Inmultirea orhideelor

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
:eek: phale aia se simte tare bine acolo :eek: are un keiki cu doua tije florale ,plus o tija la planta mama !radacinile care cresc in sus trebuie lasate asa ,nu trebuie bagate in pamint ,phalele au obiceiul asta ! iar cu virgula keiki nu stiu ce ar trebuii facut :? eu as lasa acolo ,pina cind mai cresc radacinile !
mai asteapta sfaturi ca sunt multe fete si baieti priceputi pe aici !
felicitari pt phale ! eu zic ca e un phale erou ,in pamint de flori si cu trei tije :rofl: plus un keiki :rofl:
 

CristianG

Well-Known Member
Dana, orhideea are doua tije florale.... :) Saraca a facut un keiki care este si florifer.De obicei keiki apar doar atunci cand planta este disperata. Simte ca sfarsitul ii este aproape.Vezi ca nu are nevoie de pamant de flori.Poate sa moara..... :(
 
Va multumesc pentru sfaturi!
Inca o intrebare, credeti caar fi bine sa ii schimb scoarta acum, pentru ca asta cred ca e problema ei...
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
da ! schimba substratul cit mai repede ! eu schimb substratul si cind are flori si nu pateste nimic !daca are radacini uscate pot fi taiate !dupa transplantare eu nu ud phalele minim o saptamina ,dupa o sapt 10 zile poti sa o uzi prin scufundare ,sau cum e mai usor pt tine !
 

CristianG

Well-Known Member
Da, schimba-i pamantul de urgenta cu unul corespunzator. Altfel risti ca toate radacinile sa putrezeasca. Vezi daca au mai ramas radacini sanatoase... Si nu o uda 10 zile... :)
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
daca scoarta se sfarima usor atunci nu mai este buna ! daca nu ai de unde sa cumperi scoarta noua ,macar sa cureti [sa scoti]pamintul de flori ,sa ramina numai scoarta !
 
am scoarta de la Florabella, pare sa fie ok.
Dar intrebam mai sus, nu trebuie udata absolut deloc dupa schimbarea in alta scoarta? timp de 1 saptamana- 10 zile?

Si radacinile aeriene ati zis ca trebuie lasate asa...Ar fi fost bine daca ar fi putut intra in pamant, caci nu cred ca mai are fosrte mukte radacini sanatoase...

Inca o data va multumesc, pentru experienta pe care impartasiti si cu ceilalti! :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu, nu trebuie udate deloc. Doar daca vezi cumva ca frunzele incep sa se inmoaie, atunci le uzi.

Radacinilor "aeriene" nu ai ce le face. Daca vei incerca sa le indrepti in jos se vor rupe. Poti insa sa le pulverizezi cu apa din cand in cand. Este normal ca o orhidee sa aiba radacini "aeriene" tinand cont ca in mediul lor natural ele traiesc cocotate in copaci, fara nici un fel de pamant, absorbind prin radacini umezeala din atmosfera. Acesta este si motivul pentru care orhideele nu se planteaza in pamant, ci doar in scoarta de copac.

Succes!
 

ghia_don

Active Member
Aceasta este o "mama eroina" :wink:.. in materie de keiki este de neoprit...
Cind am cumparat-o in ianuarie trecut, avea un keiki la baza pe care l-am scos cu grija si l-am plantat separat.
Se vede din poza ca "mama" avea oarece probleme cu virful de crestere, probabil fusese rupt. Ei bine din acel loc, n-a mai crescut o frunza cum ar fi trebuit ci a iesit un keiki cu radacini de toata frumusetea...asta cam prin iulie. Bineinteles ca l-am separat si pe acela si dupa ce l-am plantat, a crescut ca fat-frumos :) .
Acum cei doi keiki se prezinta asa :dans: ...cel mai mic este cel din ianuarie, si cel mai mare , din iulie. Si acusi il separ si pe al treilea :) :D ...
 

CristianG

Well-Known Member
Nu pot decat sa te felicit ghia_don. Nu am plantat niciodata un keiki pentru ca nu m-am intalnit inca cu aceasta situatie.Sunt superbi! Vad ca le place tare la tine.Felicitari! :)
 

ghia_don

Active Member
Nu-i asa greu sa plantezi un keiki, mai ales daca e destul de dezvoltat, trebuie sa ai tot ce trebuie la indemina..si mult curaj :wink: . Apoi multa incredere ca-i va merge bine :) ...
 

lelia

Well-Known Member
Doinita ,felicitari !!!
Cat de frumos trebuie sa fie ,sa cresti propriile tale orhidee ,sunt superbe :visator: la cat mai multe :D
 

andreiacamelia

Active Member
Waw, cata poroductivitate! :rofl: O sa le arat pe ale tale la lenesele mele, poate le fac de ras si se conformeaza! Cu flori macar.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Edelweiss a spus:
Fiind curios de ce pot gasi despre inmultirea prin seminte a orhideelor, am dat de aceste pagini. O adevarata munca!
http://www.orchideenvermehrung.at/cgi-l ... eimung.htm

Munca, munca, dar rabdare cat cuprinde. Vorba aia: rabdare si tutun :)
Functia de traducere de la google poate fi de ajutor pasionatilor de obtinere a noilor orhidee.
Ce am mai gasit: pentru Phale trebuie sa treaca 4-5 ani ca sa o vezi inflorita, Vanda are nevoie de 15 ani :eek:
 

Edelweiss

Active Member
In completare despre inmultire, detaliat:
http://www.orchideenvermehrung.at/cgi-l ... eimung.htm

In ordine de sus in jos:
-introducere in lucrul cu obiecte sterile
-ustensile pentru insamantarea in vitro
-producerea substratului
-insamantarea semintelor din capsule verzi, necoapte
-insamantarea semintelor uscate, coapte
-manevrarea protokorm-ilor
-punerea rasadului in ghiveci
-ce facem cu cultura contaminata
 
Sus