Lithops

D

dyayzh

Guest
Revin cu o intrebare (stiu ca nu mai am poza, era prea intunecata si o sa fac alta), jumatate din planta mama s-a desprins...cealalta sta inca pe planta noua, il las asa sau in "ajut" ???
 

rodica05

Member
Ce inseamna jumatate? Planta este formata din doua "frunze" foarte groase. Aceste frunze se usuca primavara, pentru a face loc plantutei noi. Planta veche este inlocuita in general de o alta planta noua sau de mai multe (doua, foarte rar trei).
Pana nu se usuca planta veche, NU SE UDA! Dupa ce s-a uscat si arata ca hartia, se reiau udarile si se opresc din nou dupa inflorire.
Daca se uda, fara a se fi dezvoltat planta noua, planta veche va absorbi apa, dezvoltandu-se si sufocand-o pe cea noua. Planta veche moare oricum si odata cu ea si cea noua.
Acesta este ciclul udarilor la Lithopsi.
Destul de urat ce-i drept, ar trebui sa arate Lithopsii in martie-aprilie, dar e perfect normal.

Si asa arata acum:
 
D

dyayzh

Guest
Al meu arata mai frumusel :rofl: A cazut o jumatate din planta mama si planta noua e marisoara. Am inteles nu-l mai ud pana nu cade si cealalta jumatate. Multumesc Rodica!
 

rodica05

Member
Nu mai uzi si nu-l ajuti. Se descurca el singur foarte bine! O spun din experienta.
Anul trecut, ma plictisisem sa-i vad "nemiscati" si eram foarte curioasa sa vad cate plante noi voi avea. Asa incat am desfacut frunzele la toti Lithopsii :mrgreen:
Si daca tot le-am desfacut, dupa un timp le-am si rupt - ca sa-i ajut.
Plantele noi au primit soare din plin si era cat pe ce sa le ard, noroc c-au fost rezistente, iar in plus nu s-au dezvoltat de-ajuns.

Rodica
 

angela draganoiu

Active Member
Rodica eu am spalat turba lithopsului, am scos cu o scobitoare cit am putut de mult din turba aceea, l-am pus la umbra sa se usuce inca de duminica. dupa ce il voi pune in ghiveci din nou unde e bine sa-l pun in soare direct sau putin umbrit ?
 

rodica05

Member
Il treci treptat la soare, Angi. Adica intai il lasi unde este acum, apoi intr-un loc luminos, si de-abia dupa, la soare. Intervalul dintre mutari sa fie de cel putin o saptamana.

Rodica
 

marean

Active Member
Sujnt superbi lithopsii tai :oops: !
Mi-am cumparat si eu unul sapt trecuta,varianta mai putin "piatra',cel verde cu vinisoare albe,l-am mutat din turba aceea si l-am plantat in acelasi ghivecel micut in care l-am cumparat,insa in pamant florimo pt cactusi ,fara alte adaosuri (am inteles ca asta ar i bun pt cactusi).
Cand l-am cumparat,l-am luat,culmea,pe cel mai inestetic :mrgreen: pt simplul motiv ca inca mai avea in varf capsula cu seminte ( seminte pe care,logic,le-am bagat in micro-sera).Vechile frunze erau crapate ,moi,facand loc celor noi (eu am vazut 4),fapt care il facea mai inestetic,insa cele noi sunt tari si frumoase,destul de maricele !
Eu,recunosc,le-am smotocit putin pe cele vechi :oops: ,dar insesizabil,nu le-am rupt,doar le-am departat putin de pe cele noi (au circumferinta,in total,de cam 1cm-1,5 cm).
Cele vechi sunt galbui si cam fleoscaite (cele noi sunt mult mai verzi,mai proaspete),deci cred ca sunt pe duca,acum am citit sa nu il mai ud (chiar deloc? :mrgreen: )si sper sa se faca mare si cu flori :wink: !
Alte sfaturi utile?Sper ca nu e prea grav ca am brutalizat putin "batranele muribunde" ,nu?
 

rodica05

Member
marean a spus:
Sujnt superbi lithopsii tai :oops: !
Multumesc Marean.
E bine ca i-ai schimbat din turba. Cat dspre indepartarea "frunzelor" vechi... ce sa-ti spun, esti la inceput, e de inteles :rofl: Ai sa-ti dai seama treptat ca e bine sa-i deranjezi cat mai putin.
Apa deloc pana se usuca total planta veche. Pot rezista si 1 an neudati, asa ca nu-ti face ptobleme ca vor muri de sete, isi iau apa din atmosfera. Tocmai aceasta-i cauza pentru care frunzele sunt asa umflate - sunt pline cu apa!
Lithopsii, ca si Pleiospilos sunt plante cu crestere primavara-vara. Se uda de acum, din primavara pana incep sa infloreasca, in toamna.
L-ai identificat? Posteaza o foto sa vedem "cine e el" :)
Te asteptam cu flori in toamna! :wink:

Rodica
 

marean

Active Member
Eeee,nu le-am indepartat,le-am mai crapat putin ca cele noi sa poata primi mai multa lumina .
Am inteles cu udare,o sa rabde pana se "hartiesc" cele vechi :mrgreen: !
Nu am aparat foto,insa am gasit o imagine cu el pe net ,,poate sti tu ce e (tind sa cred ca-i marmorata,desi nu arata exact...)
Al meu arata ca cei din ghiveciul din stanga(cum se numeste cel din dreapta,arata superb :oops: ?) http://cactiguide.com/graphics/x_noncac ... ps_600.jpg .
Multumesc pt raspuns!
 

rodica05

Member
Pare ca ar vrea sa iasa planta noua (sa-si lepede camasa). Cam tarziu, dar e posibil sa fie din cauza udarilor. Sisteaza udarea de tot - NU APA! - pana ce frunzele vechi vor fi ca o hartie.
In caz contrar planta-mama se va dezvolta in continuare sufocand puiul si in consecinta vei pierde planta cu totul.
 

marean

Active Member
Desi am incercat sa ma abtin sa-i ud atunci cand ieseau noile plante,am fost nevoit sa-i ud pe ai mei putin si rar,pt ca noile plantute se vestejeau destul de rau daca le lasm sa se hraneasca doar din mamica lor.
Acuma sunt o mandrete de gemeni,tare sunt rotofei si frumusei,ii ador pur si simplu,sper doar sa gasesc si alte modele,tare mult mi-ar placea si alte culori si "mozaicuri"
http://marean.sunphoto.ro/Suculente_200 ... OJTYVOACFN
 

marean

Active Member
Au soare destul,insa asa avea desenul si mamica lor,probabil e un alt tip de mozaic .Poate cand mai cresc putin se mai "cremuiesc" si ei putin !
 

zamfira

Member
Am cumparat un lithops. Am citit ca din septembrie pana in ianuarie se uda , dupa ce a inflorit .
Dar daca nu infloreste ? ce fac cu el , il ud sau nu ?
O sa pun si o poza . Deocamdata nu l-am udat deloc si sta pe pervaz intr-o camera spre sud .
 

rodica05

Member
Gabi, din octombrie nu se mai uda. Se spune dupa ce-au inflorit pentru ca acum e perioada de inflorire. Va inflori in sezonul urmator, dupa ce se va acomoda, asta in cazul in care este o planta matura.
 
Sus