Pepiniera de orhidee

marean

Active Member
Pt ca majoritatea ne indeletnicim sa inmultim orhideele din keiki sau divizarea psbulbilor , la sugestia voastra,desigur,propun ca aici sa impartasim pozele puiutilor nostrii si ceva din experienta cultivarii lor,pt a invata unii de la ceilalti si a reusii sa ne crestem orhi-bebe cat mai frumos !
Sunt utile pozele din diferite unghiuri,eventual o prezentare a dezvoltarii treptate, substratul folosit si frecventa udarii lor,plus tot ce considrati voi a fi util pt cei care inca nu au incercat si vor sa o faca,ori pt cei care vor sa-si imbunatateasca abilitatile de orhi-doici :D !
 

IULIA

Active Member
ahh, acum se face acest subiect cind am dat ultimul keiki?
dar lasa, ca mai vin ei si altii. :rofl:
 
D

dyayzh

Guest
O sa incep sa urmaresc 2-3 keiki ca sa vad cum se dezvolta si apoi sa expun aici povestea si pozele. :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu am la momentul asta 2 puiuti in pepiniera: o cattleya si o cambria. Nu stiu exact cum sunt, va trebui sa am rabdare.

 
D

dyayzh

Guest
Eu am avut succes cu keiki de dendrobium :D L-am desprins de pe planta mama cand deja avea radacinute formate destul de mari, l-am pus in substrat de orhidee si l-am udat exact ca pe celelalte. A crescut foarte frumos, s-a inmultit si el cu inca un pui, dupa care si-a gasit un alt stapan iubitor :D
 

marean

Active Member
Iezact ,iar acum acel pui al puiului aproape e cat mamica lui,creste de parca ar fi pe steroizi :mrgreen: :rofl: !
Eu mai am o diviziune(adicatelea are minim 3 psbulbi) de cambria plantata in substrat de orhidee,udata rarisim,cand e uscat foarte bine substratul,iar acum am observat ca au inceput sa apara noi radacini,deci e pe drumul cel bun!
O alta diviziune de oncidium ,de cateva luni plantata in substrat de orhi Agro,scoarta,bile de argila si perlit.face extrem de bine,la plantare nu avea nicio radacina,acum are multe radacini,tocmai ce a terminat maturizarea unui nou psbulb,deci e tare fericit,zic eu !
Ultimul puiut e un keiki de dendro nobile,plantat tot in acelasi substrat ca si celelalte, nu e plantat de mult timp (sa fie o luna :? ),inca e in stand-by,voi vedea cum evolueaza !
 

fixpix

Active Member
aha... deci astea doua is chestii prin care se inmulteste.... orhi.

sa vezi acuma ce-i dau in cap lu dya .... urmareste-mi raspunsul din colectia corneliei

:rofl: :rofl: :rofl:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Fixu' e nevoie de multa rabdare daca te apuci de orhidee. Fara misto. O planta inmultita din pui (pseudobulb) are nevoie de vreo 3 ani pana sa se faca mare si sa mai faca si flori. Asta numai in conditiile in care ai ingrijit-o bine si a avut tot ce i-a trebuit. Asa ca ai grija in ce te bagi.
 

fixpix

Active Member
LOL cornelia... nu ma bag.... zau is faine...da nu is de mine!

:cry: x 1000

amu tre sa fim si realisti din cand in cand...
 

oncilica

Member
3 pseudobulbi vai de ei despartiti cu dragoste, plantati cu drag
asteapta sa se faca mari si frumosi!

va tin la curent!
 
Sus