Inmultirea orhideelor

refu

Member
CristianG a spus:
ghia_don a spus:
Ia ghiciti cine se pregateste de al patrulea keiki ?? :)
... mama eroina!!!! :mrgreen:
Si asta in aproape doi ani de cind e la mine-n batatura...
Nu merita premiata??? Eu sincer...nici nu stiu cum sa ma mai port cu ea, nu cumva sa nu se supere vreodata pe mine :rofl: ...
Nu merita premiata....Planta arata ingrozitor.De fapt acel keiki se va dezvolta langa planta mama.Arata ciudat oricum...... :eek: De obicei keiki cresc pe tijele florale si in niciun caz langa planta.
Am mai vazut keiki care apar la baza plantei, se datoreaza starii precare in care se afla planta mama. Asa incearca ea sa isi asigure supravietuirea .
 

CristianG

Well-Known Member
refu a spus:
CristianG a spus:
ghia_don a spus:
Ia ghiciti cine se pregateste de al patrulea keiki ?? :)
... mama eroina!!!! :mrgreen:
Si asta in aproape doi ani de cind e la mine-n batatura...
Nu merita premiata??? Eu sincer...nici nu stiu cum sa ma mai port cu ea, nu cumva sa nu se supere vreodata pe mine :rofl: ...
Nu merita premiata....Planta arata ingrozitor.De fapt acel keiki se va dezvolta langa planta mama.Arata ciudat oricum...... :eek: De obicei keiki cresc pe tijele florale si in niciun caz langa planta.
Am mai vazut keiki care apar la baza plantei, se datoreaza starii precare in care se afla planta mama. Asa incearca ea sa isi asigure supravietuirea .
Refu, sa inteleg ca de fapt keiki suge energia plantei mame dupa care aceasta moare....Macar de ar creste puiul suficient de mare pentru a putea fi plantat.Nu mai zic ca trebuie desprins de pe planta mama.Acest procedeu prezinta risc, intrucat se poate deteriora keiki. :?
 

ghia_don

Active Member
Planta e in starea asta, pentru ca luni i-am scos un pui care se afla acolo unde se vede taiat.
V-am mai povestit...primul pui a iesit tot la baza plantei, iar urmatorii doi in "virful" ei, acolo unde frunza centrala era rupta...
Puiul ce-l are acum la baza a aparut inainte de ai detasa celalalt pui....care este asta ..
Oricum, eu sint mindra de ea ca mi-a oferit pina acum trei plante , care au si inflorit si sint mari si sanatoase... :D
Mamele intotdeauna se sacrifica :wink: ...
 

refu

Member
Nu "suge" de la planta mama , primeste cat are nevoie nu e cu nimic diferit fata de momentul cand apar tijele florale, si ele consuma de la planta mama nu inseamna ca planta va deceda.

Keiki acesta e doar siguranta plantei in cazul unui nefericit deces.
NU ESTE O REGULA ca planta va muri.

Exista 2 moduri de a reactie la stres(dif conditii de mediu) a plantelor:

1 Tije florale unde se spera polenizarea-rezulta samanta. Ceea ce la noi nu e cazul.
2 Inmultire vegetativa: in cazul orhideelor Keiki .
 

ghia_don

Active Member
Inseamna ca a mea se pregateste de 'deces" de cind am cumparat-o, de aceea mi-a umplut casa de urmasi :rofl: ...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nu stiu de ce dar eu nu consider ca o planta care face keiki e pe moarte.Am vazut undeva pe net o poza cu o phala care avea o multime de keiki crescuti langa planta mama si ajunsi la maturitate.De fapt se transformase intr-o adevarata tufa care avea cate 2 tije pentru fiecare pui.Era superba!
Asa ca indiferent de ce se va mai intampla, este bine ca aceste frumoase flori ajung sa ne rasplateasca uneori si cu flori si cu pui.
Bafta mare Ghia in cresterea noului bebelus!
 

refu

Member
Nici eu nu cred ca va muri, ba mai mult cu mici ingrijiri specifice o sa-si revina si ea. Ceea ce am spus eu doar general. Ganditi-va de ce nu avem toti keiki la Phale? Eu unu ma chinui sa ii produc:rofl:. Legat de planta de mai sus garantez ca nu a facut keiki de bine ce ii este, dar asta nu inseamna ca nu isi poate reveni spectaculos.
Oricum si daca e sa moara ai puii ei, deci pe ea implicit.
 

