am primit era deshitratat....Nici nu mai credeam ca o sa supravietuiasca. Erau doi pseudobulbi deshitratati. Doar unul a mai supravietuit si a facut un pui bazal care a facut frunze. Pseudobulbul acum a pierdut frunzele fiind in stare de repaos. Planta mama a murit! Am vazut ca aceasta orhidee Catasetum este foarte frumoasa, insa la noi nu o sa o vezi in veci pe piata...:):openflower:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Wow! O orhidee foarte interesanta! Face mai multe flori grupate? Sau cate una?
 
Face cate o floare care tine cam trei saptamani. Apoi, urmeaza alta care se deschide intr-o luna. Si tot asa. Florile apar pe aceeasi tija, doar cate una, indiferent de anotimp. De aceea, tija nu se taie. Odata ajunsa la maturitate, planta infloreste frecvent.
Am vazut poze cu plante cu doua tije, respectiv doua flori deschise simultan. La orhideea mea se mai dezvolta un bulb. Poate mai creste o tija de aici!
Oricum, infloreste destul de des, in comparatie cu alte orhidee, ca este suficienta si o tija.
 
Sus