Pandorea

cornelia

Fondator
Membru staff
Dupa ce mi-a tot facut cu ochiul prin cataloagele straine, Pandorea a poposit si in colectia mea. Deocamdata nu are flori, dar parca are niste bobocei mici. V-o prezint pe gratioasa "doamna" :D



Ale voastre ce fac?
Cine are? Cum v-ati impacat cu ele? Ce varietate aveti?
Floricele ceva?
 

lili

Member
Sa te bucure mult timp :marfa:
A mea, se imbraca cu hainute de primavara - vara... dupa somnicul de frumusete si coafatul din toamna :wink:
Este o plantuta comoda, toata vara a stat afara si a crescut alaturi de passiflore. Este o pandorea jasminoides.....singurele varietati comercializate la noi. Floricele a facut .....unele mai palide ,acolo unde planta a fost umbrita si altele mai rumenite de la soare :wink:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Si a mea e afara,in plin soare.Lastareste frumos si mi-a promis ca va si inflori.
 

Tina

Active Member
Am si eu un puiut (multumesc, Ani), peste iarna a stat si nu a crescut deloc.. eu sper ca anul asta sa ma bucure cu flori.. bine ca am invatat de la voi, o trec afara, la soare.. :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Adevarul e ca atunci cand vezi prima planta inflorita iti doresti si alte varietati. Numai loc sa ai. :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Planta mea cea micuta(cred ca are numai vreo 20 cm :oops: ) are BOBOCI!!!!!
Zilele astea o sa se deschida si voi vedea exact culoarea.........
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Inca nu a inflorit.Acus-acus :) .........zilele astea.
Vad ca bobocii cresc. :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
La a mea nu-i place ceva. Si nu-mi dau seama ce. :( A crescut destul de mult dar flori nici vorba.

Zau daca nu-i dau bataita.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu m-am cam lamurit cu ea: are nevoie de soare direct. Trebuie pusa pe terasa insorita sau in gradina (cu ghiveci, nu plantata in gradina). A Gabiutei are cam 30 cm si a inflorit. A mea are mai mult de 1 m si nimic. Cateodata mi se pare ca apar boboci mici dar dupa aia se transforma in frunze. Mai incerc o miscare, daca nu merge m-am suparat pe ea.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Doua-trei zile.Insa infloreste necontenit;este plina de boboci si se deschid pe masura ce dispar celelalte flori :)
 
Sus