Plantele mele Carnivore :)

bundazsz

New Member
Propun acest topic nou, unde fiecare dintre noi sa poata sa-si scrie ce plante carnivore are, si eventual cate :) si eventual o lista de dorinte, si anume ce ii lipseste din mini colectia sa, sau ce urmeaza sa achizitioneze in curand......

Sper sa va inghesuiti sa va faceti listutele, chiar sunt curios care ce aveti :)

Cu deosebita consideratie, BundaZSZ
 

bundazsz

New Member
Plantele mele :)

Dioneae Muscipula Big Mouth
Dioneae Muscipula Red Purple
Dioneae Musciupla Akai Ryu
Dioneae Musciupla Fine Tooth X Red
Dioneae Muscipula Cross Teeth
Dioneae Muscipula Normal Type

Sarracenia Stevensi
Sarracenia Rubra
Sarracenia Oreophila
Sarracenia Flava Minor
Sarracenia Pitsicania

Drosera Intermedia Small
Drosera Obovata
Drosera Rotundifolia
Drosera Anglica
Drosera Filiformis
Drosera Binata

Drosera intermedia "CUBA"
Drosera intermedia " Mount Roraima"
Drosera anglica "Hawaii"
Drosera paleacea spp roseana
Drosera spathulata

Cephalostus follicularis

Nepenthes Alata

In mare astea ar fi, mai sunt cateva Drosera-uri ce nu sunt identificate, dar in mare sa zicem ca astea ar fi :)

Si langa ele Cactusi si Tillandsia :)
 

marean

Active Member
O colectie deosebita,felicitari bundazsz , m-ai lasat masca mai ales cu cephalotusul !
 

bundazsz

New Member
Iti Multumesc :D ma straduiesc, dar sunt la inceput de drum si inca mai am foarte foarte multe de invatat :D

Tu ai palnte carnivore?
 

marean

Active Member
Din pacate,nu ... inca :mrgreen: ,cu spatiul e cam greu , dar sunt in plan pt viitor ! :wink:
 

bundazsz

New Member
:D inceputul e mai greu, totul se incepe cu o plantuta mica mica :d si cand Vei incepe, linistit poti sa apelezi cu intrebari, si unde pot te ajuc cu cea mai mare placere ...

:D
 

bundazsz

New Member
Ciao Sonia_i De ce iti este rau?

Eu sa stii ca nu imi bat capul cu insectele, isi prind ele singure nu e o problema, niciodata nu m-am pus eu sa le caut de mancare ..., nici macar pentru cei din terrariul de tropicale... mai intra si acolo musculite sau tantari..

Deci daca despre asta ar fi vorba ca tre de prins si va deranjeaza, sa nu fie un motiv pentru care nu va cumparati si nu va imbogatiti mini colectia de carnivore :D Daca as putea sa va arat cum arata trapele de la Sarracenia si Dioneae sau la cateva Drosere, ati ramane foarte surprinsi :D
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
subscriu. isi prind singure insectele, fara sa fie nevoie de o contributie umana :) . venus a mea cea mare are capcanele pline de muste :evil: iar cea mica nu se lasa nici ea.

 

sonia_i

Active Member
io n-am muste sau tantari in casa, am plase la geamuri :rofl: ar muri de foame :D , sarmanele.
sunt foarte frumoase toate!
 

sonia_i

Active Member
si eu am uitat sa preciz ca am plase si la geamurile din balcon, dar este posibil sa gaseasca vreun paianjen :D
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
draguta foc nepentes a ta :D
ne poti spune cand si cum ai pierdut-o pe dionaea? poate identificam problema ca pe viitor sa nu se mai intample.
 

bundazsz

New Member
Sonia, problema ca si rezolvata, te profilez in prins de tantari si muste :rofl:)))))))))))))))))))))))))), de acum cand iesi in oras, sau in excursie, cu asta sa te ocupi :rofl:, poate intr-o zi se va lansa si un concurs pe tema asta, si tu sigur vei castiga tot :)
 
Sus