Pana si cactusii se fura, nu-i asa ?

gino

Member
Traim intr-o lume nebuna si din ce in ce mai agitata. Asta este cat se poate de clar. Am citit astazi o stire care nu pare sa mai fie o noutate...
Exista in Arizona ( SUA ) Parcul National Saguaro
Saguaro este denumirea populara americana pentru Carnegia gigantea, unul dintre cei mai mari cactusi de pe planeta. Exemplarele mature ajung la 15 - 20 de metrii inaltime sau chiar mai mult. Are o crestere lenta si ca sa ajunga la astfel de dimensiuni impresionante, are nevoie de zeci sau chiar sute de ani.
Nu rare ori pot fi vazute prin desrt vehicule care transporta Saguaro.
Dar aceste masini nu sunt ale Departamentului pentru Agricultura al statului Arizona, ci ale ...hotilor ! Unii actioneaza la comanda, altii isi incearca norocul in speranta unui castig usor, pentru ca cine nu-si doreste un Saguaro in gradina din fata casei ?...Hotii nu se complica cu exemplare mari, se rezuma la cele de unu - doi metrii care pot fi dislocate si transportate mai usor, dar pe care pot incasa in jur de 1000 de dolari.
Si acum vine partea interesanta. Autoritatile statului Arizona intentioneaza sa implanteze microcipuri in cactusi. Ulterior cu ajutorul unor scanere portabile, autoritatile vor putea stabili daca exemplarele ajunse pe piata sau la firmele de amenajari peisagistice, au fost sau nu furate din natura.
Initiativa este laudabila...totusi eu asi opta pentru vechea lege a vestului salbatic...Mai intai i-as impusca si apoi i-as intreba de unde i-au furat... :evil:
 

enya

Member
nu ma gindeam ca exista flori care miros urit...fara miros am mai vazut dar cu miros urit nu...
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Gino, saguaro este faimosul cactus gen candelabru pe care il stim din desenele animate, nu??
Eu nu ma omor dupa cactusi dar recunosc ca ma fascineaza exemplarele pe care le-am vazut in mediul lor natural si care sunt impresionante. Spre exemplu am vazut in Italia in fata gradinii asa cum zici tu, Agave americana care avea cam 1m in inaltime :D si m-am gandit in cate zeci de ani a crescut atat de mare
 

gino

Member
Da, Saguaro este celebrul cactus gen candelabru din desenele animate, dar si din filmele gen western. Este un fel de simbol american, ocrotit si apreciat...Cu multi ani in urma am primit din State un pliculet cu seminte de Saguaro. Pliculetul era insotit de un mini pliant in care era inserata rugamintea pentru cel care obtine plantutele, ca macar una dintre ele sa fie plantata in habitat...Va dati seama ca as fi facut cu mare placere acest lucru daca mi-ar fi fost la indemana sa dau o fuga pana in Arizona....
Si daca ajungeam acolo, pote impuscam si cativa hoti de cactusi... :x
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa ti se intample :rofl: :rofl: asa ca daca ai reusit sa cultivi saguaro din seminte, eu zic sa-ti faci bagajele ca ti se arata o calatorie mult-visata
 

gino

Member
...O fi cazul sa-mi fac rost de pistoale ? :D ...n-as zice nu unei vizite la fata locului, dar nu cred, pana una alta ma multumesc sa privesc un Saguaro la mine in colectie, chiar daca are numai 7 - 8 ani si doar 30 de centimetrii...
 
Sus