Inmultire muscata

Alinuca

Member
De obicei muscata o inmultesc punand-o direct in pamant dar vreau sa stiu daca prinde radacini mai repede cu un pet in cap.Am cativa butasi si nu as vrea sa-i pierd.Multumesc!
 

masha

Member
eu nu am pierdut nimic punand la prins in banutei de turba... Poate unii ii considera costisitori, insa eu sint f multumita de ei...chiar si pentru muscatele curgatoare (care mi se par mai greu de inmultit)...
 
A

Anonymous

Guest
Orice (sau aproape orice) cu un pet in cap se prinde mai repede si mai sigur. Bafta.
 

Alinuca

Member
Sunt de aceiasi parere cu tine Anamaria dar ma gandeam ca a incercat cineva.Cat despre muscatele curgatoare pana acum n-am avut noroc cu butasi.
 
A

Anonymous

Guest
Eu am pus o crenguta de muscata curgatoare (s-a rupt accidental) intr-o eprubeta cu apa. La mai mult de o luna, nu s-a ofilit dar nici urma de radacina.
Aceeasi lipsa de radacini la niste butasi de muscata englezeasca puse de mai mult de o luna in apa.
In timp ce butasul subtilizat de la sere Baneasa (stiti voi, grena-ul mult dorit :twisted: ) pus direct in turba+perlit a facut si flori :shock: . Fara nici o "caciulita". Cred ca pe muscate lipsa de aer le termina acum, vara.
 
A

Anonymous

Guest
In mai crengutele rupte accidental le-am bagat direct in "ghiveciul mama" si s-au prins, fara acoperire.
In ianuarie, cand le-am tuns, cele tinute pe holul blocului (la cald) au mucegait toate, cele tinute pe balcon (ca n-am mai avut spatiu pe hol) s-au prins 90% si sunt de o frumusete rara. (au fost acoperite si unele si altele).
Cred ca foarte important este aerisirea lor (adica sa fie scos capacul de la sticla din cand in cand....).
 

Alinuca

Member
Stiti voi vorba aceea:"Incercarea moarte n-are!",asa ca am pus peturi in 'capul" unor butasi.Acum astept rezultatul. :D
 

zamfira

Member
Eu totdeauna le-am pus in pamant si neacoperite .Cand se mai rup lastri din cele curgatoare le infig in jardiniera si ele se dezvolta si fac radacini fara nici un ajutor
 

Alinuca

Member
S-au prins muscatele cu pet in cap.S-a prins chiar si un bat:acum vreo 2-3 luni am tuns o muscata.Am luat varfurile si mai ramasese un bat.Eu,cum nu prea ma indur sa arunc nimic :rofl: ,l-am luat si l-am pus intr-un ghiveci.Si zilele astea cand m-am uitat am vazut ca i-au dat mugurasi.
 

Alinuca

Member
Din experienta mea:daca puneti o muscata la prins in pamant si putrezeste inauntru luati restul care mai ramane pentru ca mai aveti sanse sa se prinda.Cel putin mie mi s-a prins.
 

gildi1

New Member
rasp

am infipt si eu ieri citva butasi in ghivece dar fara frunze,era o tija lunga (facuta cadou de o prietena) pe care l-am taiat in trei .acum astept sa vad ce se va intimpla.muscatele pe care le-am luat de la kaufland in mai cu doar 1.50 buc(cei drept erau micutele) le-am plantat inca de atunci in pamint si sau facut ceva de invidiat....nici nu se compara cu cele din ghiveci desi acelea sint fertilizate,bibilite..la mai multe muscate!salutari
 

Gabriela

Member
sunt foarte suparata.am primit de la cineva niste butasi de muscate.am incercat toate variantele posibile si in apa si in pamant si cu pet in cap....nu s-a prins absolut nici unul.mai rau e ca nici nu stiu unde am gresit.toti s-au innegrit pe tulpina.am tot incercat sa tai partea innegrita si sa incerc alta metoda dar nu am reusit decat sa obtin niste butasi de 3-4 cm (din butasi de 10 cm) cu cate o frunza si cu speranta de viata ce tinde spre 0 :|
 

Hariclea

Member
este prea cald afara si de asta se innegresc si nu se prind... am patit-o si eu. asteapta primavara sau toamna.
 

Gabriela

Member
nu stiam ca nu am sanse sa-i prind pe caldura.pacat.mi le doream foarte mult.dar e bine de stiut ca nu am gresit nimic.
 

Hariclea

Member
muscatele puse in apa, mie personal, s-au prins mai greu decat cele puse direct in pamant, fara sticla, fara nimic in cap. :wink:
 

Gabriela

Member
pe ale mele le-am inmultit in apa si au facut radacinute destul de repede.dar voiam si alte culori.eh, asta e.poate la toamna am sa reusesc :D
 
Sus