Plante inchinate sfintilor

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Traind zi de zi alaturi de plante mai mult sau mai putin importante in cultura populara, omul de rand a lasat religia crestina sa patrunda si in lumea florilor. Numeroase plante din botanica populara au primit nume cu referire religioasa. Cu toate ca acestea nu sunt mentionate in Biblie consider ca merita amintite:

Plante inchinate Fecioarei Maria:

Braul Maicii Domnului (Phalaris arundinacea): http://king1sebastian.piranho.de/Lexiko ... nzgras.jpg
Dorul Maicii Precista (Asplenium trichomanes): http://www.bodemonderzoek.nl/cmm/userfi ... kvaren.jpg
Floarea Sfintei Marii (Aster salignus): http://www.wahlens.se/bildsidor/2007_08 ... 31STOR.jpg
Iarba Sfintei Marii (Hierochloe odorata): http://blackfootnativeplants.com/Invent ... rass57.jpg
Inima Maicii Domnului (Dicentra spectabilis): http://farm1.static.flickr.com/176/4550 ... 5f8824.jpg
Izma Maicii Precista (Balsamita major): http://www.agraria.org/coltivazionierba ... pietro.jpg
Lacrimile Maicii Domnului (Coix lacryma jobi): http://dic.academic.ru/pictures/enwiki/ ... -jobi1.jpg
Papucul Maicii Domnului (Cypripedium calceolus): http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... iedai1.jpg
Parul Maicii Domnului (Adianthum capillus veneris): http://herbal099.files.wordpress.com/20 ... n_fern.jpg

Bibliografie: Terminologie botanica crestina la poporul roman, Teresia B. Tataru
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
MUltumim Ruxi, foarte interesant! Nu crezi ca putem aminti aici Mana Maicii Domnului (lonicera) si cred ca si Hoya care popular se numeste cerica mai e cunoscuta sub numele de Lacrimile Maicii Domnului??
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Putem desigur, mai ales ca mai am de scris....dar pentru asta trebuie sa conspectez :incapatanat:
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
BRAD - Copac simbolizand rabdarea , asteptarea intru credinta.

CASTAN - Arborele de castan este un simbol crestin al castitatii.


CEDRUL DIN LIBAN - Simbol reprezentandu-l pe Cristos.

CHIPAROS - Simbol crestin al mortii.

CICLAMEN - Un simbol al fecioarei Maria.

FERIGA - Plantele de feriga sunt un simbol al smereniei.

IEDERA - Reprezentare a credintei si a vietii eterne.

ILICE - Plante reprezentand coroana/ cununa suferintei lui Cristos si patimile Sale.

ISOP - Simbol al penitentei , smereniei si botezului.

LAMAI - Fidelitatea iubirii / credinta in dragoste.

LAUR - Victorie , triumf sau eternitate.

MASLIN - Simbol al pacii , armoniei.

MIGDAL - Arborele de migdal simbolizeaza acordul / confirmarea divin(a).

PALMIER - Copac simbolizand victoria.

PORTOCAL - Reprezentare a a puritatii , catitatii si generozitatii.

SALCAM - Salcamul simbolizeaza puritatea Fecioarei Maria.

SALCIA - Simbol al Evangheliei.

SMOCHIN - Simbol al dorintei fizice si al fertilitatii.

STRUGURI (Vita de vie) - Simbol al sangelui lui Cristos.

TRESTIA - Trestia simbolizeaza credinta si umilinta / smerenia crestina.Simbol al al smereniei si al patimilor lui Cristos.

TRIFOI - Planta de trifoi este un simbol al trinitatii.

ULM - Copacul de ulm simbolizeaza demnitatea si credinta.

