Phalaenopsis part 2

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Kati

Active Member
Ana, chiar ca sunt minunate! Bravo! :D

Nick, prima m-a dat gata! Are o culoare deosebit de frumoasa!
 

CristianG

Well-Known Member
diana999 a spus:
CristianG a spus:
diana999 a spus:
toate orhideele le-am mutat in hol. Au lumina de la....bec. N-am de ales. Inca am sperantze ca vor inflori phalele.....dar unor dendro au inceput sa li se usuce bobocii....nu mai intzeleg nimic. :? :(
Ghivecele orhideelor phalenopsis sunt transparente.
Important este ca lumina de pe hol sa fie puternica. Lumina este mereu aprinsa? Daca nu au lumina buna nu vor inflorii phale, dendro.... Situatia este sumbra in ceea ce priveste florile de la dendro...Aceste plante au nevoie de mai multa lumina ca phale. Bobocii pur si simplu se usuca mai ales daca exista curenti de aer. Uda din doua in doua saptamani orhideele in perioada de iarna. Depinde oricum de temperatura de pe hol. Mai bine o uscare pasagera a substratului.... Orhideele rezista destul de bine la uscaciune perioade scurte de timp. Cand vezi ca scoarta de la phale este uscata si radacinile sunt albe, uda plantele. In acelasi timp uda si dendro. Insa vezi ca uneori subtratul de la dendro poate sa fie inca umed si in acest caz nu le mai uzi. Aplica metoda cu betisorul. Bagi betisorul in ghivece si daca vezi ca acesta este usor umed, adica substratul se lipeste de el, nu mai uda plantele. Succes! :wink: :D
Multzumesc mult pt sfaturi! :wink:
Lumina nu e puternica dar pana la primavara cand se mai incalzeste vremea nu am unde sa le tzin.Apoi le voi muta pe balcon.
Asa sa si faci! Sunt convins ca la primavara te vor bucura cu flori. :wink:
 

Pau Pau

Member
Am primit zilele trecute o mini phale superba, parca e jucarie. :)
http://img692.imageshack.us/i/bild2493.jpg/
Ghiveciul e foarte mic iar planta e pusa in muschi. as avea intrebari referitoare la udare si la substrat. Traiesc mini phalele in substratul de muschi, eu una nu prea imi dau seama cand trebuie udata si cand nu. As putea sa o mut in substrat de scoarta dupa ce ii trec florile? :?
 

diana999

Active Member
Pau Pau a spus:
Am primit zilele trecute o mini phale superba, parca e jucarie. :)
http://img692.imageshack.us/i/bild2493.jpg/
Ghiveciul e foarte mic iar planta e pusa in muschi. as avea intrebari referitoare la udare si la substrat. Traiesc mini phalele in substratul de muschi, eu una nu prea imi dau seama cand trebuie udata si cand nu. As putea sa o mut in substrat de scoarta dupa ce ii trec florile? :?
Este foarte dragutza, sa-tzi traiasca!
ud-o cu zgarcenie si dupa ce trec florile pune-o in substrat normal.
Prima mea orhidee a fost tot o mini si am pierdut-o pentru c-am udat-o prea mult :roll:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Pau e tare draguta mititica ta.Sa ai parte de ea.Sa o uzi doar atunci cand muschiul e complet uscat pentru ca pot aparea probleme.Legat de mutarea ei in scoarta parerile sunt impartite.
Eu una am avut o experienta mai putin fericita si anume dupa ce le-am mutat in substat nu le-a mers deloc bine.Acum stau din nou in muschi si am vazut ca incet-incet isi revin si fac radacini.
Depinde mult de cum au fost crescute inainte pentru ca daca s-au obisnuit sa traiasca in muschi ar trebui sa le lasi asa.
Dar vei vedea tu in functie de cum ii va merge.
Bafta mare si sa ii mearga bine piticutei.
 

ghia_don

Active Member
Eu am schimbat una in scoarta si ii merge tare bine. Cind am schimbat-o arata tare rau, dar si-a revenit dupa schimbare si acum e superba...a mai si crescut...nu mai e chiar pitica :) ..
 

sarselia

Active Member
Moderator
Da din pacate depinde de fiecare in parte.La mine nu a vrut in scoarta.
Dar ma bucur ca le merge bine pentru ca eu tare mari emotii am avut cu ele.
 

Pau Pau

Member
Multumesc mult fetelor! Voi vedea cum evolueaza in muschi si o sa o ud cu atentie si abia apoi ma voi hotari daca o mut in substrat sau nu.
Sarselia, "Sa o uzi doar atunci cand muschiul e complet umed" sau cand e complet uscat?
Piticaniile astea sunt mai sensibile decat surioarele mari, dar tare simpatice mai sunt. :oops:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Pau imi cer scuze.Vroiam sa spun ca trebuie udata atunci cand muschiul este complet uscat.
:oops:

Bafta mare si sa ii mearga super!
 
ghia_don a spus:
Eu am schimbat una in scoarta si ii merge tare bine. Cind am schimbat-o arata tare rau, dar si-a revenit dupa schimbare si acum e superba...a mai si crescut...nu mai e chiar pitica :) ..
Subscriu, si eu am mutat-o in scoarta, Calimero daca va mai aduceti aminte v-am stresat eu cu niste radacini. Ei bine, acum are vreo 6 radacini noi, a mai pierdut din frunzele bazale, dar arata bine. A mai crescut, nu mai e pitica, cum zice si ghia don, si cred ca ii da o tija, dar va arat poza cand o mai creste. Nu mai are pelicula aceea alba ca la radacini noul mugurel si a iesit asa, ascutit. Chiar ca un mugure de copac. Sper...
 

Pau Pau

Member
Si daca o mut in scoarta o las in ghiveciul ala minuscul (nu stiu cum ar incapea scoarta acolo) sau pot sa o mut intr-un pahar de plastic transparent dinacela de unica folosinta? :?
 
Eu am mutat-o in ceva mai mare, pentru ca paharelul ala e minuscul. Nici doua bucati de scoarta nu iti incap. Eu am luat din Carrefour budinca din aceea de gris de la muller cred, si borcanelul e din plastic transparent, nu foarte inalt si mai lat putin. Si ii merge bine, desi nu i-au ajuns inca radacinile sa se lipeasca de vas.
 

ghia_don

Active Member
Pau Pau, eu am mutat-o intr-un ghiveci un pic mai mic decit cele normale, pentru ca n-am vrut s-o chinui in degetarul in care era. De aceea s-a si dezvoltat si nu mai e chiar mini...azi e asa :D
 

ghia_don

Active Member
I-a priit, i-a priit :) ...in primul an dupa mutare a facut o tija, acum , in a doua iarna, are doua...dupa trei ani va avea trei si tot asa inainte :rofl: :rofl:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus