Idei de combinatii de plante pentru jardiniere

Blitz

Active Member
scd a spus:
m-am hotarat ca in acest an sa-mi pun la ferestre jardiniere (stau la bloc)
problema este ca nu stiu ce plante sa pun in ele. la mine bate soarele cam toata ziua ( 10 - 19.30,20 in timpul verii), deci imi trebuie o plantuta care sa iubeasca soarele foarte mult si daca s-ar putea ceva cu o gama cat mai variata de culori.
astept propuneri din partea voastra!!! :D
angela draganoiu a spus:
eu am portulaca in astfel de jgheaburi. si la mine bate soarele toata ziua iar aceste plante iubesc soarele.
iudit a spus:
Muscate curgatoare,lobelii,leptospermum si inca multe aletele!
Exista un soi de portulaca foarte frumoasa,putin diferita de ceea ce avem noi.
http://vtgcrec.ifas.ufl.edu/pages/Selby ... -03-2c.JPG
albela a spus:
Doamne ce frumusete :eek: . Vreau si eu. Unde o gasim :?:
mymo a spus:
Frumoasa intr-adevar,dar de unde o luam?
OFF(ce gaina ti-ai tras!)
iudit a spus:
Sa nu ai treaba cu gaina mea!Poate vrei sa trimit cocosu pe tine!
De aici o luam,daca vrem cu adevarat:
http://www.baldur-garten.de/unterkatego ... detail.jsf
Fleur a spus:
Scd, poti folosi si dimorphoteca sau verbena. Seminte se gasesc la noi, sunt plante care cresc rapid, dar sunt tare setoase. Asa ca trebuie sa le uzi abundent cel putin o data/zi.
Gabiuta a spus:
Si gazaniile iubesc soarele si sunt foarte frumoase.Poti sa faci jardiniere combinate in functie de cerinta de apa a plantutelor pe care le asezi in respectiva jardiniera.Sunt atit de multe combinatii.......Nici nu iti vine sa crezi.Totul este s aexperimentezi.Poate nu o sa-ti iasa dintr-o data dar vei vedea ce poti face sa imbunatatesti . :D
albela a spus:
Problema cu gazaniile e ca isi deschid florile numai cand e soare. In rest nu sunt la fel de estetice.
Gabiuta a spus:
In fiecare an string seminte de la gazaniile mele fiindca sunt niste flori care imi plac tare mult.Nu necesita ingrijire speciala si sunt deosebite :) .Stiti cum e:de gustibus..........
Pun de vreo patru ani diverse culori .Trebuie udate doar pina rasar.Apoi pentru a le arata in adevarata lor splendoare frunzele prin taietura lor fiind deosebite,trebuiesc repicate.Se poate face un rondou minunat.O oaza de culoare in gradina sau de ce nu de pus intr-o jardiniera :D
Este adevarat ca se deschid numai cind le mingiie soarele dar pot fi asezate alaturi de alte plante cu necesitati asemanatoare sau chiar lobelii pentru contrast coloristic :D
albela a spus:

Si asa aratu prin noiembrie
irinabv a spus:
Pentru plante curgatoare cred ca cele mai frumoase sunt petunile si muscatele curgatoare. Petunilor le place foarte mult soarele, dar trebuie udate mult, daca e foarte cald dimineata devreme si seara pe racoare, si curatate de florile uscate cel putin o data pe saptamana. Gazanii am avut si eu. Prima data am pus seminte in casa si am plantat apoi rasadurile in gradina cand s-a incalzit afara. Cand am plantat seminte direct in gradina nu prea au iesit. Dar probabil am gresit eu ceva.
http://picasaweb.google.ro/irissbv/Prim ... 5938941506
http://picasaweb.google.ro/irissbv/Prim ... 2622850242
http://picasaweb.google.ro/irissbv/Prim ... 3444220034
Pt. jardiniere pe balcon cred ca merg si panselutele curgatoare, nu stiu denumire lor stiintifica.
Gabiuta a spus:
Gazaniile le-am pus intotdeauna direct in gradina.
Petuniile nu sunt asa de "bibilicioase" cum le-ai prezentat.Isi fac datoria din plin si daca sunt lasate in pace.Dar daca iti face placere si ai si timp,desigur :D
In privinta denumirii panselutelor curgatoare nu cred ca difera de denumirea celor normale:"viola wittrockiana".Daca cineva afla.........ne anunta sa mai invatam ceva.Ceea ce e important este ca intr-adevar sunt foarte frumoase in ghivece suspendate.
Am vazut si Gura Leului curgatoare.Stie cineva de unde se pot procura seminte?
Apropos- poate ma ajutati si pe mine cu un sfat: inchipuiti-va ca soacra-mea vrea sa-ma cadoriseasca cu o floare mai deosebita pentru gradina mea. Ideea este ca as profita de ocazie sa iau ceva plantute pentru sus pe garaj- Daniela stie unde :wink: :wink: :wink:

Aveti vreo idee ce ar "merge"- in afara de vesnicele muscate curgatoare pe care nu le prea indragesc... Si inca un lucru: ar trebui sa fie o plantuta care se gaseste relativ usor, ca la noi in Resita oferta nu este foarte variata...
 

aleynad

Active Member
Moderator
ce fel de plante? perene sau anuale?
anuale poti incerca cu petunii curgatoare :D banuiesc ca din acelea gasesti :)
 

Blitz

Active Member
Daniela, perene ar fi de vis, dar ce? Petuniile intr-adevar se gasesc la noi si culmea- imi si plac si "merg" la mine. Ar fi o solutie, cred. Oricum multumesc! Poate mai ai ceva idei, ca momentul "istoric" se intampla abia maine :rofl: :rofl: :rofl:
 

cory_helen

Active Member
ma gandesc la bouga, daca e sa stea pe un garaj... e o planta frumoasa... acum depinde daca se gaseste la voi in zona...

cred ca si un ficus ar merge - elastica sau chiar si benjamina... mie imi plac si plantele decorative prin frunze...

sau un mic copacel de tuia... cam asa ceva... :D
 

Blitz

Active Member
Multumesc, dar ideea e sa stea mai pe la margine si sa nu fie foarte in vase "grele" ca atunci degeaba am desfiintat via daca trebuie sa car un ficus. Ceva "curgator" numai cu frunze exista? Ca as putea intercala petunii cu frunze, etc.

Cam despre asta ar fi vorba



respectiv vazut din alt unghi (si fotografiat in alt anotimp)



Multumesc anticipat pentru sfaturi!
 

aleynad

Active Member
Moderator
iedera decorativa de ghiveci, verbine curgatoare, gazanii...sunt multe plante anuale care iubesc soarele :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Vaiiiiiiiiiiii...........mobila ta imi aduce aminte de copilarie :visator: ............
 

aleynad

Active Member
Moderator
Blitz, daca vrei facem un topic separat pentru idei, ca sa nu fim aici off topic :)
 

Blitz

Active Member
Mobila mea, cel putin cea mai mare parte, este mai "batrana" decat mine :rofl: :rofl: :rofl: Si eu am 51... Este facuta de bunicul meu care a fost tamplar (a avut pana in 1947 si propriul atelier de tamplarie), e din lemn masiv, cu furnir. Stiu ca "nu se mai poarta" dar o iubesc asa cum este.

Apropos: verbinele nu merg la mine, nu stiu de ce, dar chestia cu iedera cred ca e ok. Si parca as combina ceva de genul petunii-muscate-ceva "iarba curgatoare"
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ca sa fim complet off (lasa ca nu e bai o fraza ) :wink: mobila mea /din copilarie/ o fi fost facuta de bunicul tau??? :rofl: :rofl: :rofl:
Gata!!! Am zis.

De ce nu merg verbinele???
:?
Sunt colorate frumos si poti trece iarna cu ele in ghivece....... :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
mai, nici la mine nu prea au mers verbine in ghiveci :( in schimb, dupa ce le-am mutat in gradina au inflorit ca nebunele pana toamna tarziu :D
 

Edelweiss

Active Member
Flori mici pt jardiniere. Eventual cate una mai mare in capete pentru peisaj. Partea proasta la jardiniere este ca e pamantul limitat. O floare mare intinde radacinile si le sufoca pe celelalte mici. Asa ca am pus odata jenuperi pitici in combinatie cu bulboase. A mers tare fain, pana am avut un necaz in familie si le neglijasem atunci.
Mi s-a parut combinatia perfecta: plante mari in capete si restul bulboase (anemone, friti, sofranel, dalii pitice, etc) :D
Si intre ele ceva pietre albastre de pe Valea Jepilor Mici :D
 

Blitz

Active Member
Multumesc, Daniela, pentru mutarea topic-ului. Multumesc tuturor pentru idei si sfaturi.

Nu stiu de ce nu merg verbinele, le-am incercat in gradina acum doi ani, initial au inflorit, dupa care s-au dat "disparute'. Nici creasta cocosului nu sse simte bine la mine.

Edel, incerc sa incropesc cate ceva, anul acesta va fi prima "tentativa" de jardiniere.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
ravel a spus:
Fetelor,

Vreau sa-mi pun flori in jardiniera la geam, dar nu stiu ce sa pun acolo. E vorba de un mediu luminos, dar aproape fara soare. Aveti idee ce plante ar putea sa fie multumite de aceste conditii?

Multumesc
Floria a spus:
ravel a spus:
Fetelor,

Vreau sa-mi pun flori in jardiniera la geam, dar nu stiu ce sa pun acolo. E vorba de un mediu luminos, dar aproape fara soare. Aveti idee ce plante ar putea sa fie multumite de aceste conditii?

Multumesc
Muscate curgatoare, petunii hibrid, craite pitice - iti trimit eu seminte daca vrei.
bebe Iris a spus:
pune fuchsii si lisa harnica, le merge de minune la umbra
gradinar1 a spus:
impatiens si lobelie :)
arata super combinate si vei gasi in curand si rasaduri
Caramell a spus:
Poti aduga si begonii. Le place lumina, insa nu soarele.
aleynad a spus:
merge si iedera bicolora, panselute, garofite
marirogo a spus:
Begonii....Eu am pus anul trecut in jardiniere si dupa ce au inflorit toate-culori diferite, a fost o imagine superba.
danya a spus:
helisananca a spus:
da si eu sunt curioasa daca ai pus bulbi? am vazut si eu in supermarket si nu stiam ce sa fac ,cum nu am succes cu begonia eleatior....am zis ca nu am cu niciuna insa din ce am vazut pe aici poze tare ma bate in gand sa iau si eu barem 1 bulb...se planteaza la fel ca orice bulb?
sicamin a spus:
Begonii curgatoare am pus si eu in jardiniera ,dar vad ca sant tare "drepte" :rofl: .
marirogo a spus:
Da, begonii cu bulbi am pus in jardiniere, si nici macar nu au fost curgatoare, dar dupa ce au inflorit, si-au lasat tulpinile peste jardiniera si aratau ca cele curgatoare.
Sper sa-mi iasa si anul asta la fel.
helisananca a spus:
cat de inalte erau jardinierele?bulbii mi se par maricei din ce am vazut si eu si daia intreb :)
marirogo a spus:
 
Blitz,cred ca florile de piatra ar fi o idee minunata,asa cum spunea si Any,sunt putin pretentioase,iubesc mult soarele si incanta privirea.Eu am seminte suficient de multe si iti pot trimite.Daca vrei sa vezi cat sunt de minunate....si ca idee te poti uita in albumul meu. :D
 

Blitz

Active Member
Albumul tau este cu flori splendide si pozele sunt profi. DAR: care dintre ele sunt flori de piatra? Imi cer scuze ca nu le prea am cu speciile! Sigur stiu ca trandafirii NU sunt flori de piatra :oops:

Multumesc pentru buna intentie!
 

Blitz

Active Member
Multumesc pentru info, scuze ca m-am deconectat subit, dar cumva net-ul nu a mai mers!

Deci mi-ar trebui Portulaca!
 

mama4you

Member
in revista Gradina mea de vis sunt cateva articole despre amenajare jardiniere! sunt minunate aranjamentele si foarte bine explicate!

flori de piatra am si eu pe acasa,o jardiniera intreaga! din pacate nu ma pricep la denumiri,asa ca....sunt aduse din Fagaras de la o prietena! Blitz..daca pot sa te ajut cu cativa lastari sa imi spui!
 
Sus