Ingrasaminte pt orhidee -marci,aplicare,concentratii

mikiduzza

Member
am folosit eu peters
orhideele s-au comportat okay, au facut radacini, frunze...si cam atat
concentratia am folosit-o ochimetric...adica eu ud orhideele intr-un lighean cu apa si nu stiu exact cata apa intra acolo, asa ca nu pun o anumita cantitate de ingrasamant.
 
In urma cu doua saptamani am cumparat fertilizator pentru orhidee COMPO,am facut amestecul din 1 1/2 l apa in care am pus un capacel plin pana la limita inferioara cu ingrasamant.Am udat orhideele in fiecare saptamana cu acest amestec si ceea ce vad ma uimeste....radacini noi,viguroase,tije noi,boboci frumos dezvoltati iar o tija veche are acum trei(3) tije noi si care cresc parca prea repede,zic eu....voi ce parere aveti,este normal?...nu le grabesc prea tare?Eu ma uit cu dreg la ele si-mi plac asa ...dar n-as vrea sa le fac nici rau...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Interesant ce spui tu...
Si eu am folosit si folosesc diferite ingrasaminte dar chiar asa de repede ca si la tine nu au evoluat lucrurile.Poate ca erau ele pregatite de dinainte ca sa se faca frumoase.
In orice caz daca le merge bine,e de bine.Numai acum in aceasta perioada incearca sa le uzi putin mai rar cu ingrasaminte.
 

ioanaflm

Member
Ce parere aveti despre Orchid Focus? Mi se termina ingrasamantul de la Agro si as incerca ceva nou. In oradea nu am gasit pe cel de la Compo. Multumesc
 

refu

Member
ioanaflm a spus:
Ce parere aveti despre Orchid Focus? Mi se termina ingrasamantul de la Agro si as incerca ceva nou. In oradea nu am gasit pe cel de la Compo. Multumesc
Eu folosesc de la inceput asa ceva, si Focus Bloom si Grow, si ceva Focus Ultra :twisted: .

Folosesc diluat 1/4 -1/3 si la fiecara a 4-a udare folosesc doar apa.
Sunt multumit de el/ele.
 

ioanaflm

Member
La phale sa folosesc doar varianta de inflorire sau si de crestere? Multumesc
Eu nu am alte tipuri de orhi
 

refu

Member
ioanaflm a spus:
La phale sa folosesc doar varianta de inflorire sau si de crestere? Multumesc
Eu nu am alte tipuri de orhi
Pai in perioada de crestere vegetativa (frunze , radacini) Focus Grow, cand da semne de inflorire (tije), ai optiunea de a trece pe Focus Bloom ( sunt schimbate conc. de nutrienti pentru stimularea infloririi). Focus Ultra este un aport extra de nutrienti naturali (optional, merge cu ambele combinat).
 

Robert29

Member
Am trei tipuri de orhidee.De cand le am nu le-ma pus niciodata ingrasamant si sunt foarte ok.Mentionez ca le am de 1 an timp in care le-am schimbat substratul.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Felicitari!
Nici eu nu sunt adepta ingrasamintelor insa dupa un timp si asta mai ales la orhidee, ar fi necesare.Cum substratul imbatraneste si cum radacinile nu au de unde sa isi extraga cele necesare cresterii si infloririi,e bine ca uneori sa le mai ajutam.
 

adite

Active Member
Imi puteti spune,dupa cat timp de la achizitionarea unei phale i se poate administra ingrasamant?Am vazut azi doua tipuri de ingrasamant,dar nu am retinut denumirile.
 

Bristena

Member
Ce parere aveti despre adaugarea unei microdoze de ingrasamant in apa cu care pulverizez frunzele? Credeti ca i-ar face bine, intr-o concentratie f diluata? Am cautat in stanga si-n dreapta informatii daca se poate adauga si in apa pt pulverizare, dar vad numai informatii contradictorii... :roll:

Eu am varianta de la Agro, cu NPK 6-5-6, si am decis sa il folosesc in concentratie mult mai mica insa mai frecvent. Vad ca ii place domnisoarei Phale, insa ma intreb daca are cineva experienta adaugand ceva picaturi si in apa de pulverizat?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Bristena poti linistita sa le pulverizezi cu o concentratie extrem de diluata de ingrasamant ca nu e nicio problema.Insa nu cred ca in fiecare zi ar fi benefic ci cam o data pe saptamana.
Totusi nici prea mult nu e bine ca le poti arde asa ca mai rar insa nu le poti face nimic rau.
Multa bafta!
 

pesi

Member
eu am folosit Cropmax si au iesit si radacinute noi si tije la doua orhidee, la Vanda mai multe radacini si la cea mai firava o frunzulita, am fost multumita de el, am gasit la Decoflora, dar acum nu mai au ca au folosit si ei la florile lor ....
Drept care o sa caut la Obor tot Cropmax sau Atonik
Am folosit o data pe saptamana sau la doua saptamani , un capacel la 5 litri de apa
 

LadyBug

Well-Known Member
Acum cativa ani am citit ca pentru frunzele plantelor (nu neaparat orhidee) este foarte bun spray-ul cu magneziu, dar nu am gasit niciodata asa ceva.
De asemenea, pentru orhidee, eu consider ca este recomandabil sa fie pulverizate zilnic pe frunze, si uneori si cu ingrasaminte.
Am mai citit ca se laudau niste producatori pe net ca au ingrasamant pt orhidee fara uree sau ceva de genul asta care se cam gaseste in majoritate ingrasamintelor pt flori, deci inteleg de aici ca aceasta nu le-ar face bine.
De asemenea, Cropmax este un biostimulator, adica are in compozitie hormoni de crestere si nu de oricare, ci parca citochinine, care-s foarte bune pentru plante - nici de acesta nu am facut inca rost.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
eu am cumparat de curand Epsom Salt-sulfat de magneziu, despre care am citit ca este foarte benefic tuturor categoriilor de plante. Eu l-am cumparat de la un coleg de forum, poti sa-l intrebi daca mai are pe acest topic:
http://www.egradini.ro/forum/viewtopic. ... 03&start=0
In ceea ce priveste pulverizarea cu apa pe frunze a orhideelor, eu am practicat-o la inceput dar nu am sesizat diferente. Acum nu le mai pulverizez, doar le tin pe tavite cu bile de argila ude, care sa asigure in zona plantei o relativa umiditate, mai mare decat cea din incapere.
 
Sus