Opuntia

Roxana

Active Member
Eu am Opuntia prinsa dintr-o ''palma'' si cativa ''butuci'' ( acele chestii din care ies florile Opuntiei), a facut mai multe ramificatii, dar acea ''palma'' de la baza impreuna cu ''butucii'' se smochinesc si nu stiu ce sa fac.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cauzele pot fi doua:
1. deshidratare - nu i-ai pus apa suficienta- se va redresa treptat daca ii vei administra apa moderat, NU abundent.
2. exces de apa - in cazul asta e bine sa vezi ce se intampla de fapt: putrezeste sau nu baza lastarului pus la inradacinat. Daca da, taie portiunea afectata, lasa lastarul 2 zile sa-si inchida ranile si replanteaza-l.

Pamantul utilizat nu trebuie sa fie excesiv de umezit.
Nu stiu daca acele cioturi se pot utiliza pentru inmultire. As zice ca nu.
 

Roxana

Active Member
cred ca e nr.1. Eu am crezut ca nu-i trebuie prea multa apa deoarece e cactus, dar vad ca m-am cam inselat.

cornelia a spus:
Nu stiu daca acele cioturi se pot utiliza pentru inmultire. As zice ca nu.
Pai si din ele au iesit niste ramificatii.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Fiecare reactioneaza in felul lui. Pe timpul verii opuntia suporta un pic mai multa apa decat ceilalti. Este un cactus care creste mult (in comparatie cu altii) si probabil ca asta este una dintre cauze. In perioada de inradacinare trebuie supravegheat asa incat udarea sa se faca moderat ca si cantitate de apa dar ritmic. Dereglarile de udare pot duce la moartea lastarului/puiului. De altfel, asa se intampla cu mai multe plante nu doar cu cactusii/opuntia.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sper sa mearga.

Eu n-am avut deloc probleme cu opuntiile. Am avut de 3 feluri si s-au facut toate mari. Le-am dat pentru ca in conditii de apartament nu aveau sanse sa infloreasca. Sper ca noii posesori sa se bucure de flori.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Din cate stiu eu, nu. Opuntiile au nevoie de o diferenta destul de mare de temperatura intre noapte si zi, in perioada de repaus asa incat sa fie indusa inflorirea. Accidental mai pot inflori si in conditii de apartament, dar fara rezultate spectaculoase. Unele varietati rezista iarna si la temperaturi de inghet si primavara infloresc abundent. A facut cineva din Bucuresti un test cu opuntiile lasate peste iarna afara, fara protectie. Nu stiu sa spun exact ce varietate erau, dar in prima etapa s-au deshidratat, dupa aceea au stagnat si pe masura ce temperatura crestea se rehidratau. Primavara au fost o minune de flori galbui. Imi pare rau ca n-am pastrat link-ul ca sa vezi cu ochii tai.

Uite, Marian sau Rodica te pot sfatui mai in cunostinta de cauza.
 

Roxana

Active Member
Nu e nevoie de link ca sa te cred. Eu am luat acele varfuri si ramificatia de la o Opuntia mare, care statea afara. Si florile acelea sunt galbene. :eek:




I-am pus apa acum 2 zile si vad ca si-a revenit complet acea ramificatie de la baza, iar ''butuceii'' mai au putin
 

Roxana

Active Member
Acum, Opuntia mea s-a ''mai ramificat'' si nu mai sunt ''smochinite''. Multumesc, inca o data, Cornelia! :*
 

rodica05

Member
Roxana, cred ca problema Opuntiei tale a fost caldura torida. Nici cactusilor nu le place atata caldura, vor noaptea frig. Acum ar trebui sa-si revina, noptile au devenit racoroase.
Atentie insa cu apa, sa nu-i dai prea mult deodata.

Rodica.
 

Roxana

Active Member
Nu cred ca a fost caldura de vina ci lipsa apei. Cand m-a sfatuit Cornelia sa o ud putin mai des (si asa am si facut) si-a revenit imediat.
 

Roxana

Active Member
Tocmai am transplantat Opuntia intr-un ghiveci mai mare (planta era prea mare si ghiveciul mic, deci se dezechilibra si o data era cat pe ce sa cada)
 

Roxana

Active Member
Eu credeam ca le trebuie ghivece mici ca la orice cactusi. Dar oricum nu mai putea sta in acel ghiveci, era prea mic. Sper sa creasca in continuare si sa nu fie afectata de aceasta schimbare.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Are dreptate Rodica, Opuntiile cresc mai repede decat alti cactusi asa ca au nevoie si de ghivece ceva mai mari.
 

rodica05

Member
Roxana, ce specie de Opuntia ai spus ca este? Sunt specii care rezista peste iarna la temperaturile noastre, asa ca ai putea s-o treci in gradina fara probleme. Trebuie doar sa-i asiguri un bun drenaj si vei avea un "elefant" :rofl:

Rodica
 

Roxana

Active Member
Nu stiu ce specie este. O sa o tin in casa sau pe balcon pe timpul iernii deoarece din pacate nu am gradina.
 

Roxana

Active Member
Opuntia trenuie udata pe timpul iernii? Eu nu o ud si s-a cam ''smochinit''. Sau nu este din cauza asta?
 

rodica05

Member
N-o uda!
Dintre toate Opuntia este printre cei mai rezistenti cactusi. Cineva imi spunea ca trebuie sa te chinui sa omori o opuntie! :rofl:
Am o opuntie in jardiniera, afara. Zapada, iarna - soare dogoritor, vara si ii e bine.
Cei de pe cactusi vor sa naturalizeze opuntiile la noi!

Rodica
 
Sus