Macesul

isabella

Active Member
Am tot citit ca ceaiul din macese este foarte indicat in perioada de iarna datorita continutului mare de vitamina C. Astazi am fost sa culeg macese dintr-o zona nepoluata , la 25 km de oras insa nu stiu cum se usuca fructele pentru a putea prepara ceai din ele . Ma poate ajuta cineva din experienta proprie ?
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Sigur,insa Isabella eu cred ca e prematur culesul,trebuie sa mai astepti.
Macesele coapte sunt mai inchise la culoare si moi.
Le pui pe un asternut de hartie intr-un loc cald si ventilat,preferabil intr-un pod.Dar cred ca merge si pe un dulap.Zilnic trebuie sa le misti,sa nu stea pe aceeasi parte.La fel se procedeaza si cu cele de paducel.
 

isabella

Active Member
Mnina, multumesc frumos :hug: Deci le pun la uscat intregi fara sa le spal ? Sunt cam murdarele... Puful acela din varf il dau jos ?
Am cules deja cateva , are rost sa le usuc daca nu sunt coapte ?
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Le speli sigur.
Nu de puful din varf este vorba ,ci de cel interior.Daca sectionezi fructul observi inauntru pulpa,seminte si multe fire foarte subtiri.De aceea spuneam sa nu le sfarami,rasnesti.Acele fire interioare sunt periculoase.
La pasta de macese,de exemplu se strecoara printr-o panza pulpa de restul.
Usuca-le si pe ele dca tot le-ai cules.
 

mirela06

Active Member
Bunica facea o dulceata, pasta de macese, minunata. Eu nu am curajul din cauza tepilor de pe semintele din interior si de ce sa nu recunosc, nu-mi aduceam aminte cum faceau ai mei, insa tare as face pt. ca este atit de buna. :D
 

isabella

Active Member
Mnina, deci sa vad daca am inteles ; pentru ceai spal fructele de maces si le pun la uscat intregi ?
 

alfa

Active Member
mirela06 a spus:
Bunica facea o dulceata, pasta de macese, minunata. Eu nu am curajul din cauza tepilor de pe semintele din interior si de ce sa nu recunosc, nu-mi aduceam aminte cum faceau ai mei, insa tare as face pt. ca este atit de buna. :D
Mirela, mama curata macesele de capatul acela mai negricios, apoi le fierbea in oala cu presiune. Dupa aia le pasa, trecandu-le prin sita cu ochiuri marunte. Apoi punea sucul/pasta rezultata la fiert. Abia atunci punea zaharul. Asta asa in mare.
Daca vreti intreb si reteta exacta.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Da,le speli,le pui la scurs pe un prosop,apoi asa intregi,pe hartie alba,intr-un loc aerisit,si zilnic le misti,sa nu stea pe aceiasi parte,se vor inchide la culoare,stafidi si intari.
 

andreiacamelia

Active Member
Eu personal am pus la uscat asa intregi si cand s-au uscat bine sunt numai bune de facut ceai. Eu stiu ca ceaiul de macese este foarte bun pentru metabolism si pentru tranzitul intestinal.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Da draga,ceai insa se fierbe ceva,nu infuzie.La fel si cel din fructe de paducel.
 
Sus