Papirus

George

Member
claudia.tutos Trimis: Mie Iul 21, 2004 8:49 am
Buna Ioana. Eu am un papirus de 5 ani. Are 2 metri inaltime si este foarte bogat. Infloreste mereu. Secretul este un vas pentru flori destul de mare ca sa aiba loc sa-si formeze "milul". Vasul trebuie sa fie obligatoriu negaurit si deasupra sa aiba cca. 4 cm de spatiu liber (pe inaltime) in care trebuie sa stagneze apa permanent. Este o planta care isi va forma un mil la radacini (ai sa vezi cind ii vei schimba pamintul peste 1-2 ani). Gindeste-te ca provine din Nilul cel inundat jumatate de an. Daca ramine fara apa deasupra, se vor maroni virfurile. Nu-ti fie teama ca-l sufoci cu apa. Am meu bea cam 1 litru pe zi. Nu-l pune la soare direct. Trebuie sa aiba lumina multa dar nu soare direct. Al meu sta imediat dupa perdea la o fereastra pe sud. Si nu uita sa-l "ingrasi" o data pe saptamina vara. Salutari, si sper ca ti-am fost de folos, Claudia.
 

George

Member
mihaela tamas Trimis: Mar Iun 06, 2006 11:01 pm
Poti sa-l inmultesti facand butasi din rozetele de frunze cu o tija de 3-5 cm,dupa care ii pui intr-un vas cu apa.In cateva saptamani trebuie sa apara radacinile si apoi lastari noi.Cand vezi ca au dat 2-3 frunze noi,atunci poti sa-i plantezi in ghiveci
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Unde il tineti peste iarna?Si cita apa ii puneti?
:?
Am prieteni care il tin la cald si ghiveciul in apa.Unii. :D
Altii il tin in holuri reci.Se usuca rozetele si tijele iar primavara dau din nou .Uneori :mrgreen:
 

carmenn

Member
eu l-am trecut in camera mai rece, unde am plante la repaos...undeva pe la 10 grade, maxim 15...dar ii pun apa cand merg sa le vizitez :)
 

adinal

Member
Seminte de papirus? :eek: Eu il inmultesc prin "frunze"/tulpina.
:gandit: Al meu are flori acum, dar habar n-am cum arata semintele. Diseara iau lupa si il cercetez.
 

oana_oana

Member
dyayzh a spus:
E momentul oare sa pun semintele la germinat? :? :oops:
Daca vrei iti trimit eu papirus, inca neprins, dar pot pune la prins.
Poti sa incerci si experimentul cu semintele pentru ca este frumos sa vezi cum iti reuseste, dar daca vrei papirus am de unde sa-ti ofer. Cu cea mai mare placere.
 
D

dyayzh

Guest
ups :oops: Gresii topicul :rofl: Ma duc frumusel la planta de la care am seminte. :hipnotizat:

Multumesc frumos Oana. dar am avut papirus si l-am daruit cuiva care are mai mult spatiu :wink:
 

Aura

Member
de unde aveti voi seminte de papirus??? vreau si eu! bineinteles, nu pe degeaba! cumpar.Va rog, daca poate cineva sa imi spuna de unde pot cumpara.
Aura
 

michaela

Active Member
Aura a spus:
de unde aveti voi seminte de papirus??? vreau si eu! bineinteles, nu pe degeaba! cumpar.Va rog, daca poate cineva sa imi spuna de unde pot cumpara.
Aura
Poate-ti va darui cineva o umbela... se inmulteste asa de usor... :wink:
 

Aura

Member
stiti ce nu am priceput eu....voi cand vorbiti de ai vostrii papirusi...de fapt, chiar papirus aveti??
ca eu am aflat cateva lucrusoare despre cultivarea papirusului ...
intai, multumesc frumos, Nicolle, pt crengutele de cyperus alternifolius :D
...eu am aflat de curand ca ce s-ar intalni pe la noi..nu-i de fapt adevaratul papirus...plantuta aceea din Egiptul Antic..din care se fabrica hartie....numita cyperus papyrus ci este cyperus alternifolius...care-i cu totul altceva! :wink: e ca diferenta dintre cafea si naut, as zice eu....
am aflat de la o prietena din Maroc, care are amandoua speciile, ca adevartul papirus nu se inmulteste prin crengute ci prin rizomi sau seminte( iar semintele germineaza f. greu, dupa un an de zile...)...apoi, o alta deosebire...adevaratul papirus are frunzulitele f. f. subtiri...
asa
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Cyperus_papyrus6.jpg

in fine, si alternifolius este o planta tare deosebita...dar ...asa ca fapt divers, pt cei care nu stiu inca...nu este adevaratul papirus! Adevaratul papirus in ultimii ani se planteaza f. putin...din cate am inteles,mai mult pt turisti...si nu rezista in conditii de apartament!
Aura
 
Sus