Muscate pe balcon - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daca v-as spune ca eu nu am udat niciodata muscatele in iarna asta.
Este foarte adevarat ca le-am bagat in casa cam pe 15 decembrie :mrgreen: si nu au prea avut nevoie .De tuns nici atit........... :)
Unele infloresc :twisted: .
Temperatura:5 grade.
Una singura e putin mai...........rapciugoasa (ca sa zic elegant :wink: ) insa daca o sa vrea o sa isi revina :D
 

numauita

Member
De asta iubesc eu muscatele. Nu sunt deloc pretentioase si au flori asa frumoase. Ale mele din seminte de anul trecut sunt mari si frumoase, au inceput sa infloreasca, sunt mandra de ele. Anul asta mai pun seminte.
 

George

Member
Am o muscata care a crescut ca nebuna si cu siguranta va trebui sa o tund. Ce ma sfatuiti, sa o fac acum sau sa mai astept?

 

aleynad

Active Member
Moderator
eu as zice sa o tunzi pentru ca-si consuma energia degeaba, dar...hai sa mai asculti si alte pareri
 

George

Member
Chestia e ca as vrea ca toti butasii taiati sa-i pun la prins, in plus nu-mi doresc ca lastarii care vor da in urma taierii sa fie din aia care cresc repede si anemici.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu le tund de obicei cand temperaturile imi permit sa le scot afara peste zi, tocmai ca sa aiba toate conditiile pentru noua crestere. Urmaresc putin temperaturile nocturne si daca se intampla sa fie vreo noapte rece le adapostesc, dar ideea e sa faci asta cateva zile, nu sa umbli o luna de zile cu ele in brate afara-in casa. Metoda asta la mine a functionat intotdeauna. Daca le tunzi acum noile cresteri vor fi anemice.
 

aleynad

Active Member
Moderator
depinde, eu le tund de 2 ori:
toamna, cand le bag in casa
si la sfarsitul lunii februarie, cand le schimb si pamantul.
Si apoi le tin pe pervaz, la lumina, cresterile nu sunt deloc anemice, mai ales ca au pamant proaspat, iar in aprilie,....afara cu ele :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Aha, deci tu ai conditii pentru ele in casa....Eu toamna nu le tund, le cazez pe casa scarii in bloc la parintii mei. Acolo stau la geam, cam la 13-14 grade. Cum eu nu am spatiu sa le cazez in casa, la lumina multa, toate operatiunile( schimbat pamant si tuns) le fac cand le pot muta afara. Pana acum le-a mers de minune cu tratamentul asta.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu anul asta vreau sa ma axez pe muscate curgatoare;multe sa fie cit mai multe ; si normale daca gasesc ceva ce imi place.Adica cu floricica trandafiras alba sau muscate rosii ca para focului.Alea chiar le ador :visator:
 

madairina

Member
Si eu vreau acelasi lucru. Muscate curgatoare fara numar dar si cele normale in jardiniere alaturi de alte plante sau chiar in ghivece saparate.
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu anul asta o sa ma orietez catre achizitia de muscate curgatoare cu flori simple, sunt mai harnice la flori decat suratele lor cu flori batute :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta a spus:
Eu anul asta vreau sa ma axez pe muscate curgatoare;multe sa fie cit mai multe ; si normale daca gasesc ceva ce imi place.Adica cu floricica trandafiras alba sau muscate rosii ca para focului.Alea chiar le ador :visator:
Am eu de-alea ca para focului. :) Daca nu-ti gasesti mai aproape fluiera si-ti trimit :wink:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
madairina a spus:
Vreau si eu claude daca ai de dat. :oops:
Trimite-mi un PM cu adresa si cand le tund te anunt si iti trimit! Oare rezista butasul pe drum asa neinradacinat sau ar fi mai bine sa-l pun la inradacinat?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:fluierat: :fluierat: :fluierat: s-a auzit???
:rofl: :rofl: :rofl:

Dar o sa mai fluier odata prin aprilie ca acum mie nu mi se prinde nimic.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta a spus:
:fluierat: :fluierat: :fluierat: s-a auzit???
:rofl: :rofl: :rofl:

Dar o sa mai fluier odata prin aprilie ca acum mie nu mi se prinde nimic.
Nu mai trebuie sa fluieri si in aprilie, ca ai fluierat acum de mi-ai zgaltait scarita, timpan si tot ce mai e pe acolo, asa ca nu cred ca o sa uit :rofl:
 

livint

New Member
Buna tuturor!
Am cumparat niste butasi de muscate drepte din Baumax, zece la numar. Cu doua zile in urma le-am plantat in ghivece mai incapatoare si le-am udat. Acum, la cateva din ele au inceput sa se ingalbeneasca frunzele.

Cand le-am plantat am observat ca la cateva din muscate se uscase putin varfurile radacinilor si se colorase in maro deschis.

Aveti idee de ce s-au ingalbenit frunzele si ce as putea sa fac ca sa le vin in ajutor? Apreciez orice sugestie. Merci :mrgreen:
 

livint

New Member
Le-am plantat in pamant universal pentru flori la care am adaugat perlit si vermiculit. Cat despre apa... le-am udat o singura data, dupa ce le-am plantat..si apa nu a ajuns sa se scurga prin orificiile ghivecelor.

Am mai citit si eu pe site-urile in engleza si am vazut ca motivul principal al ingalbenirii frunzelor e udatul excesiv. Ma gandesc ca au stat uscate o perioada indelungata cat au fost in magazin si poate acum se adapteaza.
Merci
:D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Hmmmmmmmmm..parerea mea personala este ca ai gindit cam prost fiindca cei de la magazin le cam uda in nestire :x .Cel putin cam asa am vazut eu.Nu se omoara cu intretinerea lor si le uda la rind.
Oricum ele ,mai ales in perioada asta rece nu vor multa apa.
Incearca sa le afinezi putin pamintul ca sa se usuce mai repede.
Spor la gradinarit!

Aaa..........inca ceva: nu trebuia sa citesti pe net.
In prima parte a topicului la fel intitulat ai fi gasit informatiile necesare :) .Data viitoare asa sa faci :)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus