Miltonia si Miltoniopsis

marean

Active Member
Am inteles acum treaba. Radacinile noi sunt putrezite,trebuie scoasa si taiat tot ce e putred .
Eu prefer cocosul pt inradacinare( si ca substrat pt psbulboase,in amestec cu perlit si bile de argila expandata,am peste 10 orhidee in cocos si le merge foarte bine,insa phalae nu s-a adaptat la conditiile mele in cocos) ,intr-un pet taiat,cam de 10 cm inaltime,pun cocos umezit (cu perlit pun eu,daca nu ai nu e bai) si plantez 'bolnavul' cu grija in amestec.
Nu mai ud muuult timp , se observa cocosul uscat cand e nevoie de apa ( la miltonia mea a durat cam 1 luna pana s-a uscat cocosul in jumatate de ghiveci).
Mult noroc !
 

mena

Member
Multumesc mult pt sfaturi. Maine ma pun pe treaba....bineinteles dupa ce vin de la cumparaturi de orhidee din Kaufland.... :rofl:
 

mena

Member
Azi am revenit cu poze ca sa vedeti cum arata miltonia mea.


Ma voi ocup de ea asa cu m-a sfatuit Marean. Sper sa o mai pot salva tinand cont de faptul ca nu arata prea bine... :cry:
 

marean

Active Member
Mena ,sa ai grija la noua replantare .
Tija pare moarta,o poti taia fara probleme .De asemenea sunt cativa psbulbi care nu sunt prea roz,dar nu se zaresc in intregime,deci nu ma pot pronunta.
Ai mare grija si nu ii mai ingropa psbulbii , ala clar e pericol de putrezire .
Mult succes !
Astept si poze din timpul transplantarii cu stare psbulbilor :wink: .
Succes !
 

mena

Member
Revenind la miltonia mea...am reusit in cele din urma sa o transplantez. Nu arata deloc imbucurator . Pe radacini se plimbau niste pureci albi minusculi... :cry:
I-am taiat radacinile care erau mare majoritate putrezite....(poze nu am mai apucat sa fac dupa taierea lor ca au venit copiii in vizita prin balcon... :) ) si iata pozele finale cu ea
Nu stiu daca are sanse de supravietuire...Astept si eu si va dau de stire daca a inviat sau s-a dus la ceruri.... :roll:
 

giulia

Member
am cumparat acum cateva zile o miltonia la reduse cu 5 lei si chiar daca arata bine nu are radacini aproape deloc - adica erau putrede fara exagerare . are chiar si 2 pui micuti .radacinile sunt prea putine si nici nu stiu daca era vre-una vie . am umblat un pic si am tras-o mai in afara dupa ce-am citit ca pbulbii nu trebuie ingropati .
 

marean

Active Member
Ei,Mena,se pare ca am avut,din pacate ,dreptate .
Ai mare rabdare cu ea,eu am una de 2-3 luni in cocos si acum am observat aparitia celui de-al doilea psbulb ,insa amandoi sunt foarte mici,cresterea e anevoioasa,dar cu rabdare vei putea sa o vezi recuperata .
Ti-am spus,cocosul nu il vei uda mult timp,trebuie sa se usuce cam 2-3 degete la suprafata ( eu am preferat un ghiveci mic,improvizat dintr-un pet , inalt de 8-10 cm ) .
Nu o tine la lumina multa,a mea sta cam la 1 m de fereastra protejata,acum e timpul ca ea sa faca radacini,deci nu are nevoi de lumina multa .

Giulia,mult noroc si tie cu micuta ta !
 

sarselia

Active Member
Moderator
ooofff si eu am un miltonopsis care are toata ziua buna ziua frunzele inchise
habar nu am de ce

parca e pudica..
am tot citit despre ea si numai nu ii dau de capat
acum sta intr-un geam indreptat spre est si oriunde as muta-o - la umbra sau la soare frunzele ei tot stranse stau

si mi se pare ca de cand o am nici nu a mai crescut

ce sa fac???
mi-e draga tare ca are niste flori tare gingase...

