Phalaenopsis part 2

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

lelia

Well-Known Member
Dap' :rofl: sunt cele mai harnice plante pe care le cunosc :indragostit:
3 plante ,11 tije si ramificatiile aferente :D
 

mikiduzza

Member
3 plante si 11 tije????? :eek: :eek: :eek:
asa da! astea plante harnicute :p
felicitari! :D
le faci ceva special? ingrasamant, lumina, temperatura? :nu stiu:
 

lelia

Well-Known Member
De cand le am (vreo 4 ani )stau in acelasi loc ,iarna pe pervaz ,vara pe calorifer ,soare pana la 13 ,vara temp. ajunge si la 45 grade ,iarna cand temp. sunt pozitive ,soare ,fiind deasupra caloriferului temp.ajunge la 27.In prejma ghivecelor pun vase cu apa pentru umiditate.
Ingrasamant ,vitaflora pt orhidee si atonik o data pe luna .Incerc sa le ud mai mult cu apa de ploaie .
S-au obisnuit cu regimul si isi vad de treaba ,iar eu mor de dragul lor :D
 

Pau Pau

Member
Lelia, geamul il deschizi pt aerisire? Si eu le-as pune la pervaz dar iarna imi este frica pt ca eu aerisec dimineata cam 10-15 min iar aerul e cam rece.
Eu am primit o orhidee superba dar nu au reusit decat 5 flori sa se deschida. A mai avut 2 ramificatii pe tija cu mai multi bobocei mici acestia cazand cam din a doua zi de cand am primit-o.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Din pacate diferentele de temperatura afecteaza bobocii lucru care probabil ca s-a intamplat si la tine.Dar sunt sigura ca va mai face ea flori!
:D
 

Pau Pau

Member
sarselia a spus:
Din pacate diferentele de temperatura afecteaza bobocii lucru care probabil ca s-a intamplat si la tine.Dar sunt sigura ca va mai face ea flori!
:D
Da stiu. Drumul de la florarie-acasa fiind destul de frig acum i-au afectat bobocii. Plus ca in camera cel mai probabil nu e aceeasi temperatura ca in florarie. Am pus-o pe birou langa surioara galbena mai departe de fereastra sa pot si aerisi.
 

angela draganoiu

Active Member
Pau Pau a spus:
sarselia a spus:
Din pacate diferentele de temperatura afecteaza bobocii lucru care probabil ca s-a intamplat si la tine.Dar sunt sigura ca va mai face ea flori!
:D
Da stiu. Drumul de la florarie-acasa fiind destul de frig acum i-au afectat bobocii. Plus ca in camera cel mai probabil nu e aceeasi temperatura ca in florarie. Am pus-o pe birou langa surioara galbena mai departe de fereastra sa pot si aerisi.
nu te intrista asta am patit-o si eu. am cumparat intr-un februarie o phale plina de boboci si flori, nu am protejat-o cu hartie sau ziar si drumul pana acasa a fost destul de lung prin frig asa ca foarte multi boboci au murit insa dupa citeva luni a reinflorit.
 

lelia

Well-Known Member
Multumim frumos !
Si eu abia astept sa le vad fluturasii.


Pau Pau a spus:
Lelia, geamul il deschizi pt aerisire? Si eu le-as pune la
pervaz dar iarna imi este frica pt ca eu aerisec dimineata cam 10-15 min iar aerul e cam rece.
Eu am primit o orhidee superba dar nu au reusit decat 5 flori sa se deschida. A mai avut 2 ramificatii pe tija cu mai multi bobocei mici acestia cazand cam din a doua zi de cand am primit-o.
Si eu aerisesc zilnic ,dimineata si seara ,dar nu cu fereastra larg deschisa ci cu geamul rabatat .Am pervazul plin de plante si mi-ar lua o vesnicie sa le mut zilnic .Cand este foarte frig afara, in deschizatura geamului, pun un ziar impaturit ,astfel se reduce din intensitatea curentului .

In legatura cu planta primita ,da-i putin timp sa se obisnuiasca cu noua locatie ,daca-i place te va bucura cu flori in cateva luni.
Rabdare si dragoste ,succes garantat . :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus