Phalaenopsis part 2

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
Din pacate cred ca doar de pe Internet.Pe a mea am primit-o de la Cornelia si stiu ca pana atunci m-am tot uitat si eu dupa asa ceva dar nu am gasit.
Bafta mare!
 

diana999

Active Member
Ce frunze interesante! :visator: Oare catzi ani mai trebuie sa treaca pana sa vedem si in magazinele de la noi asa orhidee deosebite? Sperantza.....stitzi voi :rofl:
 

ghia_don

Active Member
Din aceea cu frunza patata am vazut in Baumax prin toamna...M-am invirtit mult pe linga ea, dar am hotarit sa n-o iau, ca nu mai avea flori si parca nu aratau prea bine radacinile...si inca nu erau trecute la reduceri.. :( Erau si tinute afara , iar temperatura in acea perioada ajunsese pe la 4-5 grade...asa ca n-am riscat...
 

cris_tkp

Member
Arselia ce ai tu acolo? Woaw.....tu esti mama orhideelor....sa nu se supere restul. Sa te incante cu minunatia lor!
kisses
 

sarselia

Active Member
Moderator
:oops: :oops: :oops:
Multumesc frumos,Chris dar as vrea eu sa fiu mama lor....
Fiecare orhidee este frumoasa in felul ei si toti iubitorii lor au niste adevarate minunatii.Eu una imi plec palaria in fata oricarui iubitor de plante si de orhidee pentru ca intr-adevar e minunat sa ai o asemenea pasiune!

:D
 

Kati

Active Member
Arselia, phala ta este o Schilleriana. Se gasesc si la noi, dar trebuiesc cautate mai mult timp, ca sa ai noroc sa dai de una.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Minunate Nick!
Prima imi place extrem de mult!Si ce bogatie de flori!
Jos palaria!
Sa le mearga bine si sa te bucure cu cat mai multe flori!
 

diana999

Active Member
CristianG a spus:
diana999 a spus:
toate orhideele le-am mutat in hol. Au lumina de la....bec. N-am de ales. Inca am sperantze ca vor inflori phalele.....dar unor dendro au inceput sa li se usuce bobocii....nu mai intzeleg nimic. :? :(
Ghivecele orhideelor phalenopsis sunt transparente.
Important este ca lumina de pe hol sa fie puternica. Lumina este mereu aprinsa? Daca nu au lumina buna nu vor inflorii phale, dendro.... Situatia este sumbra in ceea ce priveste florile de la dendro...Aceste plante au nevoie de mai multa lumina ca phale. Bobocii pur si simplu se usuca mai ales daca exista curenti de aer. Uda din doua in doua saptamani orhideele in perioada de iarna. Depinde oricum de temperatura de pe hol. Mai bine o uscare pasagera a substratului.... Orhideele rezista destul de bine la uscaciune perioade scurte de timp. Cand vezi ca scoarta de la phale este uscata si radacinile sunt albe, uda plantele. In acelasi timp uda si dendro. Insa vezi ca uneori subtratul de la dendro poate sa fie inca umed si in acest caz nu le mai uzi. Aplica metoda cu betisorul. Bagi betisorul in ghivece si daca vezi ca acesta este usor umed, adica substratul se lipeste de el, nu mai uda plantele. Succes! :wink: :D
Multzumesc mult pt sfaturi! :wink:
Lumina nu e puternica dar pana la primavara cand se mai incalzeste vremea nu am unde sa le tzin.Apoi le voi muta pe balcon.
 

nick1971

Active Member
Multumesc! :hug:
cand eram mica eram tare suparata ca ziua mea e in ianuarie si nu primesc flori, acum am primit cat sa-mi treaca supararea :rofl:
 

lelia

Well-Known Member
Vai cat sunt de frumoase !!! cat sunt de gingase si delicate !!! :visator:
Sa-ti traiasca si mereu sa infloreasca !
 

cris_tkp

Member
Am ramas fara cuvinte....cu cat ma uit mai mult la minunatiile voastre cu atat ma indragostesc de Phale. Sunt minunate.....sper sa reusesc sa imi cumpar si eu mai multe.
Kisses
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus