Phalaenopsis probleme

Felicia M

New Member
Buna ziua,am si eu doua orhidee phalaenopsis sunt foarte frumoase si au multe floricele,dar am o nelamurire la radacini si frunze.Una are la radaciniile de jos pete negre,iar la cateva frunze are marginea galbena si pe spatele frunzelor are bubite galbene in relief le simti cand le atingi.Cealalta are la radacinile de jos pete mici rosii,iar la varful frunzelor are pete galbene rotunde si mai jos tot bubite in relief si mijlocul frunzei se creapa in doua.Mentionez ca le fertilizez cu fertilizant lichid o data pe saptamana,stau langa geam ,au lumina suficienta dar nu bat razele solare pe ele.Oare car ar fi cauza?
 

adrianam

Well-Known Member
Cel mai bine ar ajuta cateva poze mai detaliate.
Este posibil ca frunzele sa fie batrane si sa se ingalbeneasca si sa cada, este un proces normal.
 

yo_man

Active Member
Incarci pozele pe photobucket, imageshack, sun photo, sau alt site de genul asta si pui linkul aici.
 

Morena

Member
Buna ziua,
am mai salvat o phala sambata iar acasa am vazut ca are ceva purici. Sunt insecte negre cu spatele lucios si antenute. am dat pe planta si mediu cu Baby Bio insecticid pentru plante de casa (indoor plants). Dupa 24 h puricii sunt f vioi. e drept ca ii mai gasesc pe pervaz unde negrii fiind ii vad si ii omor mai usor dar nu mor! va rog sa ma ajutati cu un nume de insecticid din Romania. Parintii mei vin in iunie si sper sa imi poata aduce. de asemenea as aprecia daca mi-ati zice si ceva nume de fertilizant bun. pun si poze cu "animalul". una singura am reusit sa fac, ei fiind f mici nu prea focuseaza aparatul pe ei si cum sunt de culoarea mediului nu prea se vad.
phala arata asa (sper sa nu am surpriza sa fie injectata cu colorant. m-am uitat pe vrej si nu am vazut sa aibe urma de ac) si nu mai este langa alta planta, ci in carantina in alta camera.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=964544463576002&set=a.927094440654338.1073741828.100000613710616&type=3&theater
iar "dusmanul" arata asa:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=965415360155579&set=a.927094440654338.1073741828.100000613710616&type=3&theater
:banghead:
 

Morena

Member
Nu merge incerc de 2 zile ,nu exista o alta modalitate de a trimite?
fa-ti un album public pe facebook de ex si cu butonul "Link" copiezi linkul pozei din album (daca este neclar zi si incerc sa dau alta explicatie). este important sa fie albumul public, altfel il vad doar prietenii tai de pe facebook.
 

Morena

Member
Tripsi se pare ca produc pete pe planta. Pete nu are dar avea sambata un fel de panza de paianjen intre 2 frunze dar de atunci nu a mai aparut. Ceva insecticide bune?
 

stancu oana

New Member
Buna ziua! Anul trecut in luna martie am primit o orhidee,a fost foare sanatoasa si frumoasa pana radacinile au inceput sa-i putrezeasca asa ca am hotarta sa o scoat din substrat si sa elimin tot ce era putred,dar spre dezamagirea mea am ramas cu 2 radacini aeriene pe care am hotarat sa le bag in sustrat,ia mers bine o perioada a facut o tija noua si 2 boci dupa care a stacnat si arata foarte rau :(cum o pot ajuta????
 

Atașamente

victor

Active Member
Procesul de înflorire consumă cea mai multă energie.
Aceasta este cauza stagnării plantei.O tijă florală mai lipsea bietei plante.
Cu ce să o hrănească! Eu aș tăia tija și aș începe un tratament pentru refacerea masei radiculare.
Va urma un repaus vegetativ, apoi după o lună poți începe tratamentul foliar cu atonik.
 

victor

Active Member
În primul rând trebuie să scoți planta din substrat, să tai rădăcinile putrezite, să improvizezi o miniseră și să introduci planta acolo.
Umezeala din miniseră vă alimenta planta foliar, în lipsa rădăcinilor.Zilnic, planta trebuie aerisită și pulverizată cu atonik, până încep să apară noi rădăcini.
Acest proces poate dura ani, dar pentru cei cu răbdare și dare de mână, merită.
 

Andrea

New Member
Buna,ma ajuta si pe mine cineva va rog frumos?Am o orhidee phalaenopsis ,o vreme a dus-o bine dar a inceput sa i se usuce radacinile apoi frunzele sa se inmoaie.Am citit pe net de tratamentul cu atonic,l-am incercat si eu o vreme ,frunzele s-au intarit,radacini nu au crescut,dar s-au facut numeroase floricele ,acum planta a pierdut 3 frunze din cauza ca s-au ingalbenit,am si renuntat la atonic,acum inca ii mai cresc flori,precum si o frunza dar frunza creste greu.Ce as putea face in acest sens?nu vreau sa pierd floarea ,ce tratament sa-i fac pt cresterea de radacini?
 

victor

Active Member
Frunzele se înmoaie din cauză că planta nu mai are rădăcini suficiente.
Dacă vasul este prea mare în raport cu masa radiculară, asta explică de ce putrezesc rădăcinile.
Degeaba facem tratamente cu Atonik dacă nu alegem un vas corespunzător, raportat la masa radiculară.
Am mai explicat acest lucru, vasul fiind mare, substratul are și el un volum pe măsură.Odată udat substratul, rădăcinile fiind puține, nu pot absorbi umezeala în timp util și așa se ajunge la putrezirea rădăcinilor.Eu zic să citiți tot materialul existent pe acest forum, referitor la îngrijirea orhideelor și în mod sigur veți fi scutiți de aceste probleme neplăcute.
 

Andrea

New Member
Vasul este acela original impreuna cu care am achizitionat orhideea, sa o replantez in unul mai mic?Si cand ar fi momentul oportun acum cand are flori,sau dupa trecerea lor?
 

victor

Active Member
Dacă planta nu mai are rădăcini suficiente, trebuie tăiată tija florală, altfel toată energia se va concentra asupra tijei și în scurt timp planta va muri.
Trebuie schimbat vasul original cu unul substanțial mai mic, dar transparent.
Succes!:openrose:
 

Andrea

New Member
Mai doresc sa va intreb in legatura cu o alta orhidee care nu ii mai incap radacinile in vasul original,sa cumpar unul mai mare?si cand sa o replantez dupa trecerea florilor?
 
Sus