Orhidee: Tips & Tricks

carmenushka

Active Member
Daca topicul e tips& tricks sa va spun ce-am vazut si m-a minunat taare! Intr-un birou la serviciu o colega are o phale cu...21 de flori! pe 2 tije plus alte 2 in dezvoltare! Am intrebat ce i-a facut de a inflorit in.."halul" asta si surpriza a fost ca transplantat-o in: pamant de flori!
Pareri?
 

refu

Member
carmenushka a spus:
Daca topicul e tips& tricks sa va spun ce-am vazut si m-a minunat taare! Intr-un birou la serviciu o colega are o phale cu...21 de flori! pe 2 tije plus alte 2 in dezvoltare! Am intrebat ce i-a facut de a inflorit in.."halul" asta si surpriza a fost ca transplantat-o in: pamant de flori!
Pareri?

Parerea mea e ca acelei Phale ii merge foarte RAU, si de aceea face atatea florii. Cand o planta ''crede'' ca moare are 2 optiuni: 1. Florii multe in speranta fecundari si optineri de seminte.
2. Inmultire vegetativa, ''keiki'' in cazul Phalelor.

In cazul acelei orhidei , toate radacinile din pamant vor putrezi foarte repede, probabil si acum are radacini la suprafata si va da incontinuare.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Subscriu celor spuse de Refu.Nu cred ca ii merge bine deloc iar sfarsitul ei va veni repede.Pamantul retine umezeala in jurul radacinilor care vor putrezi pana la urma.
 

Edelweiss

Active Member
Cam asa....cu toate ca am mai vazut phale in pamant de flori. Eu n-am incercat si nici nu cred ca o sa incerc. E epifita totusi.
 

carmenushka

Active Member
Da, asa stiu si eu, deci inflorirea asta abundenta e un strigat de "ajutor! ma omoara!" .... :( voi incerca dar nu cred ca mi se va da ascultare sa mute iorhideea in substrat adecvat
 

Pau Pau

Member
Si eu am vazut orhidee in pamant de flori care aparent o duce bine. Am o prietena care o are deja de aproape un an in pamant si i-a facut flori si frunza noua.
Dar eu nu as avea curaj sa experimentez. :nu-mi_place:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nu v-as sfatui nici eu sa incercati.Sunt plante epifite care prefera curentii de aer la radacini si care au nevoie ca intre udari aceste radacini sa li se usuce.Pamantul nu le va oferi niciodata aceste conditii.
Ar fi pacat sa le pierdeti.
 

refu

Member
Nu cred ca le vor pierde neaparat, dar planta va face radacini multe la sufrafata ghiveciului, de unde nu va reusi sa absoarba susbt. nutritive.
In timp va fi inestetica deoarece toate radacinile vor fi amestecate printre frunze.
 

maimai

New Member
Am primit si eu o orhidee in pamant de flori, am mutat-o imediat, si surpriza mare a fost ca radacinile nu erau putrezite, ci erau albe si tari.
Apoi dupa ce am mutat-o in substrat de orhidee a inceput sa faca pe frunze si radacini in prostie, deci eu zic ca nu-i merge bine.
Iar ca si trick, pot sa va spun ca si frunzele sunt o parte importanta a plantei, orhideele sunt cunoscute pentru proprietatile de a curata aerul (asemeni ficusului), inclusiv fumul de tigara este absorbit de frunze.
Trebuie sterse din cand in cand cu grija, apa sa nu curga in mijloc si vor fi foarte frumoase si lucioase, este cine le sterge cu bere, eu inca n-am incercat.
 

maimai

New Member
Scuze, nu m-am exprimat corect, celor in scoarta dupa mutat le merge excelent, iar celor din pamant de flori nu.
De aceea am scris ca la ce am mutat eu din pamant in scoarta s-a vazut o explozie de cresteri de frunze si radacini, ceea ce indica faptul ca in pamant nu i-a mers bine, ca norocu' ca n-a stat mult, numai cateva luni :|
 

Kati

Active Member
Da, asa e, orhideele nu au ce cauta in pamant de flori.
Foarte bine ai facut ca le-ai pus in scoarta :D
 

LadyBug

Well-Known Member
La toate posturile mele, in dreapta jos este un butonas cu www - acolo sunt paginile mele cu albume de pe sunphoto.
Sera inca nu este finisata complet, mai am de adaugat cateva chestii - primesc in curand leduri si poate va fi nevoie si de o "draperie" reflectorizanta... mai am in plan si un terranium in care sa bag si bomba cu CO2 de care mi-a spus maricica.. ehe, am planuri mari.
Iti urez succes, in primavara va fi simplu cu incalzirea, eu imi fac un pic de griji pentru la iarna, sper sa ma descurc.
 

refu

Member
mikiduzza a spus:
nu e nici tip si nici trick, dar mi s-a parut interesant si am vrut sa va arat si voua, si aici mi s-a parut cel mai potrivit sa postez :wink:

http://www.evz.ro/detalii/stiri/descope ... 54925.html
Am citit si eu, eu cred ca e din nou o dovada de adaptare a plantelor, respectiv cred ca aceasta orhidee s-a adapatat la polenizatori de noapte, gen molii, liliecii si alte dif. insecte. Oricum foarte interesant, cand ne gandim ca omu a ''vanat'' zile intregi florile ei pana sa ii vina ideea sa incerce noaptea. :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
<embed src="http://www.youtube.com/v/UbaYKzNbGog?version=3&amp;hl=ro_RO&amp;rel=0" type="application/x-shockwave-flash" width="560" height="315" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true"></embed>
 

IULIA

Active Member
super, dar si cit costa un ghiveci lechuza. :(
ati vazut cite radacini au eliminat? eu imi faceam griji.....mama. si mi se pareau ok, fie vorba intre noi.
 
Sus