Phalaenopsis part 2

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

diana999

Active Member
Dupa ce apar bobocii, le ud ca de obicei o data pe saptamana ? se mai pune fertilizant ? Tare mult imi doresc sa infloreasca....pana acum s-au uscat bobocii :roll:
 

CristianG

Well-Known Member
diana999 a spus:
Dupa ce apar bobocii, le ud ca de obicei o data pe saptamana ? se mai pune fertilizant ? Tare mult imi doresc sa infloreasca....pana acum s-au uscat bobocii :roll:
In aceasta perioada plantele noastre pot sa "avorteze" bobocii. Curentii de aer prea reci, calzi...Diferentele mari de temperatura conduc la uscarea bobocilor. Nu cred ca este o problema de fertilizare. :(
 

diana999

Active Member
Le-am mutat intr-un hol unde nu mai sunt curentzi de aer, nici diferentze mari de temperatura....dar nu stiu daca trebuie udate mai des :?
 

CristianG

Well-Known Member
diana999 a spus:
Le-am mutat intr-un hol unde nu mai sunt curentzi de aer, nici diferentze mari de temperatura....dar nu stiu daca trebuie udate mai des :?
In hol au lumina? Pe hol intotdeauna este curent...Ghivecele sunt transparente? Ce orhidee ai pe hol? :(
 

diana999

Active Member
toate orhideele le-am mutat in hol. Au lumina de la....bec. N-am de ales. Inca am sperantze ca vor inflori phalele.....dar unor dendro au inceput sa li se usuce bobocii....nu mai intzeleg nimic. :? :(
Ghivecele orhideelor phalenopsis sunt transparente.
 

CristianG

Well-Known Member
diana999 a spus:
toate orhideele le-am mutat in hol. Au lumina de la....bec. N-am de ales. Inca am sperantze ca vor inflori phalele.....dar unor dendro au inceput sa li se usuce bobocii....nu mai intzeleg nimic. :? :(
Ghivecele orhideelor phalenopsis sunt transparente.
Important este ca lumina de pe hol sa fie puternica. Lumina este mereu aprinsa? Daca nu au lumina buna nu vor inflorii phale, dendro.... Situatia este sumbra in ceea ce priveste florile de la dendro...Aceste plante au nevoie de mai multa lumina ca phale. Bobocii pur si simplu se usuca mai ales daca exista curenti de aer. Uda din doua in doua saptamani orhideele in perioada de iarna. Depinde oricum de temperatura de pe hol. Mai bine o uscare pasagera a substratului.... Orhideele rezista destul de bine la uscaciune perioade scurte de timp. Cand vezi ca scoarta de la phale este uscata si radacinile sunt albe, uda plantele. In acelasi timp uda si dendro. Insa vezi ca uneori subtratul de la dendro poate sa fie inca umed si in acest caz nu le mai uzi. Aplica metoda cu betisorul. Bagi betisorul in ghivece si daca vezi ca acesta este usor umed, adica substratul se lipeste de el, nu mai uda plantele. Succes! :wink: :D
 

lelia

Well-Known Member
Diana ,imi pare rau pentru plantutele tale :( cred ca trebuie sa le gasesti un loc unde sa stea in permanenta ,sa se acomodeze cu mediul si sigur vor inflori .

La mine doar cea mov ,a pierdut vreo 3 boboci mari ,din cauza aerului cald de la calorifer ,dar i-au ramas destui boboci si flori .

 

happy

Well-Known Member
Mama ce orhidee frumoase ai Lelia! :marfa: La una din a mea a inceput sa-i creasca tija florala de cand am asezat-o la geam,deci sunt sperante :D
Astazi am fost in parc si am adunat scoarta de pin si am schimbat substratul la doua orhidee micute ce le "am" de la Baumax :rofl: Prima oara am pus scoarta de salcie ,asta aveam langa bloc,dar cineva mi-a zis ca nu este buna ,contine nu stiu ce substanta nociva :eek:
 

lelia

Well-Known Member
Rabdare ,locul potrivit si multa dragoste ,sigur se vor face mari si vor inflori .E foarte bine ca le-ai schimbat substratul .
Sa-ti traiasca si sa creasca! sunt vesele . :D
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Splendide! :clap: Nici cã puteai începe anul mai bine! Sã fie la fel de harnice ca sã te bucure cu florile lor tot anul! Se vede cã le plac condiþiile oferite!

Cele douã phale ale mele s-au apucat de înflorit pe tijã nouã, dar ºi pe tijele vechi. Acum au câte o floare deschisã. Din pãcate nu am condiþii prielnice iarna ºi aº fi preferat sã-ºi ia o pauzã. Deºi au pregãtit o sumedenie de boboci, doar câþiva îi voi vedea înfloriþi.
 

ghia_don

Active Member
Adina, pacat ca n-ai conditii pentru ele acum iarna, pentru ca asta e perioada in care incep sa infloreasca :( ..
La mine o vor tine tot asa pina prin august - septembrie, abia apoi vor intra in pauza..
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus