Miltonia si Miltoniopsis

alirare

Member
sunt minunate miltoniile voastre!!!!!!! :D
am indraznit sa cumpar 2 miltonii (asa scrie pe eticheta) (erau la reducere, cu florile duse, deci numai bune de cobai :) pentru k nu am mai avut pana acum :D ) substratul e din scoarta, ghiveciul nu e transparent. mi se par tare deshidratate, tare "anemice", fata de ceea ce am vazut in topic. poate cine stie :) am noroc si nu le omor si vad si niste flori. :) :oops: imi impartasiti din experienta voastra, din secretele voastre, va rog? :oops: le place lumina? apa nu prea?


multumesc anticipat :D :D :D :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Acum vara fara soare direct si udare moderata.Eventual ca sa fii sigura poti sa le scoti din ghiveci acum ca nu au flori si sa verifici ca nu cumva sa aiba burete la radacina.Se mai vand si asa si atunci in combinatie cu o udare inadecvata poti sa le pierzi.In rest citeste acest topic si vei vedea ca vei avea parte de sfaturi bune referitoare la ingrijirea lor.
Multa bafta si sa le vezi cu flori!
 

nely

Member
F. frumoasa si bogata :clap: pt reusita,din cate stiu acest model are si parfum, o placere sa o admiri :D , sa-ti reanfloreasca cel putin la fel de frumos mereu...
 

Camik

Active Member
Au reinflorit si la mine cele doua milto incretite la frunze. :)
Au flori multe dar nu mai sunt la fel de colorate ca in anii trecuti.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Vai de capul meu ce frumoase sunt! :hipnotizat: Parca-s niste fluturasi in zbor in camera :indragostit:
 

Kati

Active Member
Sunt minunate! :clap: Cu atatea flori... dar nu te dărâmă mirosul lor?
Am avut odata o Miltonia cu multe flori, dar nu puteam sa stam in acea camera, atat de parfumate erau.
 
Sus