CristianG

Well-Known Member
ghia_don a spus:
Planta e in starea asta, pentru ca luni i-am scos un pui care se afla acolo unde se vede taiat.
V-am mai povestit...primul pui a iesit tot la baza plantei, iar urmatorii doi in "virful" ei, acolo unde frunza centrala era rupta...
Puiul ce-l are acum la baza a aparut inainte de ai detasa celalalt pui....care este asta ..
Oricum, eu sint mindra de ea ca mi-a oferit pina acum trei plante , care au si inflorit si sint mari si sanatoase... :D
Mamele intotdeauna se sacrifica :wink: ...
Pai arata bine planta...Nici nu stiu de ce a facut pui in conditiile in care planta arata asa de bine.Sa faca si pui bazali....Interesant! Natura ne ofera mari surprize. Diferenta dintre aceasta planta si cealalta planta, este mare...Prin urmare nu cred ca putem face comparatii... :D
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Nu stiu de ce dar eu nu consider ca o planta care face keiki e pe moarte.Am vazut undeva pe net o poza cu o phala care avea o multime de keiki crescuti langa planta mama si ajunsi la maturitate.De fapt se transformase intr-o adevarata tufa care avea cate 2 tije pentru fiecare pui.Era superba!
Asa ca indiferent de ce se va mai intampla, este bine ca aceste frumoase flori ajung sa ne rasplateasca uneori si cu flori si cu pui.
Bafta mare Ghia in cresterea noului bebelus!
Aceasta situatie este rara...Nu cred ca putem generaliza. Cred ca planta aceea aflata in dificultate, se poate regenera daca are radacinile bune si nu putrezite.Cum ar putea un phale aproape distrus sa isi revina daca nici radacini nu mai are? :?
 

ghia_don

Active Member
Radacinile sint perfecte...sanatoase si multe, chiar au iesit si prin gaurile de la ghiveci. Ma gindeam sa mai scot din ele, dar acum le voi lasa asa, sa poata hrani cum trebuie si puiul si mama :) ...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ghia radacinile arata extrem de bine si NU le rupe!Planta va avea nevoie de ele.
Sa ai bafta de noii bebelusi si sa creasca mari si frumosi!
 

ghia_don

Active Member
Sa va mai arat ceva...
Am umblat prin citeva ghivece, am schimbat substratul, am mai curatat din radacini, si am scos doi bulbi batrini si uriti de la doua cambrii...presupun...
Nu i-am aruncat, ci i-am pus intr-o punga si i-am agatat de un raft , la soare
Acum vad ca unul din ei are un puisor ..si asta cam in 15 zile :) .
Ca va mai dura mult pina il voi planta separat, e alta poveste :wink:
 

CristianG

Well-Known Member
ghia_don a spus:
Sa va mai arat ceva...
Am umblat prin citeva ghivece, am schimbat substratul, am mai curatat din radacini, si am scos doi bulbi batrini si uriti de la doua cambrii...presupun...
Nu i-am aruncat, ci i-am pus intr-o punga si i-am agatat de un raft , la soare
Acum vad ca unul din ei are un puisor ..si asta cam in 15 zile :) .
Ca va mai dura mult pina il voi planta separat, e alta poveste :wink:
Extraordinar.....Agatati la soare, fara substrat in pungi....Am impresia ca nu vad bine...Unul dintre ei face pui bazal? Cum este posibil asa ceva? Credeam ca vrei sa-i faci o salata...Nu de alta, insa oncidium este numai bun de mancat. :mrgreen:
 

CristianG

Well-Known Member
ira a spus:
CristianG ,faci ce faci si tot la salata de orhideei te gandesti :rofl:
Pai tot la salata ma gandesc. Normal! Pai cand ii vad ce grasi si frumosi sunt pseudobulbii....Numai buni de o salata. Mai sunt si pusi in punga de parca sunt gata de scos la vanzare intr-un supermarket.. :evil: :)
 

ghia_don

Active Member
Auzi...eu am spus ca bulbii sint uriti si batrini, si tu , Cristian, zici ca-s frumosi si grasi si numai buni de-o salata :eek: ...
Nu vreau sa mi-i manince nimeni :cry:...Acolo sa stea pina or inflori :mrgreen:
 

CristianG

Well-Known Member
ghia_don a spus:
Auzi...eu am spus ca bulbii sint uriti si batrini, si tu , Cristian, zici ca-s frumosi si grasi si numai buni de-o salata :eek: ...
Nu vreau sa mi-i manince nimeni :cry:...Acolo sa stea pina or inflori :mrgreen:
Nu sunt foarte sfriijiti....Deci ai ce consuma din ei.Arata foarte bine.Nu stiu cum de nu te tenteaza sa ii mananci...Eu mai degraba ii vad intr-o salata decat infloriti. :wink: :mrgreen:
 

Timy

Member
Este cineva aici care a fost tentat sa inmulteasca un phanalelopsis cu ajutorul semintelor? :) Am mult chef sa vad niste experimente :wink:
 
Sus