Ludisia

refu

Member
sarselia a spus:
Ba eu cred ca da.
Nu e pretentioasa deloc asa ca poti sa incerci linistit!
Si eu cred ca da, din cate vad ar putea da radacini de la internoduri.eu nu am aceasta specie cea mai rudimentare care o am e Liparisul care tocmai face un pui :)
 

michaela

Active Member
refu a spus:
Intrebare pentru voi, ce credeti aceste orhidee nu se pot inmulti prin butasi?
Da. Sigur! mie mi-a rupt o ramura din ea... si pur si simplu am pus-o in apa si.... a dezv radacinute-acum este un mic puisor :wink: Se inmulteste extrem de usor. Bafta!
 

CristianG

Well-Known Member
michaela a spus:
refu a spus:
Intrebare pentru voi, ce credeti aceste orhidee nu se pot inmulti prin butasi?
Da. Sigur! mie mi-a rupt o ramura din ea... si pur si simplu am pus-o in apa si.... a dezv radacinute-acum este un mic puisor :wink: Se inmulteste extrem de usor. Bafta!
Este un puisor harnic si dragut..Sa creasca mare si sa se inmulteasca. :wink: :D
 

diana999

Active Member
CristianG a spus:
diana999 a spus:
Ludisia poate sa infloreasca de 2 ori ?
De obicei doar iarna infloreste. Insa daca lastarii ajung la maturitate, este posibil sa infloreasca mai des. :D
aaaaa deci lastarul ajuns la maturitate a inflorit. acum am intzeles. am crezut ca planta a inflorit de 2 ori ....ceea ce mi se parea ciudat. Ms :wink:
 

sicamin

Member
Plantuta mea are doi lastari .Unul a inflorit in primavara si altul acum infloreste. Intre timp a mai facut vreo cativa puisori.
 

CristianG

Well-Known Member
sicamin a spus:
Plantuta mea are doi lastari .Unul a inflorit in primavara si altul acum infloreste. Intre timp a mai facut vreo cativa puisori.
Puisorii pot sa iasa din substrat, ori sa creasca pe planta mama. Indiferent unde cresc, ca sa faca flori, plantutele trebuie sa ajunga la maturitate. Daca exista variatii de temperatura, imediat din varful plantelor vor aparea tijele florale. :wink: :D
 

corinap

Member
diana999 a spus:
Ludisia poate sa infloreasca de 2 ori ?
Aceasta ludisia a fost inflorita in primavara si acum e aproape inflorita.Daca nu ar fi stat la 10-12*c,ar fi inflorit mai devreme.Dupa cum se vede face flori pe lastarii vechi,asa ca nu stiu ce sa cred.
 

CristianG

Well-Known Member
corinap a spus:
diana999 a spus:
Ludisia poate sa infloreasca de 2 ori ?
Aceasta ludisia a fost inflorita in primavara si acum e aproape inflorita.Daca nu ar fi stat la 10-12*c,ar fi inflorit mai devreme.Dupa cum se vede face flori pe lastarii vechi,asa ca nu stiu ce sa cred.
Face flori pe lastarii vechi care au ajuns la maturitate. Ma rog, unii sunt mai scunzi decat altii. Cert este ca un lastar inflorit nu mai poate inflorii din nou. In cazul in care se ramifica, cu siguranta ca o sa faca iarasi flori.
 

lelia

Well-Known Member
A inflorit si puiutul meu ,astept de ceva vreme caci e prins din butas ,acum e pe drumul cel bun ,are puisori ,are si floricele si-mi place de mor ,ador plantele decorative prin frunze ,iar ea are niste frunze foarte frumoase :visator:

 

CristianG

Well-Known Member
lelia a spus:
A inflorit si puiutul meu ,astept de ceva vreme caci e prins din butas ,acum e pe drumul cel bun ,are puisori ,are si floricele si-mi place de mor ,ador plantele decorative prin frunze ,iar ea are niste frunze foarte frumoase :visator:

Tare dragute mai sunt ludisiile tale...Frunze, flori....Felicitari! :D
 
Sus