Juanulloa aurantiaca

cornelia

Fondator
Membru staff
Am primit de curand o plantuta de Juanulloa. Deocamdata sta in balcon la 13 gr. si pare sa fie ok. Insa tocmai am aflat ca asta e temperatura minima pe care o suporta. Voi ce stiti despre ea? Ce-i place, ce nu-i place?
 

lili

Member
Banuiesc ca este mititica....asadar ii trebuie mai multa caldurica (o tin la 18-20C) :idea:

Si a mea este harnicuta :D
Cu aceasta ocazie multumesc acelei persoane speciale :*
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da e mititica. Adica avea o crenguta si o frunza. De frica sa nu-i fie frig in balcon am mutat-o in casa si a pierdut si singura frunza pe care o avea. Acum are 4 mugurasi de frunze si ... e inapoi in balcon. Se pare ca tot acolo ii e mai bine.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Din acei mugurasi au crescut alte frunzulite destul de repede. Sunt fragile si acum sunt intr-un moment de stagnare, probabil unde s-a facut mai frig.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am patit-o! :( I-am pus o data apa prea multa si se pare ca i-au putrezit radacinile. Acum o iau de la capat cu lastar, dar nu cred ca am vreo sansa pentru ca e mititel si fragil.
 
D

dyayzh

Guest
Acu nu stiu...sa ne simtim si noi rasfatate de plantele ei frumoase sau sa ne dam peste cap sa le procuram si noi :? Tare-mi plac....
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Lastarul a murit asta iarna, n-am mai putut sa fac nimic pentru el. E alta planta. Nu-i prea mare dar e zdravana.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
A aparut un motisor nou. :D Trebuie sa aprofundez cercetarile pentru ca acele chestii galbene de pana acum se comporta ca niste bractei. Floarea abia acum se pregateste.
 

Roxana

Active Member
sunt toate forate frumoase! sa va traiasca!

am gasit si niste informatii despre ea:
tara de origine: Mexic
denumirea populara: vita de vie
gabarit: inaltimea este mica.
udarea se face destul de rar, preferand mai mult uscaciunea decat umezeala, transplantarea se face la 2-3 ani, nu-i place frigul, prefera soarele direct, iar pamantul trebuie sa fie bogat si bine drenat.
 
Sus