Inmultire muscata

daisy111

Active Member
Eu am pus cate 2 lastari de muscata din cele englezesti(prin august) si nici una nu a vrut sa mi se prinda,mi se inegrea jos din pamant si in varf,iar plantele mame nu cred ca o sa le scot din iarna....mi se par cele mai pretentioase :(
 

nutilepadat

Active Member
Yca nu-i bai ca iti mai trimit la primavara daca nu s-au prinsDaisy,nu sunt chiar asa pretentioase fata de alte plante
 

daisy111

Active Member
Cu muscatele obisnuite ma descurc destul de bine,dar ca astea...mi se par cam pretentioase poate unde nici nu am mai avut pana in vara asta si cred ca nu le stiu eu felul lor de conditii :? nu stiu ce sa zic,doar ca la mine nu le merge de nici un fel si nici nu am reusit sa le inmultesc :(
 

kriss

Member
eu am reusit sa prind muscate si normale si curgatoare din lastari bagati direct in pamant. trebuie avut grija sa nu fie udati nici prea mult nici prea putin.
de la prea multa apa si la mine s-au innegrit tulpinile in partea de jos, iar de la prea putina apa i s-au ingalbenit frunzele.
 

yca

Member
Cred Nuti ca o sa-mi trimiti ! Am vazut ca ai un suflet mare.......Oricum am una pana acum......e un inceput nu?????? :wink:
 

Claudiavis

Active Member
Metoda pt muscate

Mama prietenului meu inmulteste muscatele astfel: ia bucata de muscata, la capatul de jos cresteaza un pic tulpina perpendicular pe taietura si in crapatura formata baga un bob de griu. Apoi totul se baga in pamint si se uda normal. Cica bobul de griu germineaza primul si isi face o retea de radacinute care sustin si hranesc si bucata de muscata. Poate va e de folos ideea asta. Eu nu am folosit-o, dar persoana de la care am auzit-o nu a pierdut niciodata vreun lastar.

Succes cu prinsul florilor!
 

nutilepadat

Active Member
Daisy,se pare ca nimeni nu ne raspunde referitor la muscatele englezesti"cum se pastreaza peste iarna"sa stii ca si eu le-am inmultit destul de greu fata de muscatele curgatoare
 

melu

Member
Dragelor eu am mai scris mai sus chiar in legatura cu muscatele englezesti... pt mine nu prezinta dificultati... si , cum am mai spus, am procedat cu ele la fel cu cele clasice sa zicem, romanesti (zonale).. si nu au fost probleme.. am varat pur si simplu lastarii taiati in pamant umed si apoi le-am tinut la rece, sa zicem in jur de 10 grade, in prop de 95% s-au prins. Trebuie doar sa nu uzi decat foarte putin si rar, ca planta sa "lupte" sa supravietuiasca
Eu spre exemplu nu ma "descurc" cu cele curgatoare sa le inmultesc... Foarte greu imi reuseste si de altefel in ultima vreme m-am lasat pagubasa... prefer sa le cumpar inradacinate direct.
 

nutilepadat

Active Member
Melu cum le pastrezi pe iarna pe cele englezesti?Le pui la intuneric si racoare ca pe celelalte muscate?(adica la pivnita?),
 

daisy111

Active Member
Multumesc melu :* Nuti daca reusesc sa o scot din iarna pe vreuna o sa-ti trimit lastar cand i se va face frunzele si lastarii si incercam metoda cu boabele de grau :wink:Am mai folosit si eu boabe cand prindeam alti lastari,insa nu la toti lastarii de flori,si intradevar a dat rezultate. Acum astept pana la primavara sa vad rezultatul :wink: :*
 

melu

Member
Scuze Nuti, nu am putut sa raspund mai repede... le tin la fel ca pe celelalte in balcon inchis cam la 8-10 grade ( nu am masurat temp.dar banuiesc ca e in jur de...sau poate 5 gr...oricum pozitiva) si despre lumina...hm ce sa zic, eu le am in jardiniere si le pun pe jos in balcon...chiar si sub geamurile balconului, ca nu prea am loc....si mai deschid si geamul pt ca acolo intind si rufe si sa nu se faca condens... deci e destul de rece zic eu.
 

ghia_don

Active Member
Nici eu nu iernez muscatele englezesti la intuneric, ci doar un pic mai la racoare. Anul trecut le-am tinut cam la 17 grade, le-am udat destul de rar cam la doua saptamini, si au iesit bine din iarna. In schimb nu le-am taiat si n-au inflorit vara asta cit as fi vrut eu.
Anul acesta incerc alta metoda :wink: ..le-am pus pe pervaz la bucatarie dupa ce le-am taiat zdravan, de au ramas cam 8 cm din bete. Le ud si aici destul de rar, pentru ca eu tin permanent geamul intredeschis si e cam rece pe pervaz, dar vad ca le merge bine, au inceput sa inmugureasca betele :) ..

Toti lastarii i-am pus in apa sa faca radacini. Daca taiam lastarii primavara ii puneam direct in pamint, dar acum i-am pus in apa...voi vedea cum le va merge...
 

nutilepadat

Active Member
Daisy,daca raman pe metereze muscatele,facem schimb :rofl:
Ghia_don si Melu,multumesc de raspunsuri,la mine acasa e cam problema cu ele ,pentru ca nu prea am lumina unde le tin(unde este lumina am ocupat :rofl: ), dar o sa vad ce va iesii pana la primavara,am multi lastari prinsi ,din diferite soiuri de muscate engezesti,curgatoare si semicurgatoare,iar de cand le-am bagat la semilumina(sa-i zicem asa)nu prea le place din cate vad eu,frunzele s-au cam ingalbenit ,altele s-au uscat,dar sper ca sa nu fie afectate radacinile.....
 

valentyna

Member
eu inca nu am bagat muscatele in casa.le am la streasina .sunt pline de flori.mi-i teama ca ducandu-le in magazia fara lumina sa nu sufere. :wink:
 
D

dyayzh

Guest
Vremea inca e foarte buna pentru ele. Ai grija sa nu le prinda vre-un inghet neasteptat :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Lasa,lasa..........cine o sa aibe la fel de frumoase la primavara???Ei???Ia zii....... :)
 
Sus