Jatropha podagrica

sarselia

Active Member
Moderator
Ce frumusete!
Sa ai parte de ea Michaela!Si eu am cautat mult de tot sa imi cumpar una si nu am vazut niciunde.
Dar a ta e si mai si pentru ca ai crescut-o tu din seminte.
Sincere felicitari!
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Frumoasa foc!! Sa-ti traiasca! Sa-i mai faci poze cand se vor deschide bine florile.
 

michaela

Active Member
da...... :rofl: mereu dau cu ochii pe ea... sa n-o ratez.. este foarte frumoasa cu frunze, insa acum in perioada de repaus.... se pare ca-i apare floricica :wink:
 

gino

Member
Cu adevarat superba aceasta planta ! Am avut ocazia sa o vad inflorita.
Un adevarat spectacol.
Pentru cine nu stie, J. podagrica prezinta o particularitate foarte interesanta.
Tija florala prezinta atat flori cu caracteristici masculine, dar si flori cu caracteristici feminine ( Exprimarea nu este tocmai in termeni botanici, dar tocmai de aceea, sper sa intelegeti )
Si ca sa fie si mai interesant, florile nu se deschid in acelasi timp, ca polenizarea sa se poata realiza in parametrii optimi, de parca planta nu este interesata de propagarea speciei...
Din cauza asta, obtinerea de seminte este destul de complicata, dar nu imposibila, mai ales pentru cei care cunosc particularitatile florilor...
O imagine edificatoare :
http://www.flickr.com/photos/martin_heigan/458939532/
 

fixpix

Active Member
Jatropha - muribunda :((

Hello. Acum o sapt. am obs. ca Jatropha podagrica mea, mare, pe care o am de vreo 5 ani.... a inceput sa putrezeasca. de jos in sus.
Am scos-o din pamant, am sectionat tulpina si acuma nu stiu ce sa fac.
Se poate salva? Pot pune tulpina in pamant? Oricum de incercat, incerc. ca imi pare rau pentru ea.
Arata cam ca si un adenium. Sectiunea taiata are cam 4 cm diametru...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ai udat-o prea mult :( Pacat de ea.Sigur ca incearca dar undeva la caldura sa fie.
 

albela

Active Member
Dca arata ca un adenium poate se si comporta la fel :? . Eu am salvat un adenium taind toata partea putrezita si plantandul in pamant de cactusi cu perlit. Nu l-am udat timp de cca. o luna, decat doar la plantare foarte putin. Apoi am inceput sa-l ud cam la 2 saptamani cu cate putina apa.
 

fixpix

Active Member
o sa vad. poate il salvez.
zau imi pare rau...de el.
mai ales ca avea valoare sentimentala...crescut din seminte culese de mine...etc...
na vedem!
 

albela

Active Member
Aaa, am uitat sa spun ca inainte de a-l planta l-am tavalit bine in zona taieturii prin fungicid :wink: .
 

michaela

Active Member
\pacat Calin....... imi pare rau de planta ta. Nu imi dau seama cum ai reusit s-o omori.... cred ca i-ai pus un ghiveci cam mare-spun asta caci si eu am una ... tot din saminta-altfel nu stiu cum s-o inmulti :? si uneori am udat destul de mult-adica mai mult decat adenium-este o consumatoare destul de mare de apa(eu ud de 3 ori mai mult decat adenium)
Infloreste pe tot timpul anului, este haioasa, pune alte seminte sa fii sigur :wink:
Eu nu stiu cum sa fac... sa produca seminte :oops: :) caci ... si acum am buchet de inflorit-iti daruiam cu drag seminte. De salvat eu nu stiu.... dar imi face impresia ca este mult mai lemnoasa decat adenium-cel putin asa s-a facut a mea.....Bafta! :D

Gino zicea ca florile sunt de sex diferit si asa e.... sunt diferite in buchet.... plus ca infloresc pe rand habar nu am cum sa le polenizez :roll:
 

fixpix

Active Member
mdaa... cred ca multa vreme si a mea numai flori facea, nu prindeau rod. dar de la o vreme, si mai ales vara afara in soare... incepea sa faca capsule de seminte...
de regula, daca tin bine minte, prindeau rod cele de mai jos, de la increngaturi, nu cele de prin varfuri.
in fineee... o sa mai fac io rost de alta.
poate ghiveciul prea mare...si am vazut ca pamantul era destul de umed. dar poate si frigul, ca le-am bagat in casa prea tarziu.
da ...e cam lemnoasa. dar am taiat partea putrezita, si apoi inca in 2. ca sa incerc cu 2.
sa vedem!
 

gino

Member
Buna seara

Nu stiu daca o sa reusesti sa o inradacinezi, dar merita incercat.
Dupa taiere ar trebui sa stea undeva la caldura aproximativ o saptamana.
Inainte de plantare n-ar fi rau sa pudrezi bine zona bazala cu Radistim.
Pentru obtinerea de seminte, mai ales in cazul plantelor care vegeteaza la interior, trebuie sa polenizati de mana folosind un betisor pentru urechi sau un pic de vata infasurata pe o scobitoare sau bat de chibrit.
In cazul in care florile mascule si femele nu se deschid in acelasi timp...si nu prea se deschid, trebuie sa luati polen pe betisor si sa pastrati la frigider intr-un borcanel de sticla, pana la aparitia altor flori.
Mai pun o data link-ul:
http://www.flickr.com/photos/martin_heigan/458939532/
Mergeti cu sageata pe fotografie si va veti edifica asupra sexului florilor.
Succes Calin !
 

fixpix

Active Member
mersi gino de mesaj.
acuma e impartita cred in 5.
doua bucati din tulpina (caudex) si vreo 3 din radacini. am taiat/rupt tot ce era putrezit si am vazut ca radacinile erau FOARTE OK.
putrezise de la baza pamantului ...in sus!
asa ca am despartit radacina in 3-4 bucati cu putina tulpina pe ele.
SA VEDEM. incercarea stiti voi ce n-are!
:rofl:
 

fixpix

Active Member
IN TOT RAUL E SI UN ... BINE!

Jatropha-mama s-a dus, dar sapt. trecuta scotocind bine prin geanta am gasit 2 seminte!
Tarziu in vara-spre toamna mi-a facut niste seminte si le-am pus in geanta pur si simplu si am uitat complet de ele.

Ciudat e ca umblu prin geanta zilnic si nu am dat de ele!

Oricum... le-am semanat urgent, in pamant de flori cu nisip, umezit bine, pus paharelu de iaurt in punga de plastic si acuma e pe pervaz la lumina.

SA VEDEM...
 

fixpix

Active Member
UPDATE!
Semintele alea au cam putrezit... dar am descoperit intr-un ghiveci la tara CEVA:

Uneori e bine sa mai "pierzi" din seminte...

PS... sper ca nu e ricin d-ala nasol... :rofl:
 
Sus