HEEELP!!!!!!!
 

marean

Active Member
Ciquita,frumos oncidium ( sau odontocidium,sau alt hibrid pe baza de oncidium :mrgreen: ) si Ani , dragut dendrobium :wink: !
 

Kati

Active Member
O planta luata acum vreo doua-trei luni, fara flori, mi-a facut surpriza sa infloreasca. Am cautat pe net dupa forma si culoarea florii, si ceea ce am gasit m-a mirat :D Nu e Miltonia, ci Miltonidium Bartley Schwartz. Incrucisare intre Miltonia si oncidium. Nici in gandurile mele cele mai frumoase nu am crezut ca va inflori atat de repede, tinand cont de cum l-au tinut la florarie... Aruncat pe un raft, fara pic de lumina.
http://picasaweb.google.com/fkatalin/Orchidee#5366043751895971234
http://picasaweb.google.com/fkatalin/Orchidee#5366043773694094626
Nuanta e putin alta, dar aparatul de filmat nu scoate culorile adevarate.
 

marean

Active Member
Felicitari ,Kati,chiar seamana cu identificarea facuta,e foarte frumoasa !!!
Tehnic vorbind e un hibrid de tip cambria :wink: ,sa o vedem inflorita si in viitor !
 

marean

Active Member
ena a spus:
Miltonia nu este chiar asa de pretentiosa.
Eu am una de 3 ani care a inflorit in fiecare an si acum am separat-o in 2 ghivece.
CristianG a spus:
Daca ai separat-o in doua ghivece nu cred ca o sa mai infloreasca prea curand. A suferit o trauma atunci cand ai separat-o....Sa imi spui daca ti-a mai inflorit dupa separare...:D

Daca ai transplantat planta fara probleme,Ena,nu cred ca vei avea de asteptat foarte mult florile , cam dupa 2 psbulbi se va fi recuperat bine si poate produce o noua tija .
Eu am separat un hibrid cambria in primavara si acum am o tija mare de flori , dupa numai un psbulb .
Conteaza mult momentul separarii/transplantarii (se recomanda in perioada de creste a orhideei,cand apar noi radacini si psbulbi - la majoritatea,in primavara ) si cum s-a cicatrizat rana fiecarei diviziuni ( eu las plantele la aer vreo 2 zile dupa taiere , pe un ziar,la umbra ).
Bafta ,Ena,sa vedem floricele curand !!!
 

ena

Member
Multumesc Marean. Nu am mutat-o chiar acum si deja si-a revenit. In general, ea imi infloreste spre primavara. Trebuia sa o mut pentru ca deja pseudobulbii cresteau in afara ghiveciului.
 

marean

Active Member
Eiii,pai daca s-a adaptat in primavara poae ai surprize :wink: !
Sa nu uiti sa ne arati pozele cu tijele !
Intre timp , multi au avut probleme cu aceasta specie,poate ne dai detalii mai mule despre cum uzi,ce lumina/caldura oferi,in ce substrat e plantata,etc. :wink: .
 

ena

Member
ena a spus:
Ce sanse am sa salvez patru miltonii aproape moarte pe care le-am luat la 2lei/buc din mila? A mai incercat cineva? Sunt sanse?
Sunt fericita ca am reusit sa salvez doua din ele! :) Sper sa le fac sa si infloreasca! :wink:
 

CristianG

Well-Known Member
Sunt frumoasa insa in curand nu o sa te mai bucuri de ele...Sunt destul de pretentioase. Cu toate acestea, bucuria de a trai momentul este cel mai important...La inceput m-am bucurat ca si tine, dupa care mi-a pierit zambetul de pe buze...Apa? Balteau? Nasol moment!!!!
 

marean

Active Member
Sa-ti traiasca noile achizitii !
Am vazut ca ai citit topicul cu transplantare miltoniei,chiar e o necesitate trebuie facuta fara retineri !
Sunt o specie mai pretentioasa miltoniile,dar cruciala e perioada de adaptare .
Bafta !
 
Sus