Muscate pe balcon - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu prea le place sa fie stropite pe frunze.Cel putin la ale mele asa se intimpla si aratau cam la fel de cite ori le aplicam un dus cu furtunul,asa ca am renuntat.Apoi NU prea multa apa ....nu am vazut ce mai ai alaturi dar sa fie mai uscat pamintul.Pamint cu nisip MUSAI.Si ale mele au cam chelit.Le-am tuns destul de drastic si acum au inceput incet sa-si revina.Inca ceva:nu le place soarele direct ca la celelalte.Sunt dificile si la trecut iarna :(
In concluzie :sunt niste "lady" printre cele ca ele si atunci se comporta ca atare :rofl: adica cu fitze.
 

paula

Member
in general muscatele nu sunt prea pretentioase , nu le-am tratat ca pe niste "lyde" nici pe cele englezesti nici pe cele curgatoare nici pe cele populare . Singura problema cu care ma confrunt la muscatele englezesti este uscarea frunzelor de la baza , iar restul merg bine
 

albela

Active Member
Draga Paula, nici eu nu am probleme cu muscatele in afara de cele englezesti. La inceput doar se uscau frunzele de la baza, exact asa cum spui ca se intampla si la tine, asa ca ia si tu aminte la cele spuse de gabiuta, ca stie ea ce spune :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:oops: ce am scris este din constatari personale :( (nu luati chiar ad literam) fiindca imi plac muscatele destul ca sa le dau atentia cuvenita.Si imi pare rau cind patesc cite ceva.
Dar cele englezesti chiar sunt mai dificile.O spun si "pietarii" care ies cu ele primavara la vinzare.Apoi ei incep nebunia tunderii lor si pusul la prins pina nu li se lemnifica tulpina ,etc.etc......pentru primavara urmatoare.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator


astea sunt infloritele.productie slaba anul aceste de curgatoare si nu stiu de ce.
V-am spus ca imi plac tare mult :) (normale,englezesti sau curgatoare)........dau asa pete de culoare toata vara.... :oops: .Oricum e de gustibus :wink:
 

nutilepadat

Active Member
plante pentru balcoane si terase

Va salut iubitoarelor de flori.Vreau sa va spun ca muscatele mele sunt pline de flori :barfa: dar eu povestesc cu ele tot timpul paote la aler voastre le lipsesc povestile :D :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: Cred ca mai stiu si eu citeva povesti frumoase.Oare le-o place sa le spun "Cocoselul neascultator" :?:
Cucuriguuuuuuuuuuuuuuuuuuuu :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mai Cristinico......tu precis ai mai pus ceva in ingrasamint :rofl:
Fooooooooooooarte frumoase. :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dar daca imi aud dinsele si infleziunile vocii............ :rofl: (sstttttttttt nu spune la nimeni :de fosta fumatoare :twisted: ) iti dai seama ce de flori or sa faca...........sau nu :?:
 

nutilepadat

Active Member
plante pentru balcoane si terase

Tocmai ,ca la fostele fumatoare le merg bine muscatele :rofl: (si eu sunt una dintre ele) :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Doua noi achizitii.Proaspete,proaspete:



Poate totusi voi iesi in primavara viitoare cu ele mult mai bine decit anul acesta :?
 

roxy

Member
dupa o luna de pauza s-au umplut si ale mele din nou de bobocei dar doar cele dintr-o jardiniera, celelalte nu prea merg dar cred ca trebuia sa le tund mai scurt si din cauza asta.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus