Pelargonium carnosum

fixpix

Active Member
Musai sa ma laud.
Am primit in iarna 4 plante (mai am 3) de la un american si ta-ra-ra-ra-ra!
Celeste... al tau cum o duce?
Florile sunt minuscule dar foarte dragute!



Si celelalte 2 cred ca au boboci mititei.
 

fixpix

Active Member
OOO Magda... Sunt super!
Io le-am primit iarna spre primavara, uscati, fara frunze si i-am plantat. In apt. au dat niste frunze lungi, nasoale...dar acuma pe geam la ai mei in plin soare... arata mai compacti. SUPER!
 

celeste

Member
fixpix a spus:
Celeste... al tau cum o duce?
Nu asa bine ca la tine, ca am trecut inca o data prin socul transportului si al transplantarii. Acum dam frunze, din pacate dintr-un singur loc, si asteptam sa mergem si noi mai la soare sa fim mai "compacti". Asa ca isi va mai schimba o data locul cand va merge la tara, dar sper ca acolo sa ii mearga cel mai bine. Si ma topesc dupa mirosul de muscata al frunzelor...

Imi place a tine cum arata. Sper sa ajungem si noi asa anul asta. :mrgreen:

Intre timp eu ma "laud" cu un alt "burtos" http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=8975 care s-ar incadra mai bine la suculente.
 

fixpix

Active Member
Wow. Bravo! E frumusel!
:mrgreen:
Ei las. ca pela. e destul de viguros.
La soare o sa ii placa siguuuur!
:mrgreen:
 

celeste

Member
Nici nu-mi fac probleme ca l-as pierde. Numai ca saracul de el, cum trece printr-o schimbare, cum isi pierde frunzele... Si apoi o ia de la capat.
 

magda

Active Member
Moderator
Si eu le-am primit tot sub forma de bete fara frunze si cam deshidratate, dar dupa o saptamana aveau deja frunzulite. Calin, cum ai iernat plantele ? Ce conditii le-ai oferit ?
 

fixpix

Active Member
Astea? Pai le-am primit cred prin Februarie??? Martie??? deci le-am pus direct in ghivece... :roll:
 

magda

Active Member
Moderator
La inceputul lui aprilie au sosit ale mele, asa ca toata lumea experimenteaza in iarna ce va veni.
 

fixpix

Active Member
Da, cam asa ceva.
Probabil le tin pe uscat cumva.
Ca adeniumii.
Cand i-am primit eu erau doar caudexu cu radacini uscate sau deloc. Frunze ioc!
Dar ne-om informa noi colo la toamna!
:wink:
 

fixpix

Active Member
frumoasa floare. e mai mare ca la ale mele... oare?
poti face o poza cu toata planta? is curios de caudex, frunze.
poate seamana mult cu carnosum???
 

magda

Active Member
Moderator
Seamana mult cu P. carnosum Este planta mai mare din imagine http://magdasomesan.sunphoto.ro/Muscate_2011/36722837 . Am incercat sa pozez planta cu flori cu tot, dar nu intra in cadru :rofl: :eek: . Tija florala are cam 25 - 30 cm, iar florile imi par o idee mai mari decat cele de P. carnosum. Evident ma iau dupa poza ta.. Are si doua seminte. Sper sa se coaca si sa fie viabile. Plantele mele cred ca sunt din butasi asa ca nu au un caudex asa spectaculos. Ale tale sunt mult mai burtoase.
 

fixpix

Active Member
pai de la Jurgen asta le am eu. am intrebat numa daca ai tai fac caudex tinand cont ca sunt din butasi. :)
 
Sus