Pregatirea trandafirilor pentru iarna

v.cristina

Active Member
Daca dorim ca trandafirii sa infloresca la primavara cat mai frumos si luxuriant trebuie sa le acord putina atentie si sa-i pregatim sa infrunte capriciile iernii.
Iata cateva indicatii care sper sa va fie folositoare:

1. contrar cunostintelor mele eronate, trandafirii nu mai trebuiesc curatati de flori si lasati sa ajunga in stadiul de macese/seminte pt ca astfel el va considera ca si-a incheiat ciclu pe anul respectiv si va intra in hibernare (sper ca nu trebuie sa precizez ca in acesta perioada folosirea ingrasamintelor de orice tip este complet interzisa )

2. chiar daca este frig afara in zilele mai calduroase cand pamantul nu este inghetat nu uiati sa udati

3.trebuiesc indepartatae frunzele care au cazut pe pamant mai ales daca trandafirul a fost bolnav , asfel se impiedica reaspandirea parazitilor si a cipercilor In cazul in care frunzele au cazut doar datorita gerului si de-a lungul anului trandafirul nu a suferit nici o boala acestea pot fi folosite in protejarea tulpinii, radacinilor si ajuta a ingrasarea solului .

4. protejarea radacinilor cu paie, crengute sau frunze cat si ridicarea pamantului protejeaza impotriva inghetului

5. trandafirii cataratori sunt cei mai afectati de capriciile iernii mai ales cei expusi vanturilor nordice de aceea trebuiesc invetiti

Am cautat cateva exemple despre cum pot fi protejati peste iarna trandafirii :

http://urbanext.illinois.edu/roses/images/figure09.gif
http://urbanext.illinois.edu/roses/imag ... rmulch.jpg
http://urbanext.illinois.edu/roses/imag ... burlap.jpg
http://urbanext.illinois.edu/roses/images/slides/11.jpg

Aceste sunt cateva hainute facute de mine:




 

popescu gp

Well-Known Member
trandafiri

Am vazut ca multi taie trandafirul toamna si-l musuroiesc si am cautat prin carti diferite si nu am gasit ca indicatii acest lucru;de aceea de 2 ierni eu nu-i mai tund ci doar primavara ii scurtez la cca 6 ochi si am avut trandafiri mari si frumosi fara sa degere.Musuroiesc putin dsoar la baza tulpinei,iar restul ramne in conditiile vremii fara probleme fiind caliti cum spun cartile de specialitate.Tot primavara curat si trandafirii urcatori de uscaturi si partile degerate daca este cazul
 

v.cristina

Active Member
Re: trandafiri

popescu gp a spus:
Am vazut ca multi taie trandafirul toamna si-l musuroiesc si am cautat prin carti diferite si nu am gasit ca indicatii acest lucru;de aceea de 2 ierni eu nu-i mai tund ci doar primavara ii scurtez la cca 6 ochi si am avut trandafiri mari si frumosi fara sa degere.Musuroiesc putin dsoar la baza tulpinei,iar restul ramne in conditiile vremii fara probleme fiind caliti cum spun cartile de specialitate.Tot primavara curat si trandafirii urcatori de uscaturi si partile degerate daca este cazul
inainte si eu curatam trandafirii toamna dar am realizat ca nu este tocmai bine pt ca peste iarna , care-i lunga si geroasa , mi-au inghetat crengi din trandafiri, mai ales cei cataratori , si primavara m-am vazut nevoita sa tund iarna din ei ...ii cheleam cu totu ....asa ca iii tund o singura data primavara cand vad cel mai bine ce a reusit sa traca iarna si ce nu
 

alfa

Active Member
Asa stiu si eu Cristina. Cel putin pentru zonele reci, ca ale noastre, unde e ger serios e mai bine sa tunzi primavara, cand vezi exact ce si cat trebuie sa tunzi.
 

