Muscate pe balcon - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Bridget

Member
Fleur a spus:
Nu te speria roxana unele frunze pica dar in locul lor cresc lastari.
Bridget, caldura asta mare nu le-a facut bine muscatelor care prefera vreme mai racoroasa si mai fac si ele pauza intre infloriri. O sa-si reia inflorirea chear daca na va mai fi la fel ca prima. Rupe-i toate florile uscate de la primul nod.
asta am si facut, Fleur! si-acum o astept sa faca ceva, orice. :) parca e inghetata de vreo 2-3 saptamani, ca nimic nu se schimba la ea.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pai daca ai invatat??? :) Bravo!
Cele bicolore sunt superbe iar prima este ca de catifea :visator:
 

Bridget

Member
foarte frumoase cele bicolore. asa au inflorit toata vara? ale mele de obicei sunt bicolore la primele 2-3 inflorescente, urmatoarele se coloreaza uniform.
muscata alba am si eu, daca intereseaza pe cineva :)
 

Bridget

Member
pai, de unde sa stiu ca voi cautati? maica-nea are o gramada... chiar incerca sa mai scape de ele intr-o vreme. :rofl:
 

nutilepadat

Active Member
sa va traiasca muscatele fetelor
Gabiuta daca te intereseaza ceva muscate te trec pe lista de asteptare la anul :rofl:
Fleur m-a umplut de lastari :D si asa ca la anul daca va fii bine sa faceti loc :rofl:
 

Bridget

Member
pe mine ma intereseaza curgatoare. :) de la anul ma mut la casa, si vreau s-o fac frumoasa, sa o umplu cu flori.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl: cu totul Nutico?????
Glumesc stii tu.............Lasa la primavara .E mai bine.Astept pina atunci :D asa de cuminteeeeeeeeeeeeeeee.................
 

Rodica_CT

New Member
Nu prea ma pricep la flori, dar imi plac foarte mult. Am cateva muscate curgatoare si as vrea sa aflu cum ar trebui sa le tratez. Am tot citit despre ingrijirea lor, dar nu inteleg ce inseamna "ciupirea " varfurilor. Sincera sa fiu m-am tot uitat la ele si nici nu stiu care este varful?!
Va rog imi poate explica cineva ce inseamna? O muscata rosie foarte frumoasa mi s-a ofilit...adica a facut flori continuu, dar nu i-au mai aparut frunze....am citit ca ar trebui pentru ramificare sa tai ceva ..dupa ce se ofilesc florile , dar iarasi nu am inteles ce...
Muscatelor visinii si mov le merge bine, dar mie frica sa nu pateasca la fel..este primul an in care am cumparat flori in jardiniera si as vrea sa fie la fel de frumoase ca ale voastre.
Astept raspunsul dvs.

Va multumesc
 

magda

Active Member
Moderator
Bine ai venit printre noi !
Te asteptam la sectiunea Gradinari.
eu nu prea ciupesc varfurile, cu toate ca ar trebui pt. o buna ramificare a plantei. Ciupirea =ruperea, taierea varfului de crestere(partea aceea a plantei care face frunze proaspete si deobicei si flori) a unei ramificatii, deasupra a 4-5 frunze. Acesta este un varf numai bun de ciupit si inradacinat.
http://magdas.sunphoto.ro/muscate_curga ... PTIKWFTJCU
Bucata de planta obtinuta se poate pune la inradacinat intr-un ghiveci cu pamant mai afanat (de florarie) sau in apa, nisip, banuti de turba intr-un loc luminos fara mult soare direct.Mie cel mai bine mi se prind plantele puse direct in pamant.
Dupa trecerea unei flori se rupe cu grija codita de la locul de prindere de tulpina.Pt o mai buna inflorire eu pun odata la 2 saptamani muscatelor ingrasamant Vitaflora sau Substral pt. plante cu flori un dop la 2 l de apa.
O sa incerc in zilele urmatoare sa fac niste poze ca sa intelegi mai bine.
Te sfatuiesc sa incerci sa inmultesti muscatele in aceasta perioada (august - octombrie recomanda cartile de specialitate) pt a avea anul viitor plante tinere si cu multe flori.
 

Rodica_CT

New Member
Multumesc mult Magda,

Este prima data cand incep sa inteleg. Iti multumesc pentru raspuns.
O sa astept si pozele tale inainte de a incerca sa-i tai varful unei plante.
Practic "ciupirea" varfurilor este cam acelasi lucru cu inmultirea lor?!
Voi folosi si eu ingrasamant. In perioada asta tot de 2 ori pe luna?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus