Mica buturuga - Dorstenia foetida

gino

Member
Dorstenia foetida, aceasta micuta caudeciforma din arealul african, se simte foarte bine la noi in tara. Planta prea putin pretentioasa, vegeteaza foarte bine in ghiveci, in plin soare cum este ideal, dar si in semiumbra.
Nu isi mareste considerabil volumul caudexului intr-un an de vegetatie, in schimb infloreste abundent, asa cum putine plante o fac. Florile deestul de ciudate, tin patru - cinci zile, unele chiar mai mult si produc seminte.
Curios sau interesant este faptul ca la maturitatea semintelor, adica atunci cand sunt coapte, floarea expulzeaza semintele in primele ore ale diminetii cu destula putere, unele seminte ajungand mai departe de un metru de floarea care le-a produs. Ingrijirea este destul de simpla.
Pot sa vegeteze pe substrat normal pentru cactusi si suculente, cu udari ceva mai abundente vara. Iarna, daca temperatura scade sub 15 grade, planta pierde rapid frunzele si se opreste din vegetatie. Din acest moment se intrerupe udarea. Daca temperatura este mai ridicata, planta continua sa vegeteze si chiar sa infloreasca. In timp formeaza un caudex foarte frumos cu mai multe capete de crestere si cu un aspect foarte placut.
Exista mai multe specii de dorstenia, care mai decare mai frumoase si mai interesante, cu flori ciudate si caudexuri mai mici sau mai mari.
Iata-le pe cele de la mine :
Plante juvenile : http://gino.sunphoto.ro/Semanaturi_-_pl ... SCEGPACHBQ
Planta florifera : http://gino.sunphoto.ro/Plante_cu_caude ... UJJCASAKFR
Flori : http://gino.sunphoto.ro/Plante_cu_caude ... QYUSNBNNBA
 

enya

Member
da,sint foarte frumoase...dar gino,are crestere lenta?micutza mea de la tine parca sta pe loc...
 

gino

Member
Enya, ceea ce am spus este adevarat. Daca planta ta are frunze si mai si infloreste, asta inseamna ca este in vegetatie si creste. Lent, dar creste.
Cu cactusii si suculentele trebuie sa ai multa rabdare, dar tocmai asta-i frumusetea. Atunci cand infloresc, spectacolul este total... :D
 

enya

Member
da... stiu dar am impresia ca stagneaza...nu mai stiu daca a avut flori cind am primit-o de la tine...
 

enya

Member
foarte interesanta chestia cu expulzatul semintzelor la o distantza de pina la un metru...
 

gino

Member
Dorstenia foetida nu este singura care isi expulzeaza semintele. La fel procedeaza si Euphorbia obesa ( planta femela, caci numai ea produce seminte ) Atunci cand baca se coace, se deschide cu un pocnet sec, iar semintele sunt aruncate cu putere in toate partile. La Dorstenia este interesant pentru ca nu este vorba de o baca, ci mai degraba ceva asemanator cu Floarea - soarelui. La Dorstenia, ca si la Euphorbia obesa, fenomenul este generat de maturitatea semintelor, dar si de temperatura ambianta in crestere de dimineata spre pranz. Daca dimineata la prima ora se pot vedea seminte mature pe floare, seara florile sunt invariabil goale.
 

gino

Member
Am scris si mai sus. Daca temperatura este in jur de 15 grade, sau mai scazuta, planta isi pierde rapid frunzele. Ideal ar fi sa aiba o temperatura ceva mai ridicata iarna si multa lumina, ca planta sa nu fie obligata sa se opreasca din vegetatie.
Mymo, daca planta ta si-a pierdut frunzele, dar caudexul este tare la palpare, inseamna ca acest lucru s-a intamplat din cauza conditiilor descrise mai sus.
Daca nu ai posibilitatea sa ii aisiguri o temperatura mai mare si multa lumina, este de preferat sa nu o mai uzi.
Altfel exista riscul sa o pierzi prin putrezire.
Plantele aflate in vegetatie in timpul iernii, chiar si in conditii ideale, se uda ceva mai rar si cu mare atentie.
Mymo, asteptam si alte detalii...

Stelian ai avut noroc cu planta ta, chiar este o luptatoare.
De regula este de preferat ca plantele mici sa fie tinute in vegetatie pe cat posibil si pe timpul iernii...
 

enya

Member
si la micutza mea incep sa se inroseasca frunzele,u mai are flori dar caudexul este tare...e in casa la o temperatura de cca 18 grade si lumina nu foarte multa dar cred ca suficienta...ce se intimpla?aceeasi intrebare...
 

gino

Member
Enya, temperatura este buna. Daca planta are frunze este in regula.
In timp, incet, incet le pierde pe cele bazale, dar din varf face altele, in acelasi ritm. Atentie la udari, asa cum am spus.
 

enya

Member
e intr-un ghivecel mic de tot si mi se pare ca se usuca pamintul foarte repede...nu prea stiu ce sa fac si cum sa o ud acum...pe timp de vara am udat-o zilnic si i-a mers foarte bine.
 

gino

Member
Ai udat-o zilnic ??? :eek: ...Si planta ta este o luptatoare... :D
Chiar daca ghiveciul este mic, totusi Dorstenia nu are nevoie de atat de multa apa, pentru ca este o planta cu caudex.
Iar caudexul este rezervorul ei de apa si de substante nutritive... :D
 

enya

Member
da,am udat-o zilnic dar nu i-am dat foarte multa apa...pe timp de vara a stat afara in plin soare si m-am gindit ca se usuca foarte repede pamintul...mai bine zis am umezit pamintul si am pulverizat-o cu apa zilnic...deci acum fac pauza cu udarea...sau intre udari?
 
Sus