sursa:zimbio.ro
Ruxi draga ,nu cred ca le-am postat bine,insa te rog pe tine sa le atasezi acolo unde crezi ca le e locul.Multam.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Mai stiam si eu de pe la preoti ca frunzele de nuc,asa cum sunt ele ,cate cinci pe ramurea reprezinta limbile de foc trimise de la Tatal ceresc cu ocazia Cincizecimii( Pogorarea Sfantului Duh),adica la 5x10 zile de la Invierea Domnului,cand sunt Rusaliile.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Mi-am mai amintit ca pe 24 iunie,cand este celebrata nasterea Sfantului Ioan Botezatorul, se aduc la biserica flori de sanziene,cu care se impletesc cruciulite si coronite.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Parfumul a fost foarte apreciat in timpurile biblice si exista multe referiri in Biblie la Parfumuri. In Noul Testament cei trei magi carau cadouri de aur, varietati de tamaie si smirna pruncului Isus. Cu mult inainte, Domnul i-a poruncit lui Moise: „Luati cu voi condimente dulci, stacte, onycha si rasina exotica cu tamaie pura si tu il vei transforma in parfum.”Tamaia este probabil cea mai cunoscuta planta la care s-a facut aluzie in Biblie. Tamaia arsa a fost privilegiul preotilor in cele mai timpurii civilizatii. Obiceiul se foloseste si astazi in Biserica Catolica si Biserica Crestina.
Tamaia, aromele si uleiul parfumat au devenit disponibile pentru toti egipteni si au insistat treptat renuntandu-se la drepturile lor selecte (ale parfumurilor). Cetatenii au fost educati sa se parfumeze si ei cel putin o data pe saptamana. Egiptenii devenind pretentiosi cu obiceiurile lor, au ocupat baile pompoase, in care predecesorii greci si romani se scaldau acolo. Si-au inmuiat pielea in uleiuri deoarece le oferea placere, ajutandu-i sa-si protejeze corpurile de efectul soarelui torid. Egiptenii au creat o sumedenie de creme parfumate si emolienti parfumati. Ei si-au creat o forma de con in care sa topeasca, sa creeze cremele si emolienti cu care sa-si acopere parul si corpul. Imbaierea era relaxanta, era placerea sociala, uneori se imbaiau de cate trei ori pe zi.
Egiptenii purtau cu ei parfum de la nastere pana dupa moartea lor. Multi egipteni isi puneau in mormintele lor Parfumuri pentru a pastra pielea lor matasoasa si neteda in viata de apoi. De atunci egipteni au fost de parere ca sufletul urca in rai, viziuni in care parfumul insotea spiritul. Urne acoperite cu a coaja de aur, distorsionau cu ceramica delicata, calcedoniile pline cu arome au fost plasate in morminte. Asa de puternice au fost unele dintre uleiuri, ca dupa 3300 de ani de la moartea lui Tutankhamon, o urma de parfum se putea simti in oalele bine sigilate cand mormantul a fost descoperit. Parfumul a fost folosit in procesul de imbalsamare care lua de la 40 la 70 de zile sa fie indeplinit! Smirna, uleiul de scortisoara si alte parfumuri au fost folosite in procesul de imbalsamare.

Parfumurile in antichitate
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Busuiocul ,in manunchi,cu ajutorul caruia de Boboteaza ne stopesc preotii cu apa sfintita.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Lacrima Maicii Domnului face niste bobite extrem de interesante si frumoase care daca se usuca se pot face din ele matanii sau rozariu.Sunt si decorative.
Am vazut la Mnina asa ceva :D
 

celeste

Member
Scuze, Gabiuta, ai scris la singular si am crezut ca te referi la hoya... :oops:
M-am mirat putin cum de se pot usca asa, dar cum incercarea moarte n-are... :rofl: Acum m-am lamurit si eu ce este cu planta respectiva si chiar am gasit pe internet un sirag facut din acele bobite de care spuneai. Nici n-ai spune ca sunt niste banale seminte.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Arhanghelul Gavriil, („bărbat-Dumnezeu“), are misiunea de a vesti oamenilor tainele cele mari. El este înfăţişat în icoane cu un crin în mână, ceea ce arată bucuria pe care o aduce şi veştile bune.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
“Trandafirul din Jericho (Rose of Jericho)provine din regiunile desertice ale Iordaniei si Israelului si se mai numeste planta Invierii. Se povesteste ca Fecioara Maria plecând din Nayahareth înspre Egipt în căutarea unui adăpost a binecuvântat această plantă astfel dăruidu-i viaţă vesnică.

Totodata datorita acestei intamplari i se mai spune si “Trandafirul Sfintei Maria” si “Mainile de rugaciune ale Mariei” , ,,Planta Invierii”.

Este simbolul norocului, dragostei si frumusetii. Un adevarat miracol al naturii.

Cine vede pentru prima oara Trandafirul din Jericho, nu va crede ca este posibil ca acest ghem, aparent fara viata, sa se transforme in cateva ore intr-o planta verde, catifelata.

Daca vreti sa lasati acest “ghem” sa se desfaca, puneti-l intr-un vas intins cu apa (usor calduta), astfel incat radacina sa fie in apa. Totdodata prin stropirea plantei cu apa calduta se urgenteaza invierea ei. Dupa cateva ore,planta se deschide si devine verde. Apa se schimba zilnic. Trandafirul de Jericho se poate lasa in apa timp de 5-6 zile.

Aceasta planta de desert are nevoie de foarte putina apa. De aceea, dupa aceasta perioada in care a fost tinuta in apa, planta are nevoie de o perioada fara apa. Pentru aceasta, trandafirul se va scoate din apa si se va pastra uscat,timp de 3-4 saptamani.

Procesul este repetitiv, astfel incat dupa aceasta perioada de “odihna”, “ghemul” poate fi readus la viata din nou. In stare uscata, trandafirul se pastreaza zeci de ani, astfel se poate transmite din generatie in generatie pastrandu-si aceleasi proprietati.

Trandafirul din Jericho are si utilitate practica. In stare umeda, absoarbe fumul de tigara si imbunatateste aerul. In stare uscata, indeparteaza insectele daunatoare din locul in care este pastrat. Se spune ca are un rol in diminuarea insomniilor, atunci cand este pastrat sub pat in dreptul capului.

Trandafirul de Jericho are proprietati miraculoase. Casa care ingrijeste aceasta planta va avea parte de iubire, liniste si bunastare.

Apa in care a stat Trandafirul de Jericho timp de o zi este imprastiata prin casa pentru a absorbi energiile negative si pentru a proteja membrii familiei. “


Mesterul Manole.ro
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus