1. Gomez99 doreste sa initieze un proiect pentru imbunatatirea accesului la educatie pentru copiii din zonele izolate. Cititi va rog mesajul lui, iar in caz ca aveti cunostinta de astfel de comunitati si doriti sa-i ajutati, postati datele de indentificare in topicul dedicat:

http://egradini.ro/forum/threads/proiect-pentru-imbunatatirea-accesului-la-educatie.19511

„Incerc sa initiez un proiect pentru a imbunatati accesul la educatie a copiilor din comunitatile izolate. Deocamdata sint in faza de stringere de date, probabil proiectul se va concretiza cindva prin primavara. Ma intereseaza sa identific comunitati izolate, cu minim 5 copii de scoala si alti citiva mai mici care urmeaza sa mearga la scoala in urmatorii ani, de unde accesul la scoala din sat se face cu dificultate. Ca sa fundamentez proiectul, comunitatea trebui sa indeplineasca urmatoarele conditii: - Sa fie suficient de izolata de scoala, incit in mod frecvent pe vreme rea (ploi torentiale, zapezi) sa nu se poata ajunge la scoala. - Accesul sa fie dificil, nu e suficient doar sa fie amplasata la o distanta mare - Sa existe un primar dispus la colaborari - Comunitatea sa fie unita si sa colaboreze Daca stiti astfel de comunitati, va rog postati date de indentificare“

Inmultire liliac

Discuție în 'Metode de inmultire, soluri si substraturi' creată de Andrada, 15 Iun 2009.

1. Andrada

Andrada Member

Localizare:
    Oradea
    Nu stiu daca am postat bine aici...

In gradina la mama mea, mosteniti de la batranica a cui casa a fost cand au cumparat-o (acum cca 12 ani), exista cativa "Lilieci" pe care ne-am dori sa ii salvam.

Copacii sunt batrani si incep sa dea semne de oboseala. Din pacate din cate am citit, soiurile cu flori duble sunt altoite si deci singura solutie ar fi altoirea.

In cazul in care exista cineva care a mai efectuat o astfel de operatiune (altoire la Liliac), si ar putea sa ofere sfaturi...

2. sicora fabian

sicora fabian Active Member

Localizare:
    iasi
    AP

Nu te complica cu altoirea! Toate varitatile de liliac drajoneaza abundent, adica apar pui pe langa planta mama si sunt aidoma ei. Altoirea la liliac are singurul scop de a hrani altoiul pana ce acesta face radacini, apoi portaltoiul se elimina. Puietii obtinuti din drajoni pot inflori inca din anul doi. Bafta!

3. sicora fabian

Localizare:
    iasi

4. sicora fabian

Localizare:
    iasi

5. sicora fabian

Localizare:
    iasi

6. CARMEN-ANA

CARMEN-ANA New Member

Localizare:
    BUCURESTI
    Liliacul

:) Nu am apelat la nici o reteta de prins liliacul.Am cerut permisiunea propietarului,sa rup mici ramurele tinere si le-am pus in sticle cu apa,in curte.Dupa 2-3 sapt le-au dat mustatile si i-am plantat.Simplu si nu sunt nici pretentiosi,iar in aprilie-mai sunt o minunatie! :) In fiecare an mai tund din coroana,unul a ajuns la 3 m,ma urc cu scara sa tai buchetele cu flori.Miroase extraordinar in casa cand pun buchetele in vaze!Acum am prins de vara trecuta,alb batut si mov inchis,sper sa le mearga bine si sa ma bucur de florile lor. :)

7. sicora fabian

Localizare:
    iasi
    Aşa să fie!

8. iris

iris Active Member

Re: Liliacul

Aha, deci se poate si asa prin butasi verzi :) Am sa incerc si eu la primavara. :D

9. CARMEN-ANA

CARMEN-ANA New Member

Localizare:
    BUCURESTI
    :eek: :eek: La primavara,cand le va da frunzele celor mici ii pozez,iar cand voi pune alte ramuri tinere in apa,le voi poza si pe ele pentru credibilitate.Sunt membra recenta si n-am inca poze,dar anul asta ma ocup de asa ceva! :) Apropo,si cu hortensia la fel am procedat,ramuri tinere verzi in apa! Incepand cu luna martie-aprilie,ma pun cu burta pe fotografii.Am vazut pe site niste minunatii de albume,felicitari iubitorilor de frumos! :)

10. ana popa

ana popa Member

Localizare:
    Oradea
    Treaba cu ramurile tinere de liliac in apa am facut-o si eu in primavara, din pacate nici una nu a dat radacini. Mai incerc si la primavara, cine stie...

11. watashi

watashi New Member

azi am luat si eu 3 crengute micute de la liliacul de la tata din curte si le-am pus in apa
    sunt curioasa daca o sa faca radacini sa le pun in pamant pe urma
    abia astept :D

12. dana_rusu

dana_rusu Member

Localizare:
    BARLAD
    Ana liliac pot sa-ti dau eu ,nu are rost sa astepti sa faca radacini.

13. Se pot prinde acum?
    Nu de alta dar sa plec si eu prin sat cu..........cersitul de crengutze :)
    Si se pun pur si simplu in apa?

14. alfa

alfa Active Member

Localizare:
    Bucuresti
    Victoria roaga sa-ti scoata un puiut cu radacina!

Fabian, am pozat piticul meu liliac alb, care nu a inflorit pana acum. Mugurii de pe varfuri o fi muguri florali :? ca mie mi se par mai mari decat ceilalati :D

15. Asa as vrea si eu alfa.Acum sper sa gasesc pe cineva darnic,cA

16. sicora fabian

Localizare:
    iasi
    Pare să aibă vreo juma' de metru, ar trebui să înflorească, de acum!

17. alfa

alfa Active Member

Localizare:
    Bucuresti
    Asa sper si eu! :)

18. sicora fabian

Localizare:
    iasi
    Sectioneaza transversal un mugure si vei vedea daca are floare! Asa am verificat si eu azi cativa.

19. alfa

alfa Active Member

Localizare:
    Bucuresti
    Nici gand, nu ma ating de muguri Fabiane!!! Prefer sa-mi rod unghiile pana se va vedea daca chiar sunt de floare ori ba! :rofl: :rofl:

20. sicora fabian

Localizare:
    iasi
    Nu mai ai mult si vei afla si tu!
    Eu deja am aflat! :p
    Si am si unghiile intregi! :rofl:

Distribuie pagina asta