1. Gomez99 doreste sa initieze un proiect pentru imbunatatirea accesului la educatie pentru copiii din zonele izolate. Cititi va rog mesajul lui, iar in caz ca aveti cunostinta de astfel de comunitati si doriti sa-i ajutati, postati datele de indentificare in topicul dedicat:

http://egradini.ro/forum/threads/proiect-pentru-imbunatatirea-accesului-la-educatie.19511

„Incerc sa initiez un proiect pentru a imbunatati accesul la educatie a copiilor din comunitatile izolate. Deocamdata sint in faza de stringere de date, probabil proiectul se va concretiza cindva prin primavara. Ma intereseaza sa identific comunitati izolate, cu minim 5 copii de scoala si alti citiva mai mici care urmeaza sa mearga la scoala in urmatorii ani, de unde accesul la scoala din sat se face cu dificultate. Ca sa fundamentez proiectul, comunitatea trebui sa indeplineasca urmatoarele conditii: - Sa fie suficient de izolata de scoala, incit in mod frecvent pe vreme rea (ploi torentiale, zapezi) sa nu se poata ajunge la scoala. - Accesul sa fie dificil, nu e suficient doar sa fie amplasata la o distanta mare - Sa existe un primar dispus la colaborari - Comunitatea sa fie unita si sa colaboreze Daca stiti astfel de comunitati, va rog postati date de indentificare“

Pepiniera de orhidee

Discuție în 'Orhidee' creată de marean, 27 Sep 2008.

1. marean

marean Active Member

Pt ca majoritatea ne indeletnicim sa inmultim orhideele din keiki sau divizarea psbulbilor , la sugestia voastra,desigur,propun ca aici sa impartasim pozele puiutilor nostrii si ceva din experienta cultivarii lor,pt a invata unii de la ceilalti si a reusii sa ne crestem orhi-bebe cat mai frumos !
    Sunt utile pozele din diferite unghiuri,eventual o prezentare a dezvoltarii treptate, substratul folosit si frecventa udarii lor,plus tot ce considrati voi a fi util pt cei care inca nu au incercat si vor sa o faca,ori pt cei care vor sa-si imbunatateasca abilitatile de orhi-doici :D !

2. IULIA

IULIA Active Member

Localizare:
    BRAILA
    ahh, acum se face acest subiect cind am dat ultimul keiki?
    dar lasa, ca mai vin ei si altii. :rofl:

3. dyayzh

dyayzh Guest

O sa incep sa urmaresc 2-3 keiki ca sa vad cum se dezvolta si apoi sa expun aici povestea si pozele. ;)

4. cornelia

cornelia Fondator Membru staff

Localizare:
    Bucuresti
    Eu am la momentul asta 2 puiuti in pepiniera: o cattleya si o cambria. Nu stiu exact cum sunt, va trebui sa am rabdare.

[​IMG] [​IMG]

5. dyayzh

dyayzh Guest

Eu am avut succes cu keiki de dendrobium :D L-am desprins de pe planta mama cand deja avea radacinute formate destul de mari, l-am pus in substrat de orhidee si l-am udat exact ca pe celelalte. A crescut foarte frumos, s-a inmultit si el cu inca un pui, dupa care si-a gasit un alt stapan iubitor :D

6. marean

marean Active Member

Iezact ,iar acum acel pui al puiului aproape e cat mamica lui,creste de parca ar fi pe steroizi :mrgreen: :rofl: !
    Eu mai am o diviziune(adicatelea are minim 3 psbulbi) de cambria plantata in substrat de orhidee,udata rarisim,cand e uscat foarte bine substratul,iar acum am observat ca au inceput sa apara noi radacini,deci e pe drumul cel bun!
    O alta diviziune de oncidium ,de cateva luni plantata in substrat de orhi Agro,scoarta,bile de argila si perlit.face extrem de bine,la plantare nu avea nicio radacina,acum are multe radacini,tocmai ce a terminat maturizarea unui nou psbulb,deci e tare fericit,zic eu !
    Ultimul puiut e un keiki de dendro nobile,plantat tot in acelasi substrat ca si celelalte, nu e plantat de mult timp (sa fie o luna :? ),inca e in stand-by,voi vedea cum evolueaza !

7. fixpix

fixpix Active Member

Localizare:
    Oradea
    ce-s keikii si psbulbii ??

is doar curios... ca cum nu am orhi... nu am nici din astea...

:rofl:

8. Sash

Sash Active Member

Localizare:
    Bucuresti
  9. fixpix

fixpix Active Member

Localizare:
    Oradea
    aha... deci astea doua is chestii prin care se inmulteste.... orhi.

sa vezi acuma ce-i dau in cap lu dya .... urmareste-mi raspunsul din colectia corneliei

:rofl: :rofl: :rofl:

10. cornelia

Localizare:
    Bucuresti
    Fixu' e nevoie de multa rabdare daca te apuci de orhidee. Fara misto. O planta inmultita din pui (pseudobulb) are nevoie de vreo 3 ani pana sa se faca mare si sa mai faca si flori. Asta numai in conditiile in care ai ingrijit-o bine si a avut tot ce i-a trebuit. Asa ca ai grija in ce te bagi.

11. fixpix

fixpix Active Member

Localizare:
    Oradea
    LOL cornelia... nu ma bag.... zau is faine...da nu is de mine!

:cry: x 1000

amu tre sa fim si realisti din cand in cand...

12. cornelia

Localizare:
    Bucuresti
    Da. Numai din cand in cand. :rofl: :rofl:

13. oncilica

oncilica Member

Localizare:
    Bucuresti
    3 pseudobulbi vai de ei [​IMG]despartiti cu dragoste, plantati cu drag [​IMG]
    asteapta sa se faca mari si frumosi! [​IMG]

va tin la curent!

Distribuie pagina asta