Plante "Domesticite"

Marianis

New Member
Intrucat la aceasta categorie scrie: Plante interesante care va decoreaza interioarele, m-am hotarat sa va prezint niste plantute de-ale mele, luate din curte si aclimatizate in casa. Unii ar putea sa le considere buruieni, dar, fiecare, in parte, are un aspect interesant. Cel putin pentru mine.
Prima planta este cunoscuta papadie, care creste, se pare, si la mine in bucatarie. Am doar 3 aclimatizate, dar sunt destule. Una este aclimatizata de cateva luni, iar celelalte le-am aclimatizat saptamana asta.
Papadia nr. 1 are frunze subtiri deoarece este o papadiuta tanara:


Papadiile urmatoare sunt tunse aproape pana la 0, deoarece, in procesul de aclimatizare pe care il folosesc, numit de mine "Medota Renasterii", trebuie tunsa toata planta si sa se lase doar 2-3 frunze mici si tinere:


Urmatoarea planta este un fel de mini-farieguta:



Ultima, dar nu cea din urma, deoarece mai am multe pe care o sa le prezint alta data, este o planta foarte rezistenta. Poate sa traiasca in apa, fara pamant, sau sa traiasca in pamant,pur si simplu. Eu am pusa si in ghiveci si in borcan. Aici o pun pe cea din ghiveci:






Ce parere aveti? Poate ma considerati inconstient...... sau cine stie ce.... Care va place mai mult?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Felicitari , natura renaste in alta forma ,

Mie imi place planta doi , mini farieguta


Iti doresc sa nu te opreti sa redescoperi ce e frumos si la cat mai multe (dupa spatiu) plante

Succes! :clap:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cu mare placere si rusine celor carora nu le place natura in cel mai simplu mod


Sa iti zic o intamplare frumoasa , in cei cativa ani vreo 7 la numar in care am fost in "deplasare" in Grecia in una din zile am fost in Kalamata la facut ulei de masline natural si la pus ingrasaminte la maslini

Si cum mergeam pe drumul dinspre Atena spre Kalamata pe drum se opreste sefu' si cu un cutit in mana incepe si scote din sol ceva asemanator la frunze cu papadia , dar mult mai pliat pe sol si al carui nume grecesc este "Hortari" ceva de genul "ierburi" .

Eu stand in cabina am zis sa cobor totusi sa l ajut si sa intreb la ce ii trebuie si il intreb
- Le strangi pentru iepuri sau gaini ?
- Nu , o sa vezi un miel la ceaun cu ierburi cum nu ai mai mancat pana acum
- Ma faci curios ...dar hai sa vad

Si cum am ajuns am dat punga mamei lui care avea vreo 70 ani cred la vreme aia si destula experienta pur mediteraneana de pe meleagurile Kalamatei si cu magia ei a scos un preparat din miel de am lins farfuria nu alta , doar miel cu zeama lui si acea planta


Morala e : De multe ori ne pacalim ochii cu flori si uitam ca ceea ce calcam in picioare e adevarata valoare a naturii


Succes cu ele!
 
Sus