Haworthia ssp.

gino

Member
Cum prin colectia mea se gasesc si ceva Haworthii, cred ca va pot ajuta cu ceva sfaturi...Imi plac si le stiu...toanele de multa vreme, asa ca puteti intreba.
 

gino

Member
Majoritatea Haworthiilor isi pierd varfurile frunzelor mai ales in perioada de iarna cand sunt in repus. In aceasta situatie fenomenul este absolut normal. Pentru supravietuire planta consuma din rezervele de hrana depozitate in frunze, incepand cu varfurile acestora.
Fenomenul nu este singular si nu se produce numai la Haworthii.
Acelasi lucru se intampla si cu majoritatea Aloelor in perioada de iarna sau cu unele Gasterii.
Frunzele consumate total se usuca in final.
Daca acest fenomen este vizibil vara in plina perioada de vegetatie, este semn ca planta nu este udata suficient, are probleme cu radacinile, sau substratul este epuizat de substantele minerale necesare plantei, caz in care trebuie facuta imediat transplantarea, dublata de curatarea si toaletarea atenta a radacinilor.
Atentie ! In aceasta perioada Haworthiile ar trebui sa fie in mod normal in repaus. Temperatura optima de iernare in cazul lor este de 8 - 10 grade, dar poate sa fie usor mai mica, sau mai mare, fara ca plantele sa fie afectate. In cazul in care se doreste mentinerea lor in vegetatie, udarile trebuiesc facute o data la doua saptamani si cu atentie.
In perioada de iarna / primavara, majoritatea speciilor pierd o parte din radacinile vechi. De aceea este de preferat ca primavara plantele sa fie scoase din substrat si sa li se controleze atent sistemul radicular, indepartand radacinile uscate.
Alte informatii despre Haworthia gasiti aici :
http://www.egradini.ro/forum/viewtopic. ... 18#p726418
 

IZA

Active Member
Am si eu una . Era sa o omor din greseala. Nu stiu cum eu sau mama am pus apa prea multa si am vazut ca au inceput sa albeasca fz apoi era tot mai moale. Erau putrezite radacinile. Am scos-o afara am lasat-o la uscat o zi doua apoi am pus-o intr-un ghiveci asa deasupra pamantului aproape . Am tras de ea un pic dupa o luna si am vazut mici radacinute asa ca am salvat-o . Asadar nu-i puneti apaaaaa decat rar :wink: :D asa am facut eu pana a crescut ea mare si frumoasa apoi am comis-o !!!
 
Sus