Inmultire liliac

claude

Well-Known Member
Moderator
victoria a spus:
Asa as vrea si eu alfa.Acum sper sa gasesc pe cineva darnic,cA
Victoria, ma uit eu la mine la bloc sa vad daca sunt pui si daca nu e nimeni darnic pe la tine prin sat iti trimit eu
 

victoria

Active Member
Multumesc mult Claude.
Tocmai am fost ieri la o vecina si am vazut ca are liliac.Avea o multime de pui langa tulpina,dar ii vedeam ca sunt infipti in pamant o parte.dar mi-a zis ca nu ,ca toti sunt din tulpina si nu are de unde sa imi dea.
Nu i-am inteles niciodata pe oamenii astia.parca mi-ar fi dat o mana de-a ei,nu o crenguta de planta.Cert e ca sunt foarte zgarciti si nici ca mai cer la cineva ceva. :(
 
victoria, vecinul meu are 2-3 tufe de liliac mov dar nu este batut. eu am scos cu harletul primavara trecuta niste pui cu tot cu radacina si pamant si i-am plantat. Dupa 2 saptamani mi-au facut si floare.

Anul asta vrea sa mai scoata pentru a mai rari locul. daca vrei din acestia nebatuti iti iau eu pu cu radacina de la el si iti dau. uite poza c liliacul meu luat anul trecut , la momentul infloririi

http://picasaweb.google.ro/lh/photo/_Ah ... directlink
 
ok. Sambata o sa vina el pe aici, caci are aici casa de vacanta, nu sta permanent si o sa mai iau din puieti. Si Luni poate ii pun la posta sau imi spui tu pe PM cum sa ii trimit. Dar intai sa treaca sambata sa ii iau.
Poate ajung la intalnire daca vi si tu si atunci e mai simplu.
 

CARMEN-ANA

New Member
LILIAC PRINS IN APA

Am revenit cu poza micilor tulpini de liliac!
V-am spus ca anul trect am pus in apa si le-au dat mustati,apoi i-am plantat.
Au stat afara peste iarna,neacoperiti si ...s-au prins!
Acum ramane sa le gasesc locul in curtea mea prea mica.


O poza cu tuia si o poza, cu o parte din lacramioare



Pe poarta se vad doar coardele de Wisteria,radacina e langa tuia,sunt o multime de flori,frunzele mai tarziu.

 

mama4you

Member
multumesc frumos...o sa incerc si eu...am un liliac mic alb si imi doresc tare mult si unul mov....chiar m-ai facut curioasa si o sa incerc sa prind si eu unul!
 

helisananca

Member
:eek: vaiii pai atunci cumpar tot ce prind ,sau rup crengute imi umplu casa si astept sa 'mustaceasca",al bunicii mele ( tot in Bucuresti) a inflorit de 2 ori odata normal acum pe vremea asta si inca odata inspre iarna :)
 

cory_helen

Active Member
nu-mi vine sa cred... as vrea si eu niste pui, am sa ma uit la radacina liliecilor pe unde trec...

tare mi-ar placea sa fie asa cum spuneti...
 

helisananca

Member
:mrgreen: :mrgreen: am ochit niste lilieci :rofl: 8) sa vad cum ma impiedic sa rup niste crengute sa experimentez si eu,dar daca ar functiona eu nu zic ca nu o cred doar ca e ceva foarte extra mega fantastic ,ar insemna ca si cei care i tin vaza sa se prinsa sa faca mustati nu?
 

cory_helen

Active Member
cred ca trebuie crengute tinere fara flori, anca... ca niste lastari normali... daca au flori, nu cred ca vor face radacini...

si nu ma pricep... totusi, as incerca cu lastari cu radacina de la baza... cred ca sunt sanse mai mari... :)
 

Aura

Member
liliac din seminte?

...intrebare intrebacioasa...liliacul se prinde si din seminte? de asta-data nu eu am venit cu ideea aceasta...ci un om in varsta... :D am ramas asa putin mirata...ca la treaba asta chiar nu m-am gandit deloc...si daca ar fi asa..care sunt semintele?unde sa le caut? ce ramane dupa ce se usuca floarea?
in ceea ce priveste inmultirea liliacului prin creanga..pot sa va spun ca si la mine a functionat...nici nu am pus-o in apa..ci direct in pamant...asta se intampla acum cativa ani...si era liliac simplu..acum liliacul din crenguta pusa de mine e mare, mare....si are si puiuti... :D
Aura
 
Sus