v.cristina

Active Member
alfa a spus:
Asa stiu si eu Cristina. Cel putin pentru zonele reci, ca ale noastre, unde e ger serios e mai bine sa tunzi primavara, cand vezi exact ce si cat trebuie sa tunzi.
da.....eu traiesc cu speranta ca la primavara sa fie cat mai putin afectati de ger ....asa ca iar i-am imbracat pe marea majoritate cu saci de rafie poate reusesc sa-i protejez mai bine :)
 

irinabv

Active Member
Moderator
Eu trebuie sa vad ce fac cu copaceii. Cred ca o sa le invelesc punctul de altoire cu ceva :gandit:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Tata e cel cu taiatul trandafirilor la noi in csa si ii tunde drastic toamna iar in primavara sunt la fel de mari cum au fost.
de invelit iarna nu ii invelesc cu nimic si totul este ok.
am si 2 cataratori dar care fiind pe un zid al casei mai retras sunt mai feriti de vanturile reci.

oricum va felicit pentru inventivitatea legata de hainutele pentru trandafiri!
sunt superbe!

:)
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu la casa de vacanta, aflata la 20 km la sud de Rm.Valcea, nu am protejat niciodata trandafirii cataratori...cu nimic, nici macar nu-i musuroiam
nu am avut probleme cu ei....rar se usuca vreo crenguta
 

Blitz

Active Member
Eu ii tai toamna radical, ii musuroiesc bine. Primavara dau lastari noi, multi si vigurosi.

Cand am facut prima oara aceasta operatiune conform indicatiilor soacrei mele, sotul meu a spus sa-mi iau adio de la trandafiri. In primavara urmatoare nu ne-a venit sa credem...
 

anasstasia

Active Member
v.cristina a spus:
am gasit o informatie interesanta legata de protejarea trandafirilor cataratori ...daca iti permite trunchiul trandafirului este bine sa aduci lujerii cei mai lungi la nivelul pamantului ca astfel sa nu mai fie afectati de vanturile reci ale iernii


iata si o imagine sugestiva :

http://media.wiley.com/assets/278/19/0- ... 3_2003.jpg
Eu nu ma pricep, insa sint coardele atit de flexibile? Nu se rup? Mi se pare dificil de realizat o asemenea operatiune.
 

albela

Active Member
Eu am impletit efectiv crengile trandafirilor cataratori pe suport. Nu am nici o sansa sa fac asa ceva :? . Dar iarna trecuta tot sus pe suport au stat si nu au avut absolut nici o problema :D .
 
Eu ii tund primavara. Pentru iarna doar putin musuroiti, ca la noi iernile nu sunt prea grele. Dar anul asta trebuie sa am mai multa grija de trandafirii proaspat plantati. Pe acestia trebuie sa ii acopar mai bine ca sunt mai putin rezistenti. :wink:
 

v.cristina

Active Member
eu am observat ca este important si tipul de trandafir ...sunt unii care rezita la boli si la ger ..problema este ca atunci cand ii cumparam informatiile de pe etichete sunt foarte saracacioase :( :( :(

eu am in curte vreo 2, din pacate nici nu stiu cum se numesc , i-am cumparat din pepiniera si am observat o ca sunt foarte rezistenti si la boli si la ger si au si o inflorire repetata si luxurinta asa ca depinde si soiul
 

v.cristina

Active Member
noiDoi+ a spus:
O sa luam castane.... :)
De ce...atunci ? Adica de ce faceti atunci musuroirea?
sicora fabian a spus:
Daca o fac mai devreme - ii cam strang de gat, daca o fac mai tarziu - ii pot scapa! Dupa prima bruma mai puternica se retrag substantele de rezerva in tulpini (in special din frunze si din varfurile lastarilor), marind rezistenta la ger.
Tot despre trandafiri vorbim! :mrgreen:
noiDoi+ a spus:
Lucrarea de musuroire se face toamna tirziu, dupa ce plantele s-au calit. Insa daca ne grabim cu musuroirea, unele ramuri care sint precis insuficient maturate, ori ramuri nelemnificate, pot putrezi...sau chiar degera.
bradut a spus:
Unii trandafiri au lastari foarte tineri si fragili, care nu stiu daca mai apuca sa se maturizeze. Ce-i de facut?
noiDoi+ a spus:
Uf, greu mai recunoasteti ca am dreptate. :cry:
sicora fabian a spus:
Bradut, topicul este pentru daunatori!
bradut a spus:
Da, dar daca tot s-a discutat despre, citez dintr-un mesaj de mai sus "unele ramuri care sint precis insuficient maturate, ori ramuri nelemnificate, pot putrezi...sau chiar degera"... am continuat si eu pe ideea asta.
sicora fabian a spus:
Stiu ca si noi am insistat cu off-topicul, dar continuarea la nesfarsit este o lipsa de respect la adresa moderatorului acestei sectiuni, te rog sa ne intelegi.
Problema pe care o ai, o poti pune in discutie pe un topic care are legatura cu ceea ce vrei sa stii si poti fi sigur ca vei primi raspunsuri mai pe larg decat aici! :D
 

