Inmultire muscata

Roxana

Active Member
Inmultire muscate

Eu am inmultit muscatele prin butasi inradacinati in pamant. Dar da rezultate foarte bune si in apa. Inmultirea prin butasi poate fi facuta pe tot parcursul anului, dar cel mai bine este in perioadele: august-octombrie si februarie-martie.
Succes!
 

Gabriela

Member
atunci inseamna ca am gresit eu ceva?daca la voi merge tot timpul anului si la mine nu s-a prins nici unul primit.
 

Roxana

Active Member
Muscata se inmulteste foarte usor, este o planta nepretentioasa. Mai incearca inca o data, poate... :roll:
 

Gabriela

Member
nu prea mai am cu ce.pt ca s-a tot innegrit tulpina, am tot taiat si acum sunt cat degetul mic.nu stiu daca mai au vreo sansa asa mici.acum sunt cu totii in apa.
 

Gabriela

Member
din pamant i-am scos..nu a mers..i-am avut si cu pet si fara si infipt langa muscata mare si mai la soare si mai la umbra....dar asta s-a intamplat doar la cei primiti prin posta.butasii pe care i-am rupt din plantele mele au inflorit deja.si i-am prins in apa.voi mai incerca cand o sa mai am ocazia,mai ales daca spuneti ca nu e pretentioasa.
 

Roxana

Active Member
Muscate curgatoare

Am gasit in fata blocului o crenguta de Muscata curgatoare. Am pus-o in apa si i-am rupt tija floarala pentru a avea puterea de a face radacini. Sper ca am procedat bine. :roll:
Intrebarea mea este: Dupa ce face radacini o pot pune in acelasi ghiveci cu celelalte Muscate (care nu sunt curgatoare)?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da.Eu am asa.......citeva din ce mi-a ramas.
Dar am si eu o intrebare!
Acum s-or mai prinde?
Ca am si eu citiva butasi de muscate curgatoare......diverse culori...ce parere aveti?
Si care este cea mai buna metoda???De fapt metoda ideala? :rofl:
 

zamfira

Member
Eu mereu le-am pus direct in pamant , cand mai rupea vantul cate o crenguta , si s-au prins usor si repede
 

roxy

Member
cred ca se prind mai repede in pamant. eu acum vreo 2 luni am pus multi lastari in apa si cred ca doar vreo 2 au facut radacini, restul nu stiu ce asteapta :evil: . in schimb, lastarii pusi in pamant in aceeasi perioada sunt micuti dar deja au flori
 

adrianam

Well-Known Member
Si eu am pus in pamant cam pe 20 aug. 4 butasi de muscate clasice in pamant. Deocamdata le-au cazut frunzele de la baza dar varful este verde si frumos, cu cateva frunzulite.

Pana acum si muscatele clasice si cele curgatoare s-au prins mai bine si mai repede direct in pamant- dar puse in aprilie-mai sau august-septembrie. In restul anului rata prinderilor a fost mult mai mica.
 

Roxana

Active Member
Muscata curgatoare

Deci o sa o pun direct in pamant, in ghiveci cu muscata cea mica (cred :roll: ). multumesc! :wink:
 

carmenn

Member
In cazul in care vreau sa patrez muscatele de anul asta, si chiar sa la inmultesc, ce ar trebui sa le fac, avand in vedere luna in care suntem (septembrie) ? Sa le tund si sa pun cativa lastari la inradacinat intr-un alt ghiveci, iar apoi cand vine frigul de-a binelea sa le las in pivnita?
Am 2 curgatoare ce sunt tare frumoase si as vrea sa am si la anul din ele, plus ca mai am una englezeasca, si nu stiu cum sa le trec peste iarna...
 

adrianam

Well-Known Member
Sfatul meu este sa pui butasi la inradacinat si din muscatele curgatoare si din cea englezeasca acum, nu mai tarziu.
Pana vine iarna se prind si rezista daca ii tii pe un pervaz la caldura si lumina.
Muscatele curgatoare 'batrane' le poti duce in boxa sau pivnita cu tot cu ghiveci.
Asa am procedat eu in fiecare an si am iesit cu ele din iarna in procent cam 70-80%.
Anul acesta le voi duce in boxa si pe cele englezesti- dar nu stiu daca vor rezista. (pana acum s-au uscat peste iarna in casa)
 

simonac

Member
eu intotdeauna am prins muscatele in pamant: daca se inegreste tulpina asta e din cauza excesului de apa!
 

Dora

Member
Am si eu niste muscate semicurgatoare la care tin tare mult si nu dau inca semne de oboseala si as vrea ca si anul urmator sa le am.Sa incerc acum sa pun butasi in apa(sau pamant)?Daca se vor prinde,vor iesi oare la fel de frumosi ca cei pe care-i am acum?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Daca reusesti sa-i inradacinezi, da, vor fi la fel de frumosi. In sensul ca vor pastra aceleasi trasaturi ca planta mama. Dezvoltarea lor depinde de ingrijirile pe care le oferi.
 

Angelinna

Member
am o intrebare:

crengutele de muscate puse in pamant la prins se prind mai greu daca au pe ele tija cu boboci ?

am rupt din niste muscate mai mari pe care as vrea sa le mai inmultesc cate o crenguta, de la "nod" adica de unde pleaca acea crenguta din tulpina mama pentru ca asa am auzit ca trebuie.
apoi am mai auzit ca lastarii nu se prind daca au boboci (asta am auzit la petunii) si vroiam sa stiu ce credeti. lastarii pe care i-am luat eu de la muscate au boboci pentru ca nu am gasit nicaieri fara, sunt peste tot tije florale. ce fac, ii rup ca sa am mai mari sanse de prindere ?
multumesc
 

zamfira

Member
E bine sa rupi boboci, pt ca lastarul sa nu lucreze pt flori ci pt a face radacina . O sa-ti faca el flori dupa ce face radacini .
 
Sus