Nemesia

elipopa

Active Member
n-am gasit topic pentru planta!
saptamana trecuta am gasit rasad in piata, vanzatoarea mi-a zis ca-i mimulus, desi nu prea semana ca avea florile mai mici si frunzele altfel nu am luat ca mimulus-ul vrea umbra si eu n-am!
tot googalind am dat de poza plantutei si am vazut cum o cheama!!
ati avut anii trecuti floarea? as lua si eu ca e tare dragalasa dar nu stiu cum se comporta! rog sfaturi daca aveti experienta!
vreau sa pun intr-o jardiniera ca e vesela si colorata!!

asa aratau cele din piata si era 2,5 ron ghiveciul

http://theseedsite.co.uk/profile305.html
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
E vesela ,e colorata,e frumoasa... o perioada.Ca si petuniile.La banii astia,si eu iau,in fiecare primavara cu toate ca stiu ca nu tin toata vara.
 

elipopa

Active Member
iudit a spus:
E vesela ,e colorata,e frumoasa... o perioada.Ca si petuniile.La banii astia,si eu iau,in fiecare primavara cu toate ca stiu ca nu tin toata vara.
eu petuniile le mai tund cand se desira prea tare si se fac din nou frumoase! oare asta nu merg tunse?
tare as face o jardiniera cu ele! nu ai cumva poze cu ele din anii trecuti?
cat de inalte cresc?
scuze pentru multele intrebari!!!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am avut .Desi sunt vesele si colorate trebuie foarte multe ca sa dea aspect unei jardiniere.Nu se tund ,cresc cam 20-30 de cm dar......mare,foarte mare grija ca le trebuie permanent apa.Udarea se face cu regularitate pentru ca nu tolerezeaza nici macar un pic de seceta.Daca ai uitat sa le uzi si au murit .........aleluia.Florile sunt micute d aia si trebuie multe la un loc.De preferat este sa stea mai la umbra nu in soare plin ca le arde si nici nu le place sa le uzi pe flori.Daca dai cu apa pe flori par arse si vestejite.
Eu personal m-am lecuit desi sunt frumusele :D
Am vazut seminte la Brico dar nu am luat (desi pozele arata bestial) tocmai fiindca stiam ce e cu ele.Incearca si vezi :)
 

elipopa

Active Member
daca necesita asa multa atentie ma mai gandesc! si mai la umbra nu prea am unde!
multumesc, Gabiuta pentru info!!
 
Sus