v.cristina

Active Member
bradut a spus:
Ca tot vine acusi iarna, cam cum ar trebui protejati urcatorii? Am 3 urcatori intr-o zona foarte expusa vantului. Ma gandesc sa-i invelesc in niste folie speciala de protectie. Este eficienta metoda asta? Sunt plantati anul trecut, in toamna.

Iarna trecuta a fost una foarte aspra. Un urcator l-am taiat pana jos, insa a recuperat foarte bine, acum are vreo 2m si e foarte stufos. Un rambler, care are un singur val de inflorire, n-a avut absolut nicio problema (si unde mai pui ca i-am aplicat si o taiere severa pe la inceput de octombrie, fiindca prea o luase razna).

Ce urcatori rezistenti la ger ar fi de recomandat?
noiDoi+ a spus:
@bradut, daca este o folie speciala, atunci este perfect. Dar "speciala" sa fie.
Se pot "izola" si cu crengute de brad. Important este ca sa circule aerul.
Daca folosim folie de polietilena, nu vom obtine o aerisre corespunzatoare. In zilele insorite interiorul se va incalzi foarte mult, urmind ca noaptea sa se raceasca foarte mult. Tocmai aceste variatii de temperatura dauneaza trandafirilor.
In cazul tesaturii dvs. din palstic aceste variatii sint cu mult reduse.

La urcatori mutantele ce provin din R.wichuraiana sunt bune rezistente la ger si boli.
New Dawn(1930)-roz deschis, ar fi un exemplu. Acest trandafir are premiul RNRS-UK, 1993, pt. Garden Merit, Premiul Hall of Fame al WFRS IN 1997.
Alti trandafiri mai sint: Minnehaha' (1930)-roz deschis, Blaze( 1932)- rosu scarlat si American Pillar (1902)-caramiziu cu centrul florii alb.
Daca doriti o lista mult mai ampla cu acesti urcatori, va rog sa-mi comunicati si o obtin da la "senioruil trandafirilor" din Romania.
Indraznesc sa va propun ca sa va cumparati cartea acestuia, deoarece acolo veti gasi raspunsuri la toate intrebarile dvs.
 

bradut

Well-Known Member
noiDoi+, multumesc foarte mult pentru raspuns. As vrea sa cumpar cartea respectiva. Cum procedez?
 
A

Anonymous

Guest
@bradut, este chiar foarte simplu. O sa va trimit detaliile pe PM.
Sint doua carti, dar eu o va recomnad pe prima. Cea de a doua, cu toate ca este aparuta de doua luni, este scrisa de acelasi autor, fiind ceva mai "subtire".
Prima, la-nceput sperie, parind extrem de tehnica, dar dupa ce incepi sa o parcurgi, realizezi ca toate sint simple. Este si bine structurata. De exemplu, daca ai nevoie despre taierea trandafirilor, deschizi exact la pagina respectiva. Nu te intereseaza altoirea trandafirilor, nu-i nimic, sari.
Defapt jumatate din carte trateaza partea tehnica, iar cealalta jumatate descrie pe larg soiurile de trandafiri.
Autorul, este cel mai titrat horticultor in domeniul rozelor, din Romania. Este presedintele (pina simbata asta probabil) asociatiei rozelor din tara noastra si vicepresedinte la forumul mondial. A creeat (ameliorat) foarte multi trandafiri. Este un om fabulos, insa foarte modest si indatoritor. Provine dintr-o familie veche de horticultori, incepind cu bunicul sau.
 

bradut

Well-Known Member
Am vazut o emisiune cu domnul Stefan Wagner, pe TVR si mi-a placut foarte mult. Astept detaliile pe PM. Inca o data, multumesc pentru tot.
